۵۰۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری خارجی رهاورد دولت دوازدهم در کردستان

سنندج - ایرنا - معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان یکی از رهاوردهای دولت دوازدهم در این استان را سرمایه‌گذاری خارجی ۵۰۰ میلیون یورویی اعلام کرد و گفت: از ابتدای دولت دوازدهم تاکنون در این استان ۲۹۲ فقره پروانه بهره‌برداری با سرمایه‌گذاری یک هزار و ۱۶۰ میلیارد تومان و اشتغالزایی سه هزار و ۷۹۴ نفر نیز صادر شده است.

پیمان الماسی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در این مدت یک هزار و ۹۳۷ مجوز سرمایه‌گذاری صنعتی با پیش‌بینی سرمایه‌گذاری ۱۲ هزار و ۵۸۰ میلیارد تومان و اشتغال ۲ هزار و ۳۹۶ نفر در استان صادر شده است.

وی با بیان اینکه کردستان در صدور پروانه بهره برداری سهم ۱.۱ درصدی در کشور را داشته است، اضافه کرد: در حال حاضر رتبه استان از لحاظ صدور پروانه بهره‌برداری صنعتی از لحاظ تعداد ۲۶ از نظر میزان سرمایه‌گذاری ۲۲ و از لحاظ اشتغالزایی ایجاد شده ۲۷ در کشور است.

معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان با اشاره به اینکه ۲.۲ درصد جواز تاسیس صادر شده واحدهای صنعتی در کشور مربوط به کردستان بوده است، افزود: از نظر تعداد جواز تاسیس صادر شده رتبه ۲۰ را در کشور به خود اختصاص داده‌ایم.

الماسی با بیان اینکه در خصوص اشتغال مربوط به جواز تاسیس‌های صادر شده رتبه ۲۶ و سهم ۱.۱ درصدی را در کشور داریم، یادآور شد: ۲.۴ درصد از سهم کشور از نظر سرمایه گذاری صنعتی مربوط به کردستان است و از این نظر رتبه ۱۶ را در بین استان ها داریم.

وی تاکید کرد: هفت مورد سرمایه گذاری خارجی با مبلغ حدود ۵۰۰ میلیون یورو و اشتغالزایی سه هزار نفر نیز در استان انجام و یا در حال اجرا است.

۳۰۰ میلیون یورو ثبت سفارش واردات 

معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان گفت: تایید ثبت سفارش واردات مواد اولیه و ماشین آلات مورد نیاز طرح های صنعتی و واحدهای تولیدی از دی ماه ۹۷ به استان ها واگذار شده است.

الماسی اضافه کرد: تاکنون مجوز تخصیص ارز ۶۴۰ مورد به مبلغ ۳۰۰ میلیون یورو در سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کردستان به تایید رسیده است.

وی با اشاره به اینکه از خرداد ماه سال ۹۴ جلسات استانی کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید تشکیل شده است، اظهار داشت: از ابتدای دولت دوازدهم تاکنون ۸۰ جلسه این کارگروه تشکیل شد که منجر به اخذ یک هزار و ۲۱ مصوبه شده است.

معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان یادآور شد: تاکنون ۶۵ درصد از مصوبات کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید استان اجرایی شده و ۳۵ درصد آن هم در دست اقدام است.

الماسی افزود: از ابتدای دولت داوزدهم تاکنون کل تسهیلات پرداختی در بخش صنعت و معدن استان  ۳۳۷ مورد به مبلغ ۴۱۳ میلیارد تومان بوده است.

وی با اشاره به اینکه این مبالغ با نرخ‌های حمایتی  ۶، هشت، ۱۰ و ۱۲ درصد به واجدین شرایط پرداخت شده است، گفت: این میزان تسهیلات از محل صندوق توسعه ملی، اشتغال فراگیر و پایدار روستایی، رونق تولید و تفاهم نامه بانک سینا تامین و پرداخت شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =