چرای بی رویه و فرسایش خاک عامل بروز سیل در الیگودرز

خرم‌آباد - ایرنا - استفاده بیش از حد از منابع طبیعی سبب شده که جنگل‌ها و مراتع به ‌ویژه در مواقع خشکسالی نتوانند تجدید حیات کنند از این رو امروزه شاهد افزایش خطر بیابانی شدن این عرصه‌ها هستیم.

به گزارش ایرنا، کارشناسان محیط زیست می گویند: مهم‌ترین دلیل کاهش پوشش گیاهی به‌دلیل چرای بیش از اندازه دام است، پنج برابر ظرفیت مراتع در کشور، دام وجود دارد، بیش از سه برابر زمان مجاز، چرای دام در داخل مراتع کشور انجام می‌شود تمامی این عوامل فقر پوشش گیاهی را در بردارند.

کاهش پوشش گیاهی مهم‌ترین عامل وقوع سیل در کشور است پوشش گیاهی مناسب موجب نفوذ ۵۰ درصد از آب به داخل خاک می‌شود، نفوذ آب در خاک، سفره‌های زیرزمینی را تقویت می‌کند و نرخ فرسایش خاک را کاهش می‌دهد.

چرای دام مهم‌ترین دلیل تخریب پوشش گیاهی و چند برابر شدن خطر سیلاب
یک کارشناس منابع طبیعی می گوید: چرای بی رویه دام علاوه بر نابودی مرتع موجب فرسایش خاک و بروز خطراتی در پی آن می شود در صورت از بین رفتن علوفه مراتع،  بارانهای تند بهار و پاییز خطر سیلاب را تشدید می کند.
اکرم فرخی، بهترین راه حفظ پوشش مراتع را چرای این مناطق طبق برنامه زمان بندی و استاندارد بیان کرد و اظهار داشت: تداوم بر هم زدن فعالیت فیزیولوژیکی گیاه موجب از بین رفتن مرتع و از بین رفتن بیشتر گیاه به علت کاهش عملیات فتوسنتز، رقابت گیاهی، سن زیاد و خشکسالی و در نهایت کاهش رشد می‌شود.

وی همچنین با هشدار در خصوص نابودی گونه های ناب دارویی گفت: گیاهان دارویی موجود در مراتع بسیار کم و قابل انقراض هستند که منابع طبیعی در این راستا باید در سریعترین زمان ممکن اقدام کند.
یک کارشناس منابع طبیعی وآبخیزداری می گوید: در هر منطقه ای که منابع طبیعی و مرتع قابل توجه داشته باشد پروانه چرای دام صادر می شود.
حسن نورالهی با بیان اینکه پروانه چرا تنها برای دامداران بومی صادر می شود افزود: چنانچه صدور پروانه چرا بیش از حد مجاز باشد مرتع نابود می شود بنابراین بر اساس استانداردهای لازم پروانه چرای دام صادر می شود.
وی تصریح کرد: ورود دام غیر مجاز به منطقه ای که تحت مدیریت است و پروانه چرای دام صادر شده ممنوع است و مرتعداران و بهره برداران آن منطقه می توانند طبق قانون پیگیری قضایی نمایند.

دامداران غیر بومی موجب تنش در منطقه می شوند
 عضو شورای اسلامی یکی از روستاهای الیگودرز گفت: حضور دامداران غیر بومی موجب ایجاد تنش در منطقه می شوند این در حالیست که در مراتع روستای فرسش با ترفند برخی اهالی، صدها هزار راس دام غیر مجاز مشغول چرای مراتع عمومی هستند.
محمد علی اسدی افزود: برخی افراد بومی روستا که پروانه چرای دام ندارند به عنوان دلال با این افراد همکاری می کنند و در ازای اجاره مرتع به میزان هر گوسفند مبلغ ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان دریافت می کنند.
وی اظهار داشت: این افراد در روستاها کاملا شناخته شده هستند و متخلفان به مراجع ذیصلاح گزارش شده اما بجز یک مورد تا کنون هیچ اقدامی از سوی منابع طبیعی برای رفع این مشکل انجام نگرفته است.
دامداران غیر مجاز بازداشت می شوند

دادستان عمومی و انقلاب شهرستان الیگودرز گفت: همه ساله برخوردهای جدی با تخریبگران منابع  طبیعی صورت می گیرد و امسال نیز در راستای مبارزه با ورود دام غیر مجاز به مراتع این شهرستان ۲ دامدار غیر مجاز بازداشت شده و برای چندین نفر نیز پرونده قضایی تشکیل شده است.
حسین صالحی افزود: هر دامداری بیش از حد مجاز اقدام به ورود دام به مرتع نماید و یا دام غیر مجاز وارد کند، به طور قطع مورد پیگرد قانونی قرار می گیرد.
 

کمبود نیرو برای مقابله با تخریبگران منابع طبیعی

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری الیگودرز گفت: این شهرستان وسعت و گستردگی بالایی به لحاظ دارا بودن میزان جنگل و مرتع دارد این در حالیست که با کمبود پاسگاه محیط بانی، نیرو و همچنین کمبود خودرو و تجهیزات مواجه است.
مرتضی سعیدی فر با بیان اینکه پروانه چرای دام در بسیاری از روستاها کمتر از ۳۰ راس است افزود: بیشترین مشکلات ما در بحث دام غیر مجاز مربوط به روستاهایفرسش، دالانی و کاکلستان است.
وی اظهار داشت: برخورد قضایی با متخلفان صورت گرفته اما بعضی از آنها با شگردهای خاصی غیر قانونی عمل می کنند که در این خصوص باید اقدام مناسبی از طریق یگان حفاظت منابع طبیعی و دستگاه قضایی انجام شود.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =