یک هزار میلیارد تومان منافع پسماند روی به مردم زنجان بازمی‌گردد

زنجان- ایرنا- دادستان زنجان گفت: مالکیت پسماند روی زنجان با ورود و پیگیری مسؤولان بخش‌های مختلف از جمله دستگاه قضایی به دولت رسید و منافع حاصل از این پسماندها بیش از یک هزار میلیارد تومان است که با فروش آن در بازه چندساله به مردم این استان برمی‌گردد.

حجت‌الاسلام محسن کرمی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اعتراض چند واحد تولیدی در شهرک صنعتی روی نسبت به مالکیت پسماندها به نفع دولت و مردم، اظهار داشت: منافع مردم استان را به چند شرکت، گره نمی‌زنیم و انبار پسماند روی زنجان، مشکل و موضوع چند دهه‌ای بود که پیگیری شد و به ثمر نشست.

وی تصریح کرد: در تمام موارد و موضوعاتی که منافع مردم در میان باشد، ورود پیدا کرده و با پیگیری از نهاد و مسؤول مربوطه در صدد حل آن خواهیم بود.

کرمی با بیان اینکه محل انبار پسماندها با مواد خاصی پوشش داده می‌شود، خاطرنشان کرد: این کار ۲ مزیت دارد، اول اینکه باران به آن نفوذ نکرده و شیرابه ایجاد نمی‌شود و دوم اینکه باد، پسماندها را به داخل شهر نمی‌آورد تا آلودگی ایجاد شود.

دادستان زنجان گفت: با ورود دستگاه قضایی به پرونده شرکت ایران ترانسفو از اتلاف و زیان چهار هزار میلیارد تومان منابع عمومی مردم و دولت، جلوگیری شد.

وی اظهار داشت: قسمتی از سهام شرکت توسط یک فرد خریداری شده بود اما وی از پرداخت هزینه آن خودداری می‌کرد که با حفظ منابع در ایران ترانسفو، تولید و تجارت در این واحد به روال و قاعده عادی و حالت اولیه برگشت.

وضعیت زنجانرود نامناسب است

دادستان زنجان با اشاره به وضعیت نامطلوب و نامناسب زنجانرود به دلیل ورود پساب شرکت راشا کاسپین گفت: در این زمینه، دستور قضایی نسبت به توقف طرح توسعه راشا کاسپین صادر شد.

کرمی خاطرنشان کرد: راشا کاسپین با بازیافت کاغذهای باطله، اقدام خوبی انجام می‌دهد اما روزانه چهار میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر آب مصرف می‌کند که ۹۰ درصد آن پساب بوده و موجب ایجاد آلایندگی می‌شود.

وی با بیان اینکه طرح توسعه راشا کاسپین، ممنوع است مگر اینکه ۲ موضوع توسط این واحد، مشخص شود، تصریح کرد: اول اینکه آب مورد نیاز خود را باید غیر از منابع سفره‌های زیرزمینی، تامین کند و دوم اینکه پاسخ معقول نسبت به پساب خود ارائه دهد.

کرمی افزود: پساب راشا کاسپین، امکان استفاده مجدد در همان واحد را ندارد اما پساب تصفیه‌شده آن در صنایع سرب و روی، کاربرد دارد و ورود پساب به زنجانرود، سلامتی مردم را تهدید کرده و به خطر می‌اندازد.

وی با تاکید بر اینکه اجرای طرح توسعه راشا کاسپین تا زمان مشخص شدن این ۲ موضوع، ممنوع است، اظهار داشت: این ممنوعیت، مخالف جهش تولید نیست زیرا منابع آبی استان به یغما می‌رود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =