استاندار مرکزی: ارتقای منطقه حفاظت شده هفتاد قله با جدیت باید دنبال شود

اراک - ایرنا - استاندار مرکزی گفت: ارتقای منطقه حفاظت شده هفتاد قله اراک به عنوان یکی از زیستگاه‌های غنی جانوری و گیاهی کشور با جدیت دنبال می‌شود.

سید «علی آقازاده» روز شنبه در حاشیه برنامه تقدیر از محیط‌بانان استان مرکزی در منطقه هفتاد قله اراک، افزود: استان مرکزی  با توجه به موقعیت جغرافیایی در حاشیه چین‌خوردگی زاگرس به عنوان سومین خاستگاه تنوع زیستی کشور مطرح است و باید از این گنجینه غنی به خوبی حراست شده و ملزومات حفاظتی و محیط بانی آن مطابق استاندارد بهبود یابد.

وی یادآور شد: محیط‌بانان سربازان خط مقدم جبهه زندگی و استمرار حیات هستند و از جایگاه بالایی برخوردارند وتلاش‌های آنان در حراست از عرصه‌های طبیعی استان ارزشمند است.

استاندار مرکزی ادامه داد: در  دهه‌های اخیر باور عمومی مردم به حفظ محیط زیست و جلوگیری از ورود آسیب به طبیعت روبه افزایش است و مردم ارزش محیط زیست و خسارت و ضربه نزدن به آن را بهتر درک می‌کنند که این سرمایه فرهنگی مهمی است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی نیز در این دیدار گفت: اقدامات مناسبی در راستای بهسازی، نوسازی و تجهیز محیط‌بانی‌ عرصه‌های طبیعی این استان پارسال اجرا شده است و امید می‌رود که امسال نیز این راهبردها با جدیت بیشتری دنبال شود.

«رضا میرزایی» افزود: سه پاسگاه محیط‌بانی پارسال در استان مرکزی ایجاد شد، هشت  آبشخور جدید و ۲ مخزن ۵۰ هزار لیتری آب در مناطق تحت مدیریت نیز ساخته شده است.
وی صیانت از گونه‌های جانوری برای پایداری نظم طبیعت و لزوم بررسی علمی مقابله با بیماری‌ها در حیات وحش و تیمار وحوش آسیب دیده  را امری ضروری دانست و گفت: عملیات اجرایی ساخت مرکز تیمار حیات وحش با زیربنای ۲۲۰متر مربع در محیط‌بانی ابراهیم آباد  منطقه حفاظت شده هفتاد قله اراک پایان یافته و  این مرکز فضایی برای نگهداری وحوش علف‌خوار، گوشت‌خوار، پرندگان شکاری و آبزیان دارد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی اظهار داشت: با توجه به غنای گونه‌های گیاهی و جانوری منطقه حفاظت شده هفتاد قله اراک موضوع ارتقای این منطقه  به پارک ملی در شورای عالی محیط زیست کشور در دست پیگیری است.
میرزایی بیان کرد: محیط زیست استان مرکزی با کمبود نیروهای اجرایی در حوزه محیط بانی همراه است اما همه محیط‌بانان با تعهدرسالت حراست از  ذخایر ژنیتیکی گیاهی و جانوری را به  نحو احسن انجام می‌دهند.

استان مرکزی واقع در قلب ایران از مناطق برخوردار زیستی و گنجینه کم نظیری از گونه های گیاهی و جانوری کشور است.

این استان با مساحت ۲۹ هزار متر مربع در محل زاویه برخورد دو رشته کوه البرز و زاگرس واقع شده که ۲۵ درصد وسعت آن را دشت و بقیه نواحی کوهستانی و کوهپایه‌ای است.

استان مرکزی  خاستگاه سوم کشور در حوزه تنوع زیستی است و تاکنون ۳۳۵ گونه جانوری شامل ۵۳گونه پستاندار، ۲۰۵ گونه پرنده، ۵۴ گونه خزنده، ۲۰ گونه دوزیست، ۱۹ گونه آبزی و یک‌هزار و ۳۳۶ گونه گیاهی در آن شناسایی شده است.

درحال حاضر ۱۲ و ۲۵ صدم درصد از مساحت استان مرکزی در قالب یازده منطقه تحت مدیریت زیست محیطی به ثبت رسیده که این مناطق از بهترین زیستگاه‌ها و پناهگاه های حیات وحش کشور محسوب می‌شوند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =