کرونا جذب وام مکانیزاسیون کشاورزی شیروان را کاهش داد

بجنورد- ایرنا- رییس اداره فناوری‌های نوین سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: شیوع ویروس کرونا میزان جذب تسهیلات مکانیزاسیون کشاورزی شیروان را در بهار امسال نسبت به پارسال کاهش داد.

سیدمجید بهشتی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: به دنبال همه گیری این بیماری، بانک ها برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی، تعداد معدودی از کشاورزان را پذیرش می کنند و از سویی با توجه به وضعیت اقتصادی و درآمدی، کشاورزان خود توان خرید ماشین آلات کشاورزی را ندارند.
وی افزایش قیمت های ماشین آلات و عدم توان اقتصادی کشاورزان برای خرید، نبود پیش فاکتور، سقف ضمانتی کم توسط بانک ها نسبت به قبل، نبود وثیقه مورد قبول بانک ها، بدهکار بودن کشاورزان، سخت گیری بانک ها و سنددار نبودن زمین های کشاورزی را از علل جذب اندک تسهیلات مکانیزاسیون در این شهرستان برشمرد.
بهشتی، سهمیه ابلاغی برای تسهیلات مکانیزاسیون شیروان در سال جاری را بیش از ۸۰ میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: از ابتدای امسال تنها یک میلیارد ریال برای خرید ۲ دستگاه ادوات کشاورزی جذب شهرستان شده و حال آنکه در مدت مشابه پارسال ۲۵ درصد تسهیلات،  معادل ۱۰ میلیارد ریال جذب شهرستان شده بود.
رییس اداره فناوری های نوین سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با بیان اینکه موارد مزبور از دغدغه های مهم کشاورزان است، گفت: در این راستا جلسات متعددی با بانکها برگزار شده تا با مساعدت آنان کمی از مشکلات کاسته شود.
بهشتی افزود: کشاورز باید ۲۰ درصد قیمت ماشین آلات را به عنوان آورده تامین کند تا بتواند از تسهیلات سه، پنج و یا هفت ساله با بهره ۱۵ درصدی برخوردار شود.

اکنون ضریب مکانیزاسیون کشاورزی در شهرستان شیروان به ۱.۶ اسب بخار در هکتار رسیده است.
شهرستان شیروان ۵۵ هزار هکتار کشتزار دارد که برای کشت این سطح از ۲ هزار و ۴۸۵ دستگاه تراکتور استفاده می شود، یعنی به ازای هر ۲۲ هکتار یک تراکتور وجود دارد.
در این شهرستان ۱۰ دستگاه کمباین نیز وجود دارد.  
شیروان افزون بر ۱۰۵ هزار هکتار عرصه کشاورزی و باغی دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 3 =