سرپرست فرمانداری بافق: احتمال اعمال برخی محدودیت ها در شهرستان وجود دارد

یزد - ایرنا - سرپرست فرمانداری بافق با انتقاد از بی توجهی برخی مردم نسبت به بی توجهی‌شان در رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی برای پیشگیری از شیوع مجدد بیماری کرونا از احتمال اعمال برخی محدودیت ها در این شهرستان خبر داد.

محمدعلی شاه حسینی روزشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بدون اشاره به زمان و نوع محدودیت ها از مردم خواست همانند اسفند ۹۸ و فروردین ماه ۹۹ به رعایت نکات ایمنی و بهداشتی، استفاده از ماسک و پرهیز از ترددهای غیرضروری توجه کنند

وی  با بیان اینکه برای جلوگیری از شیوع بیشتر کرونا راهی جز رعایت پروتکل‌های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی نیست، تصریح کرد: استفاده از ماسک برای قطع زنجیره انتقال کرونا و پیشگیری از ابتلا به این ویروس امری مهم و ضروری است.

وی  تاکید کرد: استفاده از ماسک، دستکش و شستن مکرر دست‌ها در طول روز برای قطع زنجیره انتقال کرونا و پیشگیری از ابتلا به کوید ۱۹ امری مهم و ضروری است.

شاه حسینی با توجه به شرایط جدید ایجاد شده در برخی شهرستان های استان یزد گفت: در چنین شرایطی ضروری است مردم از حضور در مکان‌های پر جمعیت، برگزاری مراسم عمومی برای کاهش انتقال کرونا خودداری و به قطع زنجیره ویروس کمک کنند.

سرپرست فرمانداری بافق افزود:شیوع کرونا به عنوان یک بحران با ابعاد مختلف تمامی اقشار جامعه به ویژه مجموعه بهداشت و درمان شهرستان را بسیار درگیر کرده است.

وی بار دیگر تاکید کرد: برای مقابله با این بیماری بایستی تمامی مسوولان و مردم با کادر بهداشت و درمان شهرستان  همکاری و هماهنگی لازم را داشته باشند و با رعایت اصول بهداشتی و فاصله گذاری هوشمند اجتماعی از حضور در مکان‌های پرجمعیت پرهیز و حتما از ماسک استفاده کنند.

همچنین مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان بافق نیز از روند صعودی مبتلایان به بیماری کرونا خبر داد و از بی توجهی مردم در پیشگیری از شیوع مجدد این بیماری در این منطقه ابراز نگرانی کرد.

دکتر مسعود دانشی با بیان اینکه پس از تعطیلات خرداد ماه  گذشته شاهد افزایش تعداد مبتلایان به بیماری هستیم ،گفت:تلاش‌های مردم و کادر بهداشت و درمان موجب شد تا روند نزولی بیماری را شاهد  باشیم اما در چند روز اخیر بخش بستری بیماران کرونایی در بیمارستان بافق مجددا راه اندازی شده است‌.

وی با اشاره به اینکه وجود یک فرد مبتلا به کرونا و انتقال ویروس به دیگران در شرایط کنونی بسیار خطرناک است ،عنوان کرد: این در حالی است که فرد مبتلا با هر بار عطسه یا سرفه ۲۰۰ میلیون ویروس را در فضا پخش می‌کند.

دانشی افزود: با این روند چنانچه مردم  رعایت پروتکل‌های بهداشتی را جدی نگیرند احتمال شیوع مجدد بیماری زیاد است.

مدیر شبکه بهداشت و درمان بافق ضمن توصیه شهروندان به رعایت فاصله گذاری اجتماعی حدود ۲ متر، شستن مرتب دست و استفاده از ماسک تصریح کرد: مردم به شایعاتی مبنی بر کاهش قدرت ویروس توجه نکنند و همچنان در صورت ضرورت، از منزل خارج شوند.

دانشی بدون ذکر شمار مبتلایان به کوید - ۱۹( کرونا) در شهرستان بافق بیان کرد: بیماران فعلی با حضور در مراسم عروسی، عزاداری ها، جشن تولد و یا سفر به دیگر مناطق مبتلا شده‌اند.

مرکز شهرستان ۵۰ هزار نفری بافق در فاصله ۱۱۰ کیلومتری جنوب شرق شهر یزد قرار دارد.

همچنین دکتر محمود نوری شادکام معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد عصر دیروز(جمعه) در گفت و گو با ایرنا از بازگشت برخی محدودیت‌ها به دلیل شیوع مجدد کرونا به این استان از امروز (شنبه) خبر داد.

به گفته وی برخی شهرستان های استان در وضعیت نارنجی قرار دارد و ستاد استانی کرونا در نشست روز شنبه  خود احتمالا برخی محدودیت های گذشته را اعمال کند.
وی این محدودیت ها را مربوط به آیین های عزاداری؛ عروسی، خدمات تالارها ،رستوران ها، مکان های شلوغ و پرتجمع ذکر کرد ویادآور شد: همچنین استفاده از ماسک در اداره ها ،بانک ها و مکان های  شلوغ هم الزامی می شود.
وی اضافه کرد: با توجه به شرایط موجود و رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی از سوی برخی شهروندان، وضعیت آینده استان مناسب نیست  و اعمال این محدودیت ها برای حفظ سلامتی مردم و جلوگیری از شیوع بیشتر کرونا اجرا می شود؛ البته هیچ محدودیتی جایگزین استفاده از ماسک نخواهد شد، استفاده از ماسک حتی ماسک های خانگی می تواند بیشترین نقش را در کاهش ابتلا به این بیماری مهلک و خطرناک تنفسی داشته باشد

همچنین سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دیروز ( جمعه) گفته بود: از اوایل اسفند ۹۸ تاکنون ۲۳۵ هزار و ۴۲۹ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده اند و با فوت ۱۵۴ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد افراد متوفی به ۱۱ هزار و ۲۶۰ نفر رسید.

سیما سادات لاری  بیان کرد: از ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر ۱۳ تیر ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲ هزار و ۵۶۶ بیمار جدید مبتلا به کووید -۱۹ در کشور شناسایی شده اند که از این تعداد هزار و ۴۸۳ نفر هم بستری شدند.

معاون وزارت بهداشت گفت:  تاکنون  ۱۹۶ هزار و ۴۴۶ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند و سه هزار و ۱۲۳ نفر از بیماران هم تحت مراقبت قرار دارند.

لاری افزود: تاکنون یک میلیون و ۷۴۴ هزار آزمایش تشخیص کووید- ۱۹ در کشور انجام شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت اظهار کرد: استان‌های خوزستان، کردستان، کرمانشاه، هرمزگان، بوشهر، خراسان رضوی و ایلام در وضعیت قرمز قرار دارند. همچنین استان‌های تهران، فارس، مازندران، همدان، زنجان، سیستان و بلوچستان و البرز در وضعیت هشدار قرار گرفته اند.

وی گفت: این بیماری همه جهان را در فراگرفته است. مردم برای کمک به کنترل آن، فاصله گذاری فیزیکی تا یک و نیم متر، شست‌وشوی مداوم دست‌ها و استفاده از ماسک را رعایت کنند. ماسک باید برای همه باشد و اگر یک نفر استفاده کرده باشد و بقیه استفاده نکنند، حقوق بقیه مردم نادیده گرفته شده است. با رعایت این موارد می‌توانیم زنجیره انتقال ویروس کرونا را متوقف کنیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =