رییس مجمع نمایندگان یزد: مسوولان به آسیب‌های روانشناختی کرونا توجه کنند

یزد- ایرنا- رییس مجمع نمایندگان یزد در مجلس شورای اسلامی گفت: بیشترین توجه مسوولان استان در شرایط خاص کنونی باید توجه به آسیب‌های روانشناختی ناشی از شیوع بیماری کرونا در افراد باشد که اصولا بیماران بهبود یافته به آن دچار هستند.

دکتر سیدجلیل میرمحمدی روز جمعه در جمع مسوولان شهرستان تفت با اشاره به تحقیقات صورت گرفته در زمینه آسیب‌های روانی حاصل از کرونا افزود: اولین کار ما باید جلوگیری از ابتلای مردم به کرونا و حفظ سلامت آنها باشد اما ادامه‌ روند شیوع آن نشان می‌دهد باید نیم‌نگاهی هم به آسیب های روانی حاصله از کرونا  داشته باشیم.

وی ادامه داد: در این خصوص مهم باید همت و پیگیری لازم را داشته باشیم همکاری همه دستگاه‌ها با راه اندازی ستاد مدیریت و پیشگیری عوارض روانشناختی کرونا باشد که باید برای آن برنامه‌ریزی کنیم.

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس یازدهم با اشاره به اهمیت فضای مجازی در آرامش روانی مردم گفت: در همین مدت با این شایعه که تفت تنها شهرستان محل انتقال بیماران کرونایی غیربومی است برخی ها با روح و روان مردم بازی کردند در حالی که این شایعه از اساس دروغ بود.

میرمحمدی با اشاره به این موضوع که حتی برخی از مسوولان تفت هم به این شایعه دامن زدند، تصریح کرد: با یکی از همین افراد ساعتی در جلسه‌  خصوصی صحبت کردم و  توضیح کامل دادم که ابتلای مردم به کرونا به واسطه بیمارستان نیست و گرنه اطراف همه بیمارستان‌های استان و کشور باید ناامن باشد.

وی با اشاره به آدرس غلط برخی افراد در این موضوع مهم اظهار کرد: آنچه باعث شیوع بیماری کرونا می‌شود ، تماس‌های غیر ایمن، تجمعات غیرضروری، رعایت نکردن اصول بهداشتی و مسافرت‌های چندین هزار نفری پایان هفته است که بسیار هم خطرناک است و کسی به آنها نمی‌پردازد.

نماینده مردم تفت و میبد در مجلس با اشاره به فرصت‌های مختلفی که می‌تواند در این دوران در فضای مجازی ایجاد شود، ادامه داد: جدا از فضای مجازی می توان با چاپ تراکت، بروشور و تابلوهای تبلیغاتی و بنرهای آموزشی در ورودی و داخل شهر موضوع روانشناختی بیماری کرونا را برای مردم تبیین کنیم.

مرکز شهرستات تفت در ۲۰ کیلومتری شهر یزد قرار دارد.

همچنین سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: از اوایل اسفند ۹۸ تاکنون ۲۳۵ هزار و ۴۲۹ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده اند و با فوت ۱۵۴ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد افراد متوفی به ۱۱ هزار و ۲۶۰ نفر رسید.

سیما سادات لاری روز جمعه  بیان کرد: از دیروز تا ظهر ۱۳ تیر ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲ هزار و ۵۶۶ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شدند که از این تعداد هزار و ۴۸۳ نفر هم بستری شدند..

معاون وزارت بهداشت گفت:  تاکنون  ۱۹۶ هزار و ۴۴۶ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند و سه هزار و ۱۲۳ نفر از بیماران تحت مراقبت قرار دارند.

لاری افزود: تاکنون یک میلیون و ۷۴۴ هزار و ۹۵۸ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ در کشور انجام شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت اظهار کرد: استان‌های خوزستان، کردستان، کرمانشاه، هرمزگان، بوشهر، خراسان رضوی و ایلام در وضعیت قرمز قرار دارند. همچنین استان‌های تهران، فارس، مازندران، همدان، زنجان، سیستان و بلوچستان و البرز در وضعیت هشدار قرار گرفته اند.

وی گفت: این بیماری همه جهان را در فراگرفته است. مردم برای کمک به کنترل آن، فاصله گذاری فیزیکی تا یک و نیم متر، شست‌وشوی مداوم دست‌ها و استفاده از ماسک را رعایت کنند. ماسک باید برای همه باشد و اگر یک نفر استفاده کرده باشد و بقیه استفاده نکنند، حقوق بقیه مردم نادیده گرفته شده است. با رعایت این موارد می‌توانیم زنجیره انتقال ویروس کرونا را متوقف کنیم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =