عفاف و حجاب محصول سبک زندگی اسلامی است

اصفهان - ایرنا - مسوول بسیج جامعه زنان استان اصفهان گفت: عفاف و حجاب یک فرهنگ است و محصول سبک زندگی اسلامی است و قابلیت ارتقا دارد.

فاطمه باباسالاری روز شنبه در نشست خبری تبیین برنامه‌های هفته عفاف و حجاب با بیان اینکه فرهنگ یک لایه درونی و هم بیرونی دارد، افزود: در ورای پوشش ظاهری یک اندیشه قرار دارد که انتخاب انسان مبتنی بر این اندیشه است.
وی خاطرنشان کرد: مبنای سبک زندگی غربی اندیشه‌های لیبرالیستی و اومانیستی غرب و مبنای سبک زندگی ایرانی اسلامی اندیشه‌ها و ارزش‌های ناب اسلامی است.
مسوول بسیج جامعه زنان استان اصفهان افزود: اگر در جامعه مظاهر فساد باشد به دنبال آن آسیب‌های دیگری بوجود می آید که مانع رشد و تعالی جامعه اسلامی خواهد شد.
وی با بیان این که در سالهای گذشته سبک زندگی اولویتی که باید داشته باشد را نداشت، ادامه داد: تبیین نتایج دنیوی و اخروی حجاب و عفاف باید در کنار هم تبلیغ شود زیرا در فرهنگ اسلامی بیش از پرداختن به نتایج اخروی به نتایج دنیوی یک عمل حسنه پرداخته شده است.
باباسالاری تصریح کرد: دلیل عمده انتخاب برخی پوشش‌های خاص دیده شدن است که باید به درستی هدایت شود و لذا اگر شان واقعی زن در موقعیت‌های علمی، سیاسی و اجتماعی فرهنگی به درستی تبیین شود، زن خود مسیر درست را انتخاب می‌کند.
وی با بیان اینکه تنها نسخه امروزی در خصوص حجاب و عفاف چادر است، اضافه کرد: ضرورت داشت پیش از این پوشش‌های متنوع و متناسب با سلایق مختلف طراحی شود ولی در این حوزه اقدام لازم صورت نگرفته است.
مسوول بسیج جامعه زنان استان اصفهان تاکید کرد: متولی اصلی حجاب و عفاف وزارت کشور که در همین راستا کمیته صیانت در کشور تشکیل و در ذیل آن کارگروه عفاف و حجاب در استانداری اصفهان راه‌اندازی شد و سال گذشته جلسات آن در استانداری اصفهان برگزار شد اگرچه لازم بود با فاصله کمتری برگزار می‌شد که تاثیرگذاری بیشتر داشته باشد.
وی ادامه داد: همچنین وظایف دستگاه‌ها مثل صنعت و معدن در تولید و عرضه حجاب و همچنین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص فرهنگ سازی و مدلینگ وظیفه دارند و بنا بر گزارش‌های ارایه شده توسط فرهنگ و ارشاد استان اقدامات خوبی صورت گرفته ولی در ویترین مغازه ها اثری از این محصولات تولید شده نیست زیرا مغازه‌داران بر اساس سود و منفعت به عرضه محصولات مبادرت می‌کنند.
باباسالاری با بیان اینکه حجاب و عفاف نیاز به عزم ملی دارد، ادامه داد: اگر دستگاه‌ها حداقل به وظایف قانونی خود عمل کنند شاهد چنین مسائلی که امروز در جامعه شاهد هستیم نبودیم و گاهی متولیان امر حجاب باور کاملی به این مساله ندارند و به همین دلیل ضرورت دارد در این‌حوزه اقدام جهادی صورت گیرد.
وی تصریح کرد: دستورالعمل حجاب و عفاف شرح وظایف قانونی دستگاه‌ها را در حوزه حجاب و عفاف مشخص کرده است ولی متاسفانه گاهی در ادارات تناقض دیده می‌شود و لذا اگر هر دستگاه به وظایف ذاتی خود عمل می‌کردند، مسائل کنونی کمتر بود.
مسئول بسیج جامعه زنان استان اصفهان گفت: بسیج جامعه زنان استان در همین راستا طرح جامع ندای فطرت را از سال ۹۶ در دستور کار بسیج جامعه زنان قرار داد که در این طرح وظایف اقشار و رده‌های بسیج  مشخص و  برنامه ریزی لازم‌صورت گرفته است.
وی اضافه کرد: هدف طرح توسعه زندگی اسلامی، کاهش آسیب‌های اجتماعی، ارتقای مهارت زندگی، تحکیم خانواده، اصلاح الگوی مصرف، کاهش تاثیر جنگ نرم، کاهش طلاق و تربیت زن تراز انقلاب اسلامی است.
بابا سالاری ادامه داد: تولید محتوای فرهنگی و بسته مشخص برای زنان و مردان از جمله برنامه‌های طرح است و سال گذشته جزئیات این طرح در استانداری مطرح شد که با استقبال خوب دستگاه‌ها مواجه و برخی بانک‌ها، دانشگاه‌ها و سمن‌ها ابراز علاقه برای اجرای این طرح داشتند.
وی اظهار کرد: بسیج جامعه زنان استان اصفهان نیز به صورت مستقل طرح دیگری را در خصوص عفاف و حجاب به منظور ارائه کردن مدها و محتویات جدید و در قالب‌های نو از جمله راه‌اندازی کافه‌های دخترانه در دستور کار دارد که جزییات بیشتر آن پس از نهایی شدن طرح تبیین می‌شود.
مسوول بسیج جامعه زنان استان اصفهان افزود: البته در خصوص حجاب و عفاف هم‌افزایی ببشتر نهادهای دیگر لازم است.
وی با بیان اینکه هفته حجاب و عفاف از ۲۱ ماه تیر آغاز می‌شود، اظهارکرد: در این هفته در استان برنامه‌هایی از جمله تولید برنامه‌های تلویزیونی و رادیویی، معرفی زنان محجبه موفق در نهادها، اصناف و نهادهای مختلف، همکاری با برخی شرکت‌ها از جمله ذوب آهن در برگزاری برنامه‌ها ویژه خانواده، مطالبه گری از مسوولان، راه اندازی تریبون آزاد و کرسی آزاد اندیشی توسط بسیج دانشحویی، راه‌اندازی ایستگاه‌های فرهنگی، تولید محتوای مناسب جهت استفاده در فضای مجازی از جمله رونمایی از مستند "تازه مسلمان"، برگزاری میزگرد تخصصی، دایر کردن غرفه‌های نمایشگاه مد و لباس متناسب با در نظر گرفتن مسائل بهداشتی و برگزاری مسابقات کتابخوانی، اجرا می‌شود.

بیست و یکم تیرماه سالروز قیام مردم مشهد علیه کشف حجاب به عنوان روز عفاف و حجاب نامگذاری شد. روزی که دژخیمان رضاخان مردم معترض به کشف حجاب را درمسجد گوهرشاد به خاک و خون کشید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =