پیدایی قلم از بزرگترین رخدادها در زندگی آدمی است

تهران-ایرنا- استاد پیشکسوت ادبیات، گفت: یکی از بزرگترین رخدادها در سرگذشت آدمی پیدایی قلم است یا به سخنی روشن‌تر دست یافتن آدمی به دبیره(خط) در پی آن نوشتار است.

میرجلال الدین کزازی روز شنبه به مناسبت ۱۴ تیرماه روز «قلم» در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: قلم در فرهنگ و تاریخ ایران ارزشی بسیار داشته است زیرا که قلم ابزاری است که به یاری آن می‌توانیم آموخته‌ها و اندوخته‌ها و آزمون‌ها و یافته‌های ذهنی و اندیشه‌ای را از گذشتگان به آیندگان برسانیم.

وی افزود: یکی از بزرگترین رخدادها در سرگذشت آدمی اگر نخواهم آن را بزرگترین رخداد بدانم و بخوانم پیدایی قلم است یا به سخنی روشن‌تر دست یافتن آدمی به دبیره (خط) که دبیره در پی آن به نوشتار آمده است.

وی گفت: روزگاری دراز و دیریاز در تاریخ مردمان که آن را روزگار تاریخی می‌نامیم با قلم، دبیره نوشتار آغاز شد.

کزازی ادامه داد: من تنها به یک نشانه و نمونه از ارزش قلم بسنده می‌کنم در فرهنگ و تاریخ ایران آن هنر خوشنویسی است، هنری که بر پایه دبیره و نوشتار آفریده می‌شود به یاری قلم.

وی با بیان اینکه این هنر در ایران پیشینه‌ای بسیار دیرینه دارد، یادآورشد: یکی از کهن‌ترین نمونه‌های خوشنویسی در ایران سنگ‌نبشته داریوش بزرگ است بر سینه سخت و ستبر کوه بیستون در کرمانشاه. اگر شما به نوشته‌های این سنگ نبشته زیباشناسانه با دید هنری بنگرید آشکارا می‌بینید که با پدیده‌ای زیباشناختی روبرو هستید.

نویسنده کتاب «شگرف و شگفت» گفت: این سنگ نبشته با دبیره‌ای نوشته شده است که آن را میخی می‌نامند زیرا نویسه‌ها در آن به میخ می‌ماند. میخ‌ها در سنگ‌نوشته بیستون آنچنان به آیین به سامان هم اندازه چشم نواز در کنار یکدیگر نهاده شده‌اند که پدیده‌ای هنری را پدید می‌آورد.

کزازی تاکید کرد: شما اگر این سنگ نوشته را با سنگ نوشته‌های دیگران بسنجید روح زیبایی هنر را در آن آشکارتر خواهید دید، چرا چون سنگ نگار رنجی بسیار برخود نهاده است که این سنگ نوشته کهن را به درازدامن ترین سنگ نوشته جهان نیز هست به شیو ه ای چشم‌نواز و دلاویز بنگارد به پاس ارزشی که نوشتار نزد ایرانیان داشته است و از آن پس در برهه های گوناگون از تاریخ این سرزمین این ارزش را همچنان در این هنر نغض ناب می بینیم.

وی تاکید کرد: هنر خوشنویسی تاکنون یکی از هنرهای برجسته ایرانی است.

این استاد باسابقه ادبیات، اضافه کرد: همچنان نوشتن نزد ایرانیان آنچنان گرامی و گرانمایه بوده است و در پی آن قلم که ابزار نوشتن است که کار شگرف، بزرگ با نام مانی خوشنویسی بوده است. از همین نشانه از همین نمونه آشکارا و بی چند و چون می توانیم ارزش دبیره و نوشتار و قلم را در تاریخ و فرهنگ ایران دریافت.

کزازی گفت: روز قلم که از نگاهی فراخ می توانیم گفت روز دانایی و خرد و آگاهی و دانش است بر همه ایرانیان بر همه آنان که قلم را به درستی، شایستگی ارج می‌نهند گرامی باد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =