انتقال ۱۸۹ کوهنورد مصدوم به مراکز درمانی در سه ماهه نخست سال ۹۹

تهران- ایرنا - رئیس سازمان امداد و نجات از انتقال ۱۸۹ کوهنورد مصدوم انواع حوادث کوهستانی در سه ماهه نخست سال جاری به مراکز درمانی و بیمارستانی سراسر کشور خبر داد.

مهدی ولی پور روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار اجتماعی ایرنا افزود: طی سه ماه نخست سال جاری، ۷۹۴ مورد (ماموریت های امداد و نجات) در حوادث مرتبط با کوهستان در ارتفاعات کوهستانی سراسر کشور صورت گرفت که منجر به نجات ۷۸۵ نفر از کوهنوردان مصدومان و حادثه دیده شد.

وی ادامه داد: همچنین در این مدت، ۱۸۹ مصدوم حوادث کوهستان در مواردی همچون بیماری های قلبی و ریوی، مفقودی در ارَتفاعات صعب العبور، ادم ریوی (تجمع آب میان بافتی در ریه)، ادم مغزی (تجمع آب در فضای داخل سلولی مغز) سرمازدگی، آذرخش زدگی و سقوط از ارتفاعات کوهستانی برای درمان خدمات تکمیلی به مراکز درمانی و بیمارستانی منتقل و به ۷۸ نفر از مصدومان این حوادث در محل و ارتفاعات کوهستانی خدمات سرپایی امداد و کمک های اولیه در کوهستان ارائه شده است.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر گفت:  در سه ماه نخست سال جاری، بیشترین ماموریت های امداد و نجات در کوهستان در ارتفاعات استان های تهران با ۸۱ مورد (۱۰ درصد از کل ماموریت های  کوهستان)، فارس با ۷۷ مورد ( ۹.۵ درصد از کل ماموریت های کوهستان) و البرز  با ۵۴ مورد (۶.۶ درصد از کل ماموریت های کوهستان)  ثبت و گزارش شده است.

ولی پور به کوهنوردان توصیه کرد وسایل ضروری بقا در کوهستان شامل مواد غذایی کافی و وعده غذایی اضافه، تجهیزات روشنـایی، سوت، قطب نما، نقشه منطقه ای کوهستان، کیف کمک های اولیه، چاقو، کبریت، کارت شناسایی و گوشی تلفن همراه با شارژ کامل را به همراه داشته باشند.

وی یادآور شد، اشراف داشتن بر مناطق صعود از لحاظ مسیرها و نقاط خطرناک (پرتگاه ها، مناطق بهمن خیز، مناطق با احتمال ریزش سنگ) برای گروه های کوهنوردی عازم به ارتفاعات ضروری است و کوهنوردان در صورت عزیمت به مناطق برف گیر و ارتفاعات صعب العبور کوهستانی باید از لباس های دارای رنگ واضح (قرمز، زرد و فسفری) برای سهولت در رصد امدادگران و گروه های امداد و نجات هوایی استفاده کنند.

ولی پور با بیان اینکه هلال ‌احمر اکنون مبادرت به راه اندازی ۶۰ پایگاه ثابت امداد و نجات در اماکن پرتردد کوهستانی و برخی ارتفاعات کشور کرده، افزود: در هر پایگاه حداقل ۶ نجاتگر متخصص و آموزش دیده حضور دارند که با بکارگیری تمام توان عملیاتی خود به‌ منظور اجرای سریع عملیات‌های نجات و امدادرسانی در حوادث کوهستان با همکاری سایر دستگاه های امدادی اقدام می کنند.

وی تصریح کرد:‌ در صورت درخواست کمک اضطراری از سوی کوهنوردان گرفتار در ارتفاعات کوهستانی گروه های امداد و نجات کوهستان هلال احمر در مواردی همچون سرمازدگی، سقوط از ارتفاعات کوهستانی، ارائه کمک های اولیه پایه، هایپوترمی (افت دمای بدن) و آذرخش (صاعقه) و جستجو و نجات در کوهستان به کمک آنها در ارتفاعات کوهستانی خواهند شتافت.

رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از مردم خواست درصورت قرار گرفتن در وضعیت های اضطراری عمومی شامل حوادث و سوانح جاده ای، دریایی و کوهستان با شماره ۱۱۲ «ندای امداد»  در سراسر کشور تماس بگیرند.

سرخط اخبار جامعه

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =