اختصاص بیش از ۸ میلیارد مترمکعب آب به کشت تابستانه خوزستان

اهواز-ایرنا- معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خوزستان با اشاره به اینکه برای کشت تابستانه امسال هشت میلیارد و ۱۰۰ میلیون مترمکعب آب درنظر گرفته شده است گفت: در صورت همکاری کشاورزان و جلوگیری از برداشت غیر مجاز آب، انتظار می‌رود محصولات کشاورزی مناسبی در این فصل از سال کشت شود.

فاضل عبیات روز شنبه در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: در پشت سدهای استان آب به اندازه کافی برای انجام بیشترین میزان کشت ممکن در تابستان ذخیره سازی شده است و با محاسباتی که انجام شد، امسال حدود ۱۳۰ هزار هکتار به کشت شلتوک و دیگر محصولات قابل کشت  استان اختصاص یافته است.

این مقام مسئول در استانداری خوزستان با بیان اینکه  در فروردین ماه سال گذشته به واسطه سیلاب سدهای استان از پرآبی بیشتری نسبت به امسال برخوردار بود، گفت: در تابستان سال ۹۸ بیش از ۲۰۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان به کشت شلتوک اختصاص یافت.

معاون  هماهنگی امور عمرانی استانداری خوزستان با بیان اینکه سال گذشته بیشترین میزان کشت تابستانه مربوط به مناطق سیل زده بود، افزود: به منظور تقویت بنیه اقتصادی کشاورزان خسارت دیده، کشت شلتوک در ۱۳۵ هزار هکتار از اراضی این مناطق انجام شد.

عبیات یادآورشد: کشت تابستانه سال گذشته برای این بخش از کشاورزانی که ۲ فصل از سال دچار خسارت شده بودند، زمینه رضایتمندی عمومی را فراهم کرد.

کشت شلتوک تاکنون در ۹۰ هزار هکتار از اراضی خوزستان انجام شد

وی میزان کشت شلتوک انجام شده در استان تا به امروز را  ۹۰ هزار هکتار عنوان‌کرد و افزود: تا پایان هفته نیز این میزان به ظرفیت تعیین شده یعنی ۱۳۰ هزار هکتار در سال جاری خواهد رسید و برای اینکه اراضی پایین دست بتوانند از منابع آبی اختصاص یافته بهرمند شوند؛ از کشاوزران خواسته شده تا برداشت غیر مجاز انجام ندهند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خوزستان تصریح‌کرد: مدیریت منابع آب اختصاص یافته در برخی از مناطق استان خوزستان مانند شهرستان‌های هویزه و دشت‌آزادگان، به تشکل‌های صنفی کشاورزی واگذار شد تا از انجام برداشت‌های غیرمجاز احتمالی جلوگیری شود. 

وی با تاکید بر اینکه نباید اجازه داد برداشت‌های غیرمجاز احتمالی از منابع آبی؛ میزان کشت پیش بینی شده را تحت تاثیر قرار دهد، گفت: برای پیشگیری از چنین اقداماتی، سازمان‌های آب و برق، جهادکشاورزی و فرمانداران باید همواره میزان برداشت‌ها را مورد بررسی قرار دهند تا حقوق کشاورزان مناطق مختلف تضعیف نشود.

عبیات بیشترین نگرانی برای تامین آب را در حوضه رودخانه مارون دانست و گفت: به دلیل آب اندکی که به واسطه محدودیت‌های تامین منابع وجود دارد، حوزه‌های آبی کارون و مارون از قدرت مانور کمتری نسبت به دیگر مناطق برای کشت تابستانه برخوردار هستند.

وی با تاکید بر ضرورت مدیریت زهاب‌های کشاورزی ناشی از کشت تابستانه، تصریح‌کرد: در این خصوص مسئولان دستگاه‌های مربوطه ماموریت‌ دارند تا نظارت‌های لازم را اعمال کنند.

اعمال سیاست تنظیم آب در پشت سدها برای مقابله با سیلاب

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری خوزستان همچنین با اشاره به اینکه از ابتدای سال آبی، مدیریت منابع آب با ۲ هدف پیشگیری از وقوع سیلاب و ذخیره آب به اندازه کافی برای کشت تابستانه انجام شد، گفت: برای اینکه در سال جاری استان خوزستان با مشکل سیلاب روبه‌رو نشود، مدیریت صحیحی در زمینه رها سازی آب انجام شد و در این بین نیز، همزمان موضوع ذخیره آب کافی در پشت سدهای استان برای تامین منابع مورد نیاز جهت انجام کشت تابستانه مورد توجه قرار گرفت و در کنار برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، اختصاص منابع لازم برای تولید برق و همچنین تامین آب شرب به عنوان یک اولویت بسیار مهم دنبال شد.

این مقام مسئول در استانداری خوزستان با تاکید بر اینکه اجازه نخواهیم داد تا کشت تابستانه کیفیت آب شرب شهرهای استان را تحت تاثیرقرار دهد، گفت: به‌همین منظور در برخی از مناطق کشت تابستانه ممنوع و یا با محدودیت همراه است و  حفظ ظرفیت لازم برای ایام پاییز در مدیریت منابع آب سدهای استان با برنامه‌ریزی خاصی صورت گرفت تا ناخواسته همه این ظرفیت در یک فصل مصرف نشود.

استان خوزستان با تولید سالانه ۱۶.۵میلیون تن محصولات زراعی و باغی به ارزش ۲۰۰هزار میلیارد ریال ، از نظر حجم و تنوع تولید در مقام نخست کشوری قرار دارد.

گندم ، جو ، برنج ، نیشکر ، خرما ، انواع مرکبات گرمسیری و سردسیر ، چغندرقند ، دانه های روغنی ، ذرت دانه ای و علوفه‌ای مهمترین تولیدات کشاورزی خوزستان به شمار می‌رود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 1 =