تبدیل سوخت ۸۷ واحد صنعتی خراسان شمالی به گاز شهری

بجنورد- ایرنا- مدیرعامل شرکت گاز خراسان شمالی با بیان اینکه در دولت تدبیر و امید تمامی شرکت‌های تولیدی و صنعتی مشمول یارانه برقراری انشعاب گاز از این سوخت برخوردار شدند، گفت: هم اکنون سوخت ۸۷ واحد صنعتی استان به گاز شهری تبدیل شده و مابقی هم در دست اجرا است.

حسن رضا میربلوکی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا  اظهار داشت: ۱۰۹ واحد صنعتی از صنایع استان مشمول گازرسانی بند "ق" است که تاکنون ۸۷ مورد گاز دار شده اند، ۱۴ مورد در برنامه اجرا و هشت مورد نیز فاقد شرایط گاز رسانی هستند.

بند ق تبصره ۲ قانون بودجه سال ۹۳ تکالیفی را بر عهده وزارت نفت می گذارد که شامل دو بخش توسعه میادین با اولویت میادین مشترک و بهینه سازی انرژی و افزایش راندمان و کارآیی انرژی است.

وی به مصوبه شورای اقتصاد در خصوص گازرسانی به واحدهای صنعتی و تولیدی و تخصیص یارانه برای اجرای خط اختصاصی اشاره کرد و گفت: بر این اساس با توجه به میانگین مصرف سوخت مایع در مدت سه سال، شرکت‌های تولیدی و صنعتی از یارانه برقراری انشعاب گاز برخوردار می‌شوند که تاکنون ۱۰۹ واحد عمده و صنعتی استان مشمول دریافت یارانه اجرای خط اختصاصی شناخته شده اند که در این راستا عملیات گازرسانی به ۸۷ واحد عمده و صنعتی انجام شده است.

میربلوکی افزود: در نتیجه این کار در مصرف سه میلیون و ۸۳۱ هزار لیتر سوخت مایع صرفه جویی شده است و این واحدها از نعمت گاز برخوردار شده اند که علاوه بر کاهش هزینه های خرید، حمل و نقل و نگهداری سوخت واحدهای صنعتی، کمک شایانی به حفظ محیط زیست شده است.

 مدیرعامل شرکت گاز خراسان شمالی گفت: سوخت ۸۸ درصد این واحد ها با گاز جایگزینی شده است.

وی اظهار داشت: گازرسانی به ۱۴ واحد صنعتی نیز هم اکنون در حال اجرا است که ۳۶۱ هزار میلیون لیتر سوخت مایع با پایان عملیات گازرسانی شهری صرفه جویی خواهد شد.

وی با بیان اینکه هشت مورد از صنایع استان نیز فاقد شرایط گاز رسانی هستند اقزود: این تعداد نیز ۱۸۴ هزار میلیون لیتر سوخت مصرف دارند.

میربلوکی با بیان اینکه از مجموع کل صنایع گاز دار شده استان ۱۹ مورد مربوط به بجنورد مرکز استان است گفت: ۲۲ مورد در شیروان، ۱۹ در جاجرم، ۱۵۱ در فاروج، ۶۷در اسفراین، چهار در آشخانه و یک مورد در گرمه است.

وی میزان یارانه در نظر گرفته شده پارسال برای گازرسانی به صنایع را ۲ میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال عنوان کرد و افزود: در خصوص گاز رسانی به صنایع در سطح کشور رتبه پنجم را داریم.

 مدیرعامل شرکت گاز خراسان شمالی با بیان اینکه این صنایع از سال ۹۶ تاکنون گاز دار شده اند افزود: در دولت تدبیر و امید توجه زیادی به بخش گاز دار شدن صنایع شده است، در سال ۹۶، تعداد هفت صنعت، در سال ۹۷، ۵۳ مورد، در سال ۹۸، ۲۵ مورد و امسال نیز دو مورد از صنایع استان گاز دار شده اند.

میربلوکی اظهار داشت: ۶۵ درصد مصرف گاز استان به صنعت تعلق دارد که اشتغالزایی، بهبود چرخه تولید، گسترش صنایع، ایجاد ارزش افزوده و بهبود اقتصاد منطقه از جمله مزایای این امر است.

وی برنامه های آینده گاز رسانی و برنامه های در دست اقدام این شرکت را خط انتقال تقویتی گرمه و جاجرم دانست و افزود: این پروژه در مرداد ماه سال ۱۴۰۰ به بهره برداری خواهد رسید.

مدیرعامل شرکت گاز خراسان شمالی اعتبار پروژه را ۷۰۰ میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: تامین گاز مورد نیاز طرح توسعه آلومینای جاجرم، جلوگیری از افت فشار گاز شهرستان های گرمه و جاجرم درفصول سرد از اهداف اجرای این پروژه است.

وی طول این پروژه را نیز ۵۸ کیلومتر دانست و افزود: قطر این لوله نیز ۱۶ اینچ است.

 اکنون ضریب نفوذ گاز در مناطق شهری استان ۱۰۰ درصد و در نواحی روستایی ۹۹.۷ درصد است و هم اکنون ۷۳۹ روستای استان خراسان شمالی از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند هستند در حالی که میانگین کشوری گازرسانی مناطق شهری ۹۶.۴ درصد و روستایی ۷۵.۳ درصد است.

سهم گاز طبیعی در تامین سبد انرژی استان بیش از ۸۰ درصد است در حالی بر اساس هدفگذاری شرکت ملی گاز، سهم گاز در سبد انرژی کشور ۷۵ درصد است که از این حیث خراسان شمالی رتبه دوم کشور را به خود اختصاص داده است.

 ضریب نفوذ گاز روستایی در ابتدای دولت یازدهم ۴۹ درصد بود که در ابتدای تشکیل دولت دوازدهم به ۸۱ درصد رسید.

خراسان شمالی ۸۶۳ هزار نفر جمعیت دارد که ۴۴ درصد آنان در روستاها سکونت دارند.

خراسان شمالی حدود ۴۰۰ واحد صنعتی دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =