هشدار نخست وزیر انگلیس در آستانه پایان محدودیت‌های قرنطینه

لندن – ایرنا – نخست وزیر انگلیس در آستانه اجرای گام سوم و اصلی‌ترین مرحله از کاهش محدودیت‌های قرنطینه در این کشور، هشدار داد که مردم معقولانه رفتار کنند.

«بوریس جانسون» روز جمعه در گفت‌وگو با شبکه رادیویی ال‌بی‌سی اظهار داشت: فردا به اجرای مرحله سوم برنامه کاهش محدودیت‌های قرنطینه که ۱۰ «می» اعلام کردم، می‌رسیم. وی با بیان این ادعا که مردم انگلیس در این مدت توصیه‌های بهداشتی را رعایت کرده اند افزود؛ از فردا خدمات تفریحی را با رعایت احتیاط بازگشایی خواهیم کرد.

نخست وزیر انگلیس در همین حال، این فرضیه را که اجرای مرحله سوم باعث موج دوم شیوع کرونا خواهد شد رد کرد و افزود: امیدوارم مردم مسائل بهداشتی را رعایت کنند [..] و این دستاورد را نسوزانیم.

وی با اشاره به آمار بالای شیوع کرونا در شهر لستر و تصمیم دولت برای حفظ محدودیت‌ها در این شهر تصریح کرد: کرونا هنوز در کنار ماست و برای بازگرداندن قرنطینه، در صورتی که آمارها دوباره افزایش پیدا کند تردید نخواهیم کرد. 

بر اساس برنامه دولت، همه رستوران‌ها، سالن‌های آرایش، سینماها و بسیاری از کاسبی‌ها از فردا (شنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۹) پس از تحمل ۴ ماه قرنطینه بازگشایی خواهند شد. همچنین فاصله‌گذاری اجتماعی از دو به یک متر کاهش می‌یابد. 

نخست وزیر انگلیس در تاریخ ۲۱ اردیبهشت با بیان این ادعا که آمار کرونا در انگلیس کنترل شده است، ناگزیر از فشارهای اقتصادی محدودیت‌های قرنطینه را کاهش داد.

او در گام اول محدودیت‌های ورزش در فضای سر باز و تردد به محل کار را برای افرادی که امکان دورکاری ندارند تسهیل کرد.

جانسون ماه گذشته مدارس ابتدایی، بازارهای روز و نمایشگاه‌های فروش خودرو را بازگشایی و اعلام کرد که سایر محدودیت‌ها در هفته‌های آینده کاهش خواهد شد.

این در حالیست که دانشمندان تصمیمات دولت در این زمینه را شتاب زده خوانده و نسبت به موج دوم شیوع کرونا هشدار داده‌اند. تحلیل‌گران معتقدند که دولت با وجود تهدید کرونا، بهداشت اجتماعی را فدای اقتصاد کشور کرده است.

چراغ سبز دولت انگلیس به از سرگیری سفرهای تفریحی – آمریکا در فهرست کشورهای قرمز

«بوریس جانسون» قرار است عصر امروز جزئیات برنامه‌های دولت در خصوص تسهیل مقررات قرنطینه برای مسافرت‌های خارجی را اعلام کند.

بر اساس این طرح، قرنطینه اجباری برای مسافرانی که عمدتا از اروپا به انگلیس باز می گردند لغو شده و گردشگران انگلیسی از ۶ جولای (۱۶ تیر) پس از سه ماه تحمل قرنطینه، دوباره سفرهای تفریحی خود را از سر خواهند گرفت.  

در طرح موجود که از ۱۹ خرداد به اجرا گذاشته شد، تمام مسافران به انگلیس موظف هستند تا در مرز، مشخصات، راه‌های تماس و محل قرنطینه خود را به مرزبانان اعلام کنند. 

ترک زودهنگام محل قرنطینه در انگلیس می‌تواند به جریمه‌ای تا مبلغ یک‌هزار پوند یا پیگرد قانونی منجر شود.

اما در طرح جدید دولت انگلیس، تنها مسافرانی که از کشورهای نامبرده در فهرست قرمز - مناطقی که شیوع کرونا بالاست - به انگلیس سفر می‌کنند باید دو هفته خود را قرنطینه کنند.

دولت انگلیس می‌گوید این فهرست را به طور دائم بازنگری ‌و در صورت افزایش آمار ابتلا به کرونا، سازوکار ترمز را برای انتقال کشوری از فهرست سبز به قرمز فعال خواهد کرد.

به گفته «گرنت شپس» وزیر حمل و نقل انگلیس، فرانسه، اسپانیا، ایتالیا، آلمان و کرواسی در فهرست سبز یا قرنطینه-آزاد دولت انگلیس قرار دارند. او با این حال تصریح کرد که آمریکا در فهرست کشورهای قرمز قرار دارد.

وی در گفت وگو با شبکه بی‌بی‌سی گفت: آمریکا از همان مراحل اولیه پروازها از انگلیس و اروپا به این کشور را منع کرد و بدین ترتیب تدابیر دو جانبه در نظر گرفته نشده است. 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =