دورهمی شبانه مردم جنوب‌شرق تهران با کرونا

تهران- ایرنا- قلیان، کباب و کرونا، هم نشین این شب‌های مردمی شده که بی‌توجه به افزایش میزان ابتلاء افراد به بیماری کرونا، به تفریح می‌پردازند، دورهمی‌هایی که می‌رود تا شرایط مناسب شهرستان‌های جنوب‌شرق تهران را به سمت هشدار سوق دهد.

به گزارش ایرنا، بوستان‌ها، میادین و فضاهای سبز ورامین، پیشوا و قرچک این شب‌ها مملو از جمعیتی است که بی‌توجه به خطر شیوع ویروس کرونا، ساعات گرم را در کنار هم سپری کرده و تا پاسی از شب، بدون رعایت مسائل بهداشتی، کباب درست می‌کنند، قلیان می‌کشند و با بازی، اوقات می‌گذرانند.
با عادی شدن شرایط جامعه کرونا زده، مردم نیز نسبت به رعایت مسائل بهداشتی بی‌تفاوت شدند و با گرم شدن هوا ، شب‌ها را تا پاسی دیرهنگام به تفریح می‌پردازند،  بی‌آنکه بدانند کرونا نیز همچون میهمانی ناخوانده هنگام صرف غذا، کشیدن قلیان و بازی با بچه‌ها، آن‌ها را همراهی می‌کند.
هر چند که به گفته فرماندار ورامین، شرایط این شهرستان در ابتلا به بیماری کرونا هیچ‌گاه به مرز وضعیت قرمز هم نرسیده ولی عادی شدن شرایط از نظر مردم، بی‌توجهی به مسائل بهداشتی، مصرف عادی قلیان در بوستان‌ها، برگزاری برخی از مراسمات، و حضور انبوه مردم در میادین و بوستان‌های شهر، زنگ خطر را برای شیوع دوباره این بیماری به صدا در آورده است.
میدان شهید ستاری و بوستان جنگلی قرچک، میدان‌های ولی‌عصر(عج) و بسیج، بوستان‌های خانواده و آزادگان ورامین و پارک جنگلی پیشوا هر شب میزبان صدها خانواده‌ای است که بی‌توجه به وضعیت اوایل امسال که با قرنطینه، روزها را در هراس سپری کردند، اوقات می‌گذرانند، موضوعی که بنابر اطلاعات غیررسمی بر تعداد ورودی‌های بیمارستان‌های این شهرستان‌ها افزوده است.


علاوه بر تفرج‌گاه‌ها، بازار این شهرستان‌ها نیز به ویژه در عصر که از گرمای هوا کاسته می‌شود نیز مملو از جمعیتی است که اکثراً بدون رعایت مسائل بهداشتی و استفاده از ماسک، در مراکز خرید حضور پیدا می‌کنند، تنقلات استفاده می‌کنند و اوقات می‌گذرانند.


