۵۸ درصد از مبتلایان کرونا در آران و بیدگل مردان هستند

کاشان- ایرنا- رییس مرکز بهداشت آران و بیدگل گفت: ۵۸ درصد از بیماران بستری و سرپایی مبتلا به ویروس کرونا در این شهرستان را مردان تشکیل می‌دهند.

فاطمه شیروانی‌زاده روز شنبه در گفت و گو با ایرنا بیان کرد: ویژگی‌های بیولوژیکی مردان، مسوولیت‌های شغلی و حضور بیشتر در اجتماع، بیماری‌های مزمن و پیگیری نکردن وضعیت سلامتی از مهم‌ترین علت‌های ابتلای مردان به ویروس کرونا نسبت به زنان است.

وی با اشاره به اینکه مردان در کشور و شهرستان کمتر پیگیری وضعیت سلامتی و بیماری خود هستند، افزود: نداشتن تحرک، تغذیه ناسالم و بی‌توجهی به ورزش در مردان بیشتر مشاهده می‌شود که ضرورت دارد با فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی این رفتارهای نادرست بین مردان اصلاح شود.

رئیس مرکز بهداشت آران و بیدگل تشریح کرد: جمعیت مردان بر اساس آخرین آمارها، ۵۱ هزار و ۷۳۴ نفر است که حدود پنج هزار و ۳۵۰ نفر سالمند، ۲۳ هزار و ۸۰۰ نفر میانسال، هفت هزار نفر جوان، ۱۰ هزار نفر نوجوان و چهار هزار و ۵۰۰ نفر کودک هستند که برای همه پرونده سلامت تشکیل شده است.

وی با اشاره به اینکه ۳۵ درصد بیماران مبتلا به فشار خون و دیابت در آران و بیدگل را مردان تشکیل می‌دهند، اضافه کرد: تا کنون حدود چهار هزار و ۶۸۵ بیمار دیابتی و ۶ هزار و ۵۹۷ بیمار مبتلا به فشار خون در این شهرستان شناسایی شده است که چهار هزار و ۳۵۵ نفر آنها خانم و ۲ هزار و ۲۴۲ نفر هم آقا هستند.

شیروانی‌زاده ادامه داد: علت پایین بودن درصد بیماری مردان نسبت به زنان در این شهرستان، بی‌تفاوتی و مراجعه کمتر مردان برای پیگیری وضعیت سلامت و انجام آزمایش‌ها است که شرایطی مشابه سایر نقاط کشور است.

وی یادآور شد: این در شرایطی است که برای هر ۲ هزار و  ۵۰۰ نفر از جمعیت این شهرستان یک مراقب بهداشت و برای هر ۱۲ هزار و ۵۰۰ نفر یک پزشک خانواده وجود دارد که تنها در شهر آران و بیدگل هشت مرکز جامع سلامت و پایگاه سلامت فعالیت می‌کنند و آزمایش‌های فشار خون، قند و خدمات دهان و دندان با نرخ دولتی و مشاوره‌های روان‌شناسی به صورت رایگان ارایه می‌شود.

رئیس مرکز بهداشت آران و بیدگل با اشاره به توزیع قرص ویتامین D به صورت رایگان بین مردان، کودکان و زنان باردار در سطح مرکزهای جامع سلامت این شهرستان گفت: وضعیت همه بیماران دیابتی شهرستان نیز ماهانه یک بار از سوی مراقب سلامت مورد بررسی قرار می‌گیرد و هر سه ماه یک بار هم از سوی پزشک به صورت رایگان معاینه می‌شوند.

۲ باب بیمارستان، ۹ خانه بهداشت، ۶ مرکز خدمات شهری و هفت پایگاه سلامت در شهرستان آران و بیدگل برای ارایه خدمات بهداشتی و درمانی فعالیت دارند.

ویروس کرونا ۲۰۱۹ (COVID-۱۹) که نخستین‌بار در ووهان چین شناسایی شد، در نهایت به بیشتر کشورها از جمله ایران سرایت کرد و سازمان بهداشت جهانی را برآن داشت تا وضعیت فوق‌العاده اعلام کند.

شهرستان آران‌وبیدگل با جمعیت بیش از ۱۰۳ هزار نفر، در فاصله نزدیک به ۲۱۵ کیلومتری شمال اصفهان قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =