سخنان ائمه جمعه شهرستان‌های استان کرمان

کرمان - ایرنا - لزوم درس گرفتن از امام رضا (ع) و تاکید بر جدی گرفتن مردم در مقابله با ویروس کرونا از جمله سختان ائمه جمعه این هفته شهرهای استان کرمان است.

جیرفت

حجت‌الاسلام رضا سعادت‌فر امام جمعه جیرفت در خطبه‌های این هفته ضمن تبریک میلاد امام رضا (ع) گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند، از امام رضا (ع) درس مبارزه با دشمن را یاد بگیریم و از مبارزه با دشمن خسته نشویم چون دشمن به طور مداوم با لباس گوناگون در حال مبارزه است.
وی با بیان اینکه ویروس کرونا در درون بدن انسان رشد می‌کند، تصریح کرد: ویروس بی‌تقوایی نیز اگر در وجود انسان قرار بگیرد انسان را متلاشی می‌کند از این رو باید از ورود وسوسه‌ها جلوگیری کرد.
خطیب جمعه جیرفت به تفاوت بین جریان نفاق و ایمان در فرهنگ قرآنی اشاره کرد و گفت: این فرهنگ بین ۲ جریان، تفاوت زیادی قائل شده است.
وی افزود: فرد در جامعه ایمانی جان خود را فدای ولایت می‌کند و قرآن مصداق واقعی این موضوع را حضرت علی (ع) می‌داند.
حجت‌الاسلام سعادت‌فر با بیان اینکه جریان نفاق به دنبال بدنام کردن رهبری و حاکم جامعه اسلامی است، اظهار داشت: جریان نفاق همیشه به دنبال متهم کردن مقام معظم رهبری است.
وی ادامه داد: غرب‌گرایان، مقامات معنوی امام امت را درک نمی‌کنند از این رو باید قدر محبت و عشق به ولی فقیه را بدانیم.
امام جمعه جیرفت به جریان حکومت نظامی شاه در ۲۱ بهمن ۱۳۵۷ اشاره کرد و گفت: وقتی امام خمینی (ره) فرمودند، همه مردم به خیابان‌ها بیایند، آیت‌الله طالقانی با امام راحل در مورد شرایط به خطر افتادن جان مردم صحبت کردند و امام فرمودند، این دستور از طرف امام زمان (عج) بوده از این رو آیت‌الله طالقانی دیگر هیچ حرفی نزدند و این امر را پذیرفتند. وی همچنین جایگاه ولی فقیه را با رییس جمهوری متفاوت عنوان کرد و گفت: در مکتب ما ولی فقیه جایگاه الهی دارد.
 وی افزود: آیت‌الله بهجت از امام زمان (عج) در مورد امام خامنه‌ای پرسیدند و امام عصر(عج) فرمودند که ایشان از ماست لذا قدر رهبری را بدانیم.
حجت‌الاسلام سعادت‌فر به نامه تبریک آیت‌الله بهجت در زمینه انتصاب امام خامنه‌ای به مقام رهبری اشاره کرد و گفت: در این نامه آمده  که بنده انتصاب حضرتعالی را به مقام ولایت و رهبری تبریک می‌گویم لذا آیت‌الله بهجت با مبانی مادی صحبت نمی‌کرد، پس بدانیم که مقام معظم رهبری چه جایگاه والایی دارند.
وی اظهار داشت: آیت‌الله بهجت در سفر رهبر معظم انقلاب اسلامی به قم به استقبال ایشان می‌رود و این، نشان از جایگاه الهی رهبری است همچنین آیت‌الله بهجت در مورد رهبری فرمودند، « تضمین می‌کنم اولیای الهی شما را تنها نمی‌گذارند» بر این اساس افتخار کنیم که محب رهب معظم انقلاب هستیم.
امام جمعه جیرفت با بیان اینکه مقام معظم رهبری نمی‌توانند مورد محبت غرب گرایان باشند، اظهار داشت: هم‌نشینی و همراهی با امام، ظرفیت می خواهد.
 وی محبت دنیا را ابزار آزمایش عنوان و اظهار داشت: اگر انسان آلوده به حُب دنیا شود از رهبری جدا می‌شود.
وی فتنه امروز جامعه را تخریب جایگاه ولایت دانست و گفت: این فتنه توسط غرب‌گرایان در حال انجام است لذا همه هوشیار باشند تا در این نقشه گرفتار نشوند.
حجت‌الاسلام سعادت‌فر تصریح کرد: در این فتنه دوستی با ولایت را مساوی با تحریم و حل معیشت مردم را در رابطه داشتن با آمریکا می‌دانند.
وی اظهار داشت: در این فتنه غرب‌گرایان برای تبرئه شدن، گناه خودشان را بر عهده رهبری می‌اندازند.
خطیب جمعه جیرفت تصریح کرد: طرح سوق دادن مشکلات به رهبری توسط غربگرایان در جهت گروگان گیری معیشت مردم و قرارداد بستن با کدخدا در حال انجام است

سیرجان

امام جمعه موقت سیرجان امروز در خطبه های نماز گفت : انتشار ویروس کرونا در آمریکا موجب شد مشکلات این کشور بیشتر شود و به دنبال آن اعتراض سیاهپوستان و مردم آمریکا علیه بی عدالتی وعدم توان سردمداران کاخ سفید در جلب رضایت مردم و قدرت نمایی نظام اسلامی در صدور نفت و انهدام پایگاه آمریکایی عین الاسد و زدن پهباد آمریکایی توسط پدافند هوایی نظام اسلامی قدرت پوشالی آمریکا را برملا کرد و امروز آمارهای جهانی از واقعیت های تلخ این کشورپرده از چهره نقاب دار و دروغین این کشورو سردمداران کاخ سفید برداشت.

حجت الاسلام حسین حیدری گفت : کشوری که ادعای قدرت جهانی دارد امروزبا بیشترین آمار کرونا و عدم کنترل این ویروس گریبانگیر است  و حتی با وضعیت نا مطلوب در حوزه های اقتصادی، اجتماعی وامنیت اجتماعی، سلامت، بهداشت و روان گریبانگیر است و نمی تواند خود را نجات دهد  و هرروز به فروپاشی اقتصادی که آغاز شده نزدیک تر می شود .

خطیب جمعه سیرجان به اتحاد و همدلی مردم ایران در برابر مشکلات و تحریم ها اشاره کرد افزود : امروز ایران اسلامی با روحیه جهادی و مقاومت همچون صنعت موشکی، هسته ای و غیره تمام تجهیزات و کالاهایی که در کشور مورد نیاز است را می تواند تولید کند و با اقتدار و سربلندی در مسیر پیشرفت و عزت گام برمی دارد و نباید فراموش کنیم این اقتدار ما در برابر مردم جهان شاخصه عظمت ملت ایران در برابرقدرت های استکباری است که ۴۰ سال همه راهها را برای شکست نظام اسلامی طی کردند و امروزاعتراف به شکست ناپذیری ملت ایران دارند.

حجت الاسلام حیدری به اعترافات روح الله زم به همدستی قدرت ها برای ساقط کردن نظام اسلامی اشاره کرد و گفت : دستگیری زم دو پیام را برای معاندان جمهوری اسلامی و دشمنان مستکبر ملت ایران داشت : یکی اینکه قدرت اطلاعاتی ما همه را وحشت زده و سرگردان کرد و دیگر اینکه آنان بدانند درهر نقطه‌ای از کره زمین و تحت حفاظت هر نیروی اطلاعاتی هم باشند، ممکن است به سرنوشت همین روح الله زم دچار شوند.

وی افزود : در این اعترافات دخالت در انتخابات برای شکست کسانی که درخط رهبری هستند ، ایجاد نارضایتی در مردم و تفرقه و تشتت ، بلوا و آشوب و در نهایت براندازی نظام اسلامی بود که با حمایت خداوند مثل همیشه شکست خورد.

امام جمعه موقت سیرجان در ادامه خطبه ها به حادثه ۱۲ تیرسال ۶۷ و سقوط هواپیمای مسافربری ایران توسط آمریکا پرداخت و این جنایت را تابلویی دیگر از دروغ‌گویی آمریکا و استکبار جهانی دانست و افزود : در این حادثه ۲۹۰ مسافر به شهادت رسیدند و حتی پس از این جنایت آمریکا نه تنها از این اقدام جنایتکار خود از ملت ایران عذرخواهی نکرد بلکه با اعطای نشان لیاقت به ناخدای این ناو نمک بر زخم ملت ما پاشید و ما در مورد فقط همین جنایت  قضاوت را به کسانی می دهیم که هنوز استکبار جهانی را خیرخواه و مدافع منافع ملت ایران می دانند وحتی دم ازحقوق بشردر آمریکا میزنند.

حجت الاسلام حیدری در خطبه اول با تبریک میلاد حضرت امام رضا ع توکل بر خدا در قالب لااله الله و ولایت را سپر امن در برابر شیطان و دشمنان عنوان کرد و گفت : همه پیروزیهای ملت ایران در برابر همه قدرت های جهانی هم با توحید و توکل به خداوند و ولایت فقیه به ثمر رسیده و اینجا است که به عینیت بخشیدن سخن حضرت امام خمینی میرسیم که پشتیبان ولایت فقیه باشید.

وی به شیوع مجدد ویروس کرونا در شهرستان پرداخت و خواستار رعایت بهداشت و فاصله گذاری اجتماعی توسط مردم شد و همکاری مردم را بهترین راه مقابله و شکست این ویروس عنوان کرد.

خطیب جمعه سیرجان به مشکل افزایش سگ‌های ولگرد درسطح شهرستان اشاره کرد و گفت :  افزایش تعداد سگ‌ها در سطح شهر زنگ خطری جدی برای سلامتی مردم است که از یک سو باعث ترس و وحشت برخی شهروندان و از سویی دیگر موجب انگرانی از انتقال بیماری های خطرناک شده است لذا می طلبد مسئولین مرتبط با بهداشت و امنیت جامعه تعامل داشته باشند و راهکار مناسبی برای رفع این مشکل که همیشه گریبانگیر مردم است و گفته می شود اجرا کنند.

وی ادامه داد: برای «انتخابات ۱۴۰۰» مراقب باشیم چرا که عده‌ای به دنبال تخریب رهبری هستند.
خطیب جمعه جیرفت ضمن تشکر از همه مسوولان بهداشت و درمان در بحث مقابله با کرونا، از کمبود امکانات تجهیزاتی در منطقه جنوب کرمان انتقاد کرد و خطاب به مسوولان ملی گفت: کیت تست کرونا و کمبود تخت بیمارستانی در جنوب کرمان قابل لمس است از این رو نیازمند توجه ویژه‌ای به این بخش برای برطرف شدن مشکلات مردم هستیم.
وی همچنین از طرح گشت‌های امنیتی سپاه پاسداران در محله‌ها تشکر کرد و گفت: نیروهای سپاه پاسدران در کنار برادران انتظامی، برای حفظ امنیت تلاش می کنند.

کرمان 

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه کرمان با اشاره به شیوع ویروس کرونا و افزایش تعداد مبتلایان در این استان از مردم خواست تا مساله پیشگیری و رعایت پروتکل های بهداشتی را جدی تر از قبل بگیرند.

 حجت‌الاسلام حسن علیدادی‌سلیمانی در نماز جمعه این هفته شهر کرمان با اشاره به اینکه امروز شیوع ویروس کرونا بلا و مصیبتی است که جهان و کشور ما را فرا گرفته افزود: گرچه ایران اسلامی در مبارزه با این ویروس منحوس توفیقاتی داشته ولی غفلت از این ویروس می تواند کشور و استان ما را با بحران جدی مواجه کند.

وی ضمن قدردانی از مجاهدت های کادرهای درمانی در بیمارستانها  که در خط مقدم مبارزه با ویروس کرونا جانفشانی می کنند اظهار داشت : در ابتدای امر مسئولان تلاش کردند تا با ارائه راهکارها و اعمال محدودیت‌ها زنجیره شیوع ویروس کرونا را در سطح جامعه قطع کنند که بخاطر همراهی مردم نیز در این راه به موفقیت های نسبی دست یافتند ولی کم توجهی ها به این مساله بر شیوع این بیماری دوباره در استان کرمان افزوده است که دوباره ضرورت همکاری مردم طلب می شود.

حجت الاسلام علیدادی‌سلیمانی ضمن ابراز تاسف از اینکه امروز دو ضلع مسئولان امر و مردم مبارزه را با این ویروس خطرناک جدی نگرفته‌اند تصریح کرد: مردم شیوع ویروس کرونا و خطرات آن را دست کم نگیرند و فکر نکنند که بیماری تمام شده استبلکه باید رعایت پروتکل های بهداشتی را سرلوحه کار خود قرار دهند.

نماینده مقام معظم رهبری در استان کرمان همچنین با اشاره به این موضوع که شیوع ویروس فساد در جامعه از ویروس کرونا خطرناک‌تر است اظهار داشت : می توان در سایه تشکیل مثلث مبارزه با فساد این ویروس را از سیمای کشور حذف کرد و مفسدان را سرجای خود نشاند.

امام جمعه کرمان با بیان اینکه دستگاه قضا  با قدرت و قاطعیت به برنامه‌های فساد زدایی از جامعه ادامه دهد تاکید کرد: نقش مردم همچونگذشته در همراهی فوه قضائیه در امر مبارزه با فساد می توان موثر واقع شود و کشور را از رانت‌خواری عده‌ای نجات دهند .

وی به ایام ولادت  امام رضا(ع) اشاره کرد و گفت: امام رضا(ع) دوران بسیار سختی در مبارزه با دشمنان اسلام داشت و عده‌ای در لباس دوست با آن امام همام  دشمنی راو داشتند که خود نشان از مظلومیت امام مهربانی ها دارد.