افزایش میزان شیوع ویروس کرونا در شهرستان پیشوا باعث شد بانک کشاورزی شعبه پیشوا به دلیل ابتلاء کلیه کارکنان به بیماری کووید ۱۹، به مدت یک هفته تعطیل شود.
رعایت پروتکل‌های بهداشتی شرایط مطلوب ورامین را حفظ می‌کند
فرماندار ورامین به خبرنگار ایرنا گفت: شرایط ورامین در مقابله با شیوع ویروس کرونا مطلوب است و مردم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، این شرایط مناسب را حفظ کنند.
حسین کاغذلو افزود: از نخستین روزهای شیوع ویروس کرونا، مردم با همراهی مناسب خود با مسئولان، شرایط مطلوبی را برای منطقه رقم زدند و انتظار است که این همراهی تا ریشه‌کنی کامل این بیماری ادامه پیدا کند.
وی تصریح کرد: کادر درمان، مسوولان ادرات و نهادها، گروه‌های جهادی و مردم پای کارآمدند، تا از میزان ابتلاء افراد به کرونا و از دست دادن جان هموطنان جلوگیری کنند، تلاشی که اگر با همراهی مداوم مردم همراه نباشد، می‌تواند موجب همه‌گیری مجدد شود.
وی گفت: تلاش مسوولان، حفظ سلامتی مردم است، اگر این روزها که بار دیگر شاهد افزایش میزان ابتلای افراد به کرونا هستیم، در خانه مانده و کمتر در مجامع عمومی حاضر شویم، شرایط مناسب ورامین که هیچ‌گاه به قرمز نرسید، حفظ می‌شود.
فرماندار ورامین تصریح کرد: مردم و اصناف در اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی و قرنطینه خانگی، داوطلبانه شرکت کردند و کمترین برخورد در سطح شهرستان ورامین صورت گرفت، این‌بار نیز از مردم انتظار می‌رود تا با همراهی بیشتر، مسوولان را در مقابله با بیماری کرونا یاری رسانند.
کرونا تمام نشده، مردم فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کنند
فرماندار شهرستان پیشوا نیز به خبرنگار ایرنا گفت: مبارزه با ویروس کرونا همچنان ادامه دارد و مردم با رعایت فاصله گذاری اجتماعی، از احتمال بروز موج‌های بعدی این بیماری جلوگیری کنند.
حسین عباسی افزود: مردم باید برای حفظ سلامتی خود و عموم جامعه، مقررات طرح فاصله‌گذاری اجتماعی را جدی بگیرند و آن را رعایت کنند، مناسب بودن شرایط دلیلی بر شرایط عادی زندگی مردم نیست.
وی اظهار کرد: شاید عادی شدن شرایط، بازگشایی فعالیت‌های اقتصادی و اجتماعی باعث شده تا مردم تصور کنند بیماری کرونا مهار شده در صورتی که بی‌توجهی به رعایت مسائل بهداشتی، بار دیگر محدودیت‌ها را به جامعه باز گردانده و موجب فرسودگی کادر درمان می‌شود.
عادی شدن بیماری کرونا مقابله با آن را سخت می‌کند
رئیس شبکه بهداشت و درمان پیشوا نیز گفت: عادی شدن بیماری کرونا، مقابله با آن را سخت می‌کند و شرایط مناسب شهرستان را به حالت خطرناک می‌کشاند.
امیر امینی افزود: در شرایطی که در بسیاری از نقاط کشور، کرونا همچنان جان هموطنان را می‌گیرد، مردم با بی‌توجهی، باعث ایجاد شرایط نامناسب در شهرستان می‌شوند، حضور مردم در تفرج‌گاه‌های عواقب خطرناکی را رقم می‌زند.
وی تأکید کرد: تنها مشکل فعلی در مقابله با کرونا، عادی‌ شدن آن بین مردم است، کرونا همچنان قربانی می‌گیرد و بی‌توجهی به آن، عواقب خطرناکی برای مردم دارد.
به گفته سخنگوی وزارت بهداشت و درمان، تا دیروز  ۱۳ تیر ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲ هزار و ۵۶۶ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۴۸۳ مورد بستری شدند.
سیماسادات لاری افزود: با احتساب تعداد بیماران جدید، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۲۳۵ هزار و ۴۲۹ نفر رسیده که متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۵۴ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۱۱ هزار و ۲۶۰ نفر رسید.
وی اظهار کرد: تاکنون ۱۹۶ هزار و ۴۴۶ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند.
 وی با بیان اینکه ۳۱۲۳ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند افزود:  تاکنون یک میلیون و ۷۴۴ هزار و ۹۵۸ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.
 سخنگوی وزارت بهداشت، استانهای خوزستان، کردستان، کرمانشاه، هرمزگان، بوشهر، خراسان رضوی و ایلام را در وضعیت قرمز کرونا اعلام کرده و افزود: استانهای تهران، فارس، مازندران، همدان، زنجان، سیستان و بلوچستان و البرز در وضعیت هشدار قرار دارند. 
 

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =