اشتغالزایی افزون بر ۹ هزار  نفر با برخورداری از تسهیلات در گیلان

رشت - ایرنا- مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری گیلان با اشاره به پرداخت تسهیلات اشتغالزایی روستایی طی دو سال گذشته گفت: با تسهیلات ارائه شده ۹ هزار و ۴۵۲ شغل طی سال های ۹۷ و ۹۸ در روستاهای استان ایجاد شده است.

یاور پیر اعلایی روز شنبه در نشست خبری در جمع رسانه های گروهی استان در رشت افزود: طی دو سال گذشته ، در مجموع برای ۶ هزار و ۴۷۲ طرح ، ۴۶۳ میلیارد تومان  به عنوان تسهیلات اشتغالزایی روستایی و حمایتی پرداخت شده است.

وی  با تفکیک این  تسهیلات یادآور شد: طی دو سال گذشته ؛ برای دو هزار و ۵۶۰ پروژه و طرح حمایتی  ( کمیته امداد و بهزیستی) ۹۳ میلیارد تومان پرداخت کردیم  که منجر به دو هزار و ۸۱۶ اشتغالزایی شد.

وی ادامه داد: همچنین برای اشتغالزایی روستایی جهت  سه هزار و ۹۱۲ طرح ، ۳۶۹ میلیارد تومان پرداخت و موجب اشتغالزایی برای ۶ هزار و ۶۳۶ نفر شد.

دهیاران از امنیت شغلی برخوردار می شوند

پیر اعلایی  در ادامه  با اشاره به مصوبه آیین نامه استخدامی دهیاران در  مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: امنیت شغلی یکی از دغدغه های دهیاران بود که آیین نامه استخدامی آن ها آماده شده و بزودی ابلاغ خواهد شد.

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری گیلان، تعداد دهیاری های گیلان را یک هزار و ۸۳۴ دهیاری عنوان و بیان کرد: ۶ هزار و ۷۱۴ نفر عضو شورا در استان داریم.

وی با اشاره به دیگر اقدامات انجام شده برای دهیاران اظهار کرد: افزایش ۲۵ تا ۳۰ درصدی  حقوق دهیاران ، پاداش و مزایای دوره های آموزشی ، پاره وقت و تمام وقت بودن و درجه بندی آنها ، پرداخت تسهیلات کم بهره برای دهیاران  از دیگر اقدامات انجام شده یا در حال انجام برای امنیت شغلی و جبران تلاش ها و خدمات آنان در روستاهاست.

 پیر اعلایی خاطر نشان کرد: یکی از عواملی که موجب شد تا کرونا به روستاها کشیده نشود ، تلاش های دهیاران برای گندزایی وضدعفونی کردن  مستمر روستاها با همکاری دستگاه ها، خیران  و دیگر بخش ها و سازمان ها بود.

وی ادامه داد:  در جریان شیوع کرونا در بسیاری از روستاها ، دهیاران  اتاق های کاملا  بهداشتی برای کار و تولید ماسک در اختیار بانوان روستایی با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی  قرار دادند.

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری گیلان یادآور شد: در همین زمان؛  ۷۰۰ هزار ماسک رایگان در مناطق محروم با کمک خیران توزیع کردیم.

پیر اعلایی همچنین  از حسابرسی مالی دهیاری ها خبر داد و  اظهار کرد: تفاهم نامه ای با پست بانک با هماهنگی معاونت عمرانی استانداری در رابطه با حسابرسی مالی دهیاری ها  منعقد کرده ایم.

وی با اشاره به اینکه در سال ۹۷ ، ۷۵ میلیارد تومان بابت واریزی از ارزش افزوده شهرداری ها به دهیاری ها در استان پرداخت شد، افزود: در سال ۹۸ این رقم به ۱۳۵ میلیارد تومان رسید و حدود  دو برابر شد.

به گفته مدیر کل امور روستایی و شوراهای استانداری گیلان ؛ با  مبالغ واریزی یاد شده ؛ پروژه های عمرانی خوبی انجام شده ؛ ضمن آنکه از سوی سازمان نیز اعتباراتی به دهیاری ها پرداخت شده که صرف اموری همچون بهسازی آسفالت و احداث خانه بهداشت شده است.

وی با اشاره به وجود ۳۷ پایگاه آتش نشانی در روستاهای استان اظهار کرد: ۴۳ خودروی سنگین آتش نشانی با اشتغال ۷۹ نفر در این مکان ها را داریم که ظرفیت خوبی برای  آن منطقه محسوب می شود.

پیراعلایی بیان کرد: سال ۹۸ ،   مصوبه تهیه ۱۸ ماشین آلات سنگین حوزه راهداری را گرفتیم و انتظار می رود ۹ ماشین دیگر  نیز به این تعداد افزوده شود.

تخلفات ساختمانی و شالیزارها خط قرمز اداره کل روستایی استانداری گیلان است

 وی  با اشاره به برخی تخلفات ساخت و سازها در روستاها خاطرنشان کرد: جلوگیری از تخلفات ساختمانی به ویژه در شالیزارها خط قرمز ماست و با هر گونه تخلفی درباره تغییر کاربری های غیر قانونی بویژه تغییر کاربری در  شالیزارها برخورد قانونی می کنیم.

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری  گیلان در خاتمه گفت: برای هفته دهیاری ها و شوراهای اسلامی برنامه های متنوعی پیش بینی شده که این برنامه ها با رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی انجام خواهد شد.

۱۴ تیرماه به عنوان روز دهیاری ها نامگذاری شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =