۱۳ تیر ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۳۱
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 83842734
۰ نفر

برچسب‌ها

هشدار چین نسبت به حضور آمریکا در دریای جنوبی

پکن- ایرنا- چین ضمن هشدار به حضور غیرقانونی آمریکا در دریای جنوبی و برگزاری رزمایش های نظامی در این آبراهه گفت که برگزاری رزمایش توسط ارتش چین حق مسلم این کشور است.

به گزارش ایرنا «جائو لی جیان» روز جمعه در نشست خبری روزانه خود در پکن در واکنش به آنچه که آمریکا تنش زایی پکن عنوان کرده بود افزود: مشکل نه چین بلکه کشورهای دیگری هستند که هزاران مایل دورتر، در دریای چین جنوبی به فعالیت‌های نظامی گسترده روی آورده اند.

رزمایش نظامی چین در دریای جنوبی از چهارشنبه آغاز شده و تا یکشنبه ادامه دارد.

وزارت دفاع آمریکا نسبت به برگزاری این رزمایش واکنش نشان داده و گفته است این رزمایش اوضاع در آب‌های مورد مناقشه بی‌ثبات‌ می کند.

دریای جنوبی چین دریایی حاشیه‌ای است که بخشی از اقیانوس آرام به شمار می‌آید و ناحیه‌ای در حدود ۳.۵ میلیون کیلومتر مربع از سنگاپور تا تنگه تایوان را دربر می‌گیرد این دریا پس از پنج اقیانوس جهان بزرگترین ناحیه دریایی جهان است.

جزیره‌های واقع بر دریای جنوبی چین و همچنین خود دریا، مورد جدال کشورهای مختلف هستند به همین علت حتی نام‌های متفاوتی برای اشاره به این دریا به کار می‌رود که البته «دریای جنوبی چین» نام پذیرفته شده بین‌المللی، حداقل در انگلیسی و زبان‌های اروپایی است.

جمهوری خلق چین تقریبا بر کل دریا و کشورهای ویتنام، فیلیپین، مالزی، برونئی و تایوان هریک بر بخش‌هایی از آن ادعای مالکیت دارند، همچنین این کشورها بر سر جزایر غنی از نفت و گاز اسپراتلی و پارسل اختلاف دارند.

ایالات متحده این دریا را از آب‌های بین‌المللی می‌داند و بر حق قانونی کشتی‌ها و زیر دریایی‌ هایش در رفت ‌و آمد در این دریا تاکید دارد و مخالف ساخت تاسیسات دریایی توسط چین در این آب راهه است موضوعی که همواره با واکنش منفی چین مواجه شده است.

ادامه دروغ‌پردازی واشنگتن درباره سین کیانگ

"جائو لی جیان" سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت که مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا بارها و بارها با دروغ‌پردازی‎های خود سیاست چین در شین جیانگ (سین کیانگ) را مورد انتقاد بی پایه قرار داده و در امور داخلی چین دخالت کرده است که نارضایتی شدید چین را برانگیخته و چین قاطعانه با آن مخالف است.

گزارش ها حاکی از آن است که وزیر خارجه آمریکا دو روز پیش در بیانیه ای اعلام کرد وزارت خارجه، وزارت خزانه داری، وزارت بازرگانی و وزارت امنیت میهن آمریکا مشترکا به شرکت های این کشور یادآوری کرده اند تا به خطرات مربوط به زنجیره تامین شرکتها یا اشخاص مشمول نقض حقوق بشر از جمله کار اجباری در شین جیانگ توجه کنند.

جائو خاطرنشان کرد: مساله به اصطلاح «کار اجباری» کاملاً توسط برخی نهادها و افراد در ایالات متحده و غرب ساخته شده و کاملا مغایر با حقایق است آزادی شخصی کارگران اقلیت قومی شین جیانگ هیچ وقت و هرگز محدود نشده و آداب و رسوم، اعتقادات دینی و زبان‎ آنها طبق قانون مورد حفاظت است.

این سخنگو افزود: برخی از آمریکایی ها از یک طرف ادعا می کنند که برای اقلیت های قومی شین جیانگ نگرانند اما از سوی دیگر، اقدامات مختلفی را برای سرکوب شرکت های شین جیانگ انجام دادند که کاملا چهره های ریاکارانه و زشت این افراد و توطئه آنها برای جلوگیری از توسعه شین جیانگ را در معرض دید عموم قرار داده است.

قانون امنیت ملی هنگ کنگ حقوق و منافع سرمایه گذاران را تامین می‎کند

"جائو لی جیان" سخنگوی وزارت امور خارجه چین در ادامه اظهار کرد: تصویب و اجرای قانون امنیت ملی هنگ کنگ به حفظ حقوق و منافع سرمایه گذاران کشورهای مختلف در هنگ کنگ کمک خواهد کرد و با نگاه به آینده، شرکت های این کشورها در هنگ کنگ مطمئناً چشم انداز توسعه روشن تری خواهند داشت.

وی گفت: پس از تحویل مجدد حاکمیت هنگ کنگ از انگلیس به چین، جایگاه این شهر به عنوان مرکز فعالیت های مالی، حمل و نقل و تجاری جهان روزبه روز استحکام یافته و همواره یکی از مناطق آزاد، باز، پر رونق و پویای جهان به شمار می آید.

به گفته وی نیروهای ضد چینی و خرابکاران در درازمدت در هنگ کنگ مرتکب خشونت های غیرقانونی در مقیاس بزرگ شده اند و به سرقت، غارت، آتش سوزی پرداخته اند و اختلالات زیادی در نظم اجتماعی هنگ کنگ ایجاد کرده اند و آسیب های جدی به زندگی و ایمنی شهروندان هنگ کنگ وارد کرده اند و بر فعالیت های عادی بنگاه های کشورهای مختلف در هنگ کنگ تأثیرات منفی گذاشته اند.

جائو تصریح کرد: تصویب و اجرای قانون امنیت ملی هنگ کنگ یک ضامن قوی برای اجرای سیاست «یک کشور و دو نظام» است و به حفظ امنیت درازمدت و رونق و ثبات طولانی مدت و همچنین حفظ آزادی و حقوق شهروندان هنگ کنگ و حقوق و منافع قانونی سرمایه گذاران کشورهای مختلف در هنگ کنگ کمک خواهد کرد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =