پنتاگون: تمرین‌های نظامی چین موجب بی ثباتی می‌شود

تهران- ایرنا- وزارت دفاع آمریکا روز جمعه اعلام کرد: مانورهای نظامی چین باعث بی ثباتی بیشتر در دریای چین جنوبی خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، پنتاگون نگرانی خود درباره مانورهای نظامی چین در اطراف مجمع الجزایر مورد مناقشه در دریای چین جنوبی را اعلام و خاطرنشان کرد که این مانورها منطقه را بی ثبات تر خواهد کرد.

براساس بیانیه وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون نگران تصمیم چین برای انجام مانورهای نظامی در اطراف جزایر پاراسل در دریای چین جنوبی است که از اول تا پنجم ژوئیه (۱۱ تا ۱۵ تیرماه) برگزار می شود.

پنتاگون در حالی در مورد برگزاری مانور نظامی چین اظهار نگرانی می کند که در هفته گذشته دو ناو هواپیما بر آمریکا در دریای فیلیپین واقع در دریای چین جنوبی رزمایش برگزار کردند.

نیروی دریایی آمریکا روز دوشنبه در بیانیه ای اعلام کرد در این رزمایش دو ناو هواپیمابر  "یو اس اس نیمیتز" و "یو اس اس رونالد ریگان" با هدف تقویت تعهