کرونا در گچساران؛ از بازگشت محدودیت‌ها تا نگرانی مسئولان

گچساران-ایرنا - کرونا در شهرستان گچساران در جنوب غربی کهگیلویه و بویراحمد که در وضعیت قرمز قرار دارد افزون بر بازگشت محدودیت‌ها باعث هشدار مسئولان نسبت به پیش بینی روزهای سخت شده است.

شهرستان گچساران که به دلیل قرار داشتن در مرز استان های بوشهر و خوزستان از مناطق آسیب پذیر انتشار ویروس کروناست و پیش از این مسئولان بارها نسبت به اوج این بیماری هشدار داده بودند بر اثر سفر چند شهروند به استان های مجاور و بی تفاوتی برخی از شهروندان برای رعایت مراقبت های بهداشتی ابتدا آمار صعودی و سپس وارد وضعیت قرمز شد.

اگر چه مسئولان استانی و شهرستانی پس از اعلام وضعیت قرمز گچساران بیکار ننشستند و با اعمال محدودیت ها سعی در کنترل بیماری کرده اند اما نگرانی های زیادی در مورد تهدیدهای سلامتی و جانی ویروس کرونا در این شهرستان وجود دارد.

مردم می پرسند کرونا در گچساران به کجا می رود؟آیا زیرساخت های درمانی مناسب در این شهرستان برای روزهای پیک وجود دارد؟ با توجه به ادامه نیاز به ماسک آیا اقلام بهداشتی مورد نیاز به اندازه کافی وجود دارد؟ مسئولان نیز در تلاش برای مشارکت عمومی برای رعایت مراقبت های پیشگیرانه هستند.

بازدیدهای میدانی خبرنگار ایرنا نشان می دهد که در چند روز اخیر تعداد شهروندان گچسارانی که ماسک بر چهره دارند افزایش چند برابری یافته است اما همچنان آئین های شلوغ ختم در آرامستان ها برگزار می شود.

اگرچه تعداد زیادی از افرادی که عصر پنجشنبه یازدهم تیر در آرامستان شهر دوگنبدان حضور داشتند ماسک بر صورت خود داشتند اما فاصله فیزیکی در این مکان رعایت نمی شود.

آنچه مشهود است مشارکت همگانی درباره رعایت دستورالعمل های بهداشتی پیشگیری از انتشار ویروس کرونا از وظایف شهروندی برای حفظ جان و سلامتی مردم است.

هشدار مسئولان

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: با توجه به روند صعودی تعداد بیماران کرونایی و افزایش موارد بستری در کهگیلویه وبویراحمد و به ویژه شهرستان گچساران نیمه دوم تیر و مرداد روزهای سختی در انتظار مردم استان است.

محمد مهدی بانشی افزود: در صورت ادامه رویه کنونی شهروندان در رعایت نکردن همگانی دستورالعمل های بهداشتی خطر ورود به دوره پیک بیماری کرونا در همه نقاط استان به ویژه شهرستان گچساران وجود دارد.

وی تاکید کرد: استفاده از ماسک،حذف ترددهای غیرضروری در خیابان ها و مکان های عمومی،رعایت فاصله گذاری اجتماعی و شست و شوی دست ها به صورت منظم از حداقل مراقبت هایی است که باید انجام شود.

وی پرهیز از انداختن ماسک ها در معابر عمومی و مالیدن دست به صورت را از دیگر مراقبت های بهداشتی برای پیشگیری از انتشار ویروس کرونا ذکر کرد.

اعمال محدودیت ها در گچساران

فرماندار گچساران با اشاره به نشست کرونای این شهرستان گفت:تعطیلی پارک ها و مراکز ورزشی از مهمترین محدودیت های اعمال شده در این شهرستان است.

علی خوان پایه افزود: براساس مصوبات این نشست خدمات رسانی صنوفی مانند رستوران ها محدود به فروش غذا به صورت بیرون بر است.

وی تعیین یک نفر به عنوان رابط رعایت فاصله گذاری اجتماعی در دستگاه های اجرایی را از دیگر مصوبات ستاد کرونای گچساران عنوان کرد.

خوان پایه گفت: برای بهره وری بهتر از ظرفیت بیمارستان ها عمل های جراحی الکتیو غیرفعال شده است.

وی تصریح کرد: ۵۴تخت برای بستری بیماران مشکوک به کرونا در بیمارستان های شهید رجایی، صنعت نفت و بی بی حکیمه این شهرستان آماده شده تا در صورت نیاز مورد استفاده قرار گیرد.

وی گفت: ۱۱ تخت آی‌سی‌یو در بیمارستان های این شهرستان وجود دارد که ۶ تخت آن برای بیماران احتمال کرونا در نظر گرفته شده است.

کرونا جان همه شهروندان را تهدید می کند

سرپرست شبکه بهداشت و درمان گچساران با اشاره به اینکه تعدادی از جان باختگان کرونا در این شهرستان در سنین جوانی بوده اند و هیچ بیماری زمینه ای نداشته اند گفت: کرونا جان همه شهروندان را تهدید می کند.

آرین غلامیان با یادآوری برخی باورها درباره اینکه بیماری ویروس کرونا تنها تهدید کننده جان افراد دارای بیماری زمینه ای یا سنین بالاست اظهارداشت: این ویروس مرموز می تواند جان هر انسانی را به خطر بیاندازد.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان گچساران تصریح کرد: با توجه به اینکه ۷۰درصد از بیماران کرونایی شناسایی شده در این شهرستان سه هفته گذشته به ثبت رسیده است و در صورت ادامه روند کنونی رسیدن به پیک بیماری کرونا در این گچساران تا سه هفته آینده دور از انتظار نیست.

غلامیان عنوان کرد: بیش از ۲ هزار و ۵۰۰تست بیماری کرونا در این شهرستان اسفند سال ۱۳۹۸ تاکنون از افراد با علائم مشکوک یا نزدیکان بیماران کرونایی انجام شده است.

کمبود اقلام بهداشتی

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت:نیاز به اقلام بهداشتی پیشگیری از انتشار ویروس کرونا مانند ماسک و دستکش در این استان همچنان وجود دارد.

امام بخش قائدی اظهار داشت: روزانه ۲۰۰ تا ۳۰۰ عدد ماسک ان ۹۵ در مراکز درمانی کهگیلویه و بویراحمد توزیع می شود که نسبت به روزهای نخست انتشار ویروس کرونا چند برابر شده است.

وی ابراز داشت: با وجود تامین ماسک های معمولی از سوی برخی از داروخانه ها اما همچنان نیاز به تامین ماسک بیشتری برای شهروندان وجود دارد.

وی بیان کرد: با توجه به در وضعیت هشدار بودن استان و اجباری شدن ماسک در مکان های عمومی نظیر دستگاه های اداری و بانک ها نیاز است کارگاه های خانگی برای تولید ماسک مشارکت بیشتری کنند.

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی یاسوج تصریح کرد: کمبود دستکش برای استفاده کارکنان مراکز درمانی استان نیز وجود دارد.

قائدی ابراز داشت:تلاش های زیادی برای تامین اقلامی مانند ماسک معمولی از سوی بسیج و برخی دستگاه های اجرایی در کهگیلویه و بویراحمد انجام شده است اما به دلیل گستردگی نیاز به این کالای بهداشتی همچنان نیاز به تولید وجود دارد.

شهرستان ۱۲۶ هزار نفری گچساران در جنوب غربی کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.

 تاکنون ۲۳۵ هزار و ۴۲۹ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۱۱ هزار و ۲۶۰ نفر رسید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =