اختلافات داخلی اسرائیل با تهدید نتانیاهو به برگزاری انتخابات بالا گرفت

تهران - ایرنا - اختلافات داخلی رژیم صهیونیستی با تهدید «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر این رژیم به برگزاری انتخابات مجدد در صورت شکست کابینه در تصویب لایحه بودجه، بار دیگر بالا گرفت.

به گزارش امروز (شنبه) شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی، طبق توافق تشکیل کابینه بین نتانیاهو و «بنی گانتس» رهبر حزب آبی‌سفید، دو طرف توافق کردند تا طرح بودجه دو ساله را تصویب کنند، اما نتانیاهو با تهدید مقامات حزب آبی‌سفید به برگزاری انتخابات مجدد، دنبال تصویب طرح یک ساله است.

طبق گزارش این شبکه صهیونیستی، نتانیاهو به نزدیکان خود گفته است که مصمم به اجرای لایحه بودجه فقط برای باقیمانده سال ۲۰۲۰ است.

افراد نزدیک نتانیاهو به نقل از وی اعلام کردند که «من قصد ارائه بودجه در هفته آینده را دارم. اگر آبی‌سفید خواستار انتخابات جدید می‌باشد، مشکل خودشان است».

یکی از اعضای حزب آبی‌سفید در این ارتباط گفت: از چرخش نتانیاهو که در هر لحظه خواستار تغییر توافق کابینه است، خسته شده‌ایم و به همین دلیل بر  خواسته‌های خود می‌ایستیم.

این درحالی است که پیشتر به دنبال تقاضای گانتس در جلسه کابینه برای محول کردن امور مربوط به مقابله با شیوع «ویروس کرونا» در سرزمینهای اشغالی به وزارت جنگ رژیم صهیونیستی (وزارت تحت امر گانتس)، نتانیاهو تهدید به برگزاری انتخابات جدید کرده بود.

اختلافات در میان صهیونیست‌ها پس از انحلال پارلمان در اواخر سال ۲۰۱۸ و برگزاری سه دوره انتخابات متوالی اکنون به شدت ریشه دوانده است.

موضوع بودجه یکی از مسائل بحث برانگیز در هر کابینه‌ای است و شکست در تصویب لایحه بودجه به صورت خودکار منجر به برگزاری انتخابات مجدد در سرزمینهای اشغالی می‌شود و با توجه به این موضوع نتانیاهو در سالهای اخیر بر طرح بودجه دو ساله تاکید داشته تا احتمال سقوط کابینه خود را کاهش دهد.

حزب لیکود و آبی‌سفید در توافق تشکیل کابینه متعهد به تصویب بودجه دوسالانه برای سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ شده بودند.

برخی معتقدند که اصرار نتانیاهو برای ارائه طرح بودجه یک ساله ترفندی برای پایان دادن همکاری خود با گانتس در کابینه ائتلافی و ورود به انتخاباتی دیگر است.

طبق گزارش ماه گذشته شبکه ۱۲ تلویزیون رژیم صهیونیستی، احزاب ارتدوکس افراطی از جمله «شاس» و «اتحاد یهودیت توراتی» متحدان سیاسی نتانیاهو هشدار دادند که از برگزاری انتخابات جدید پیش از تصویب لایحه بودجه حمایت نمی‌کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 0 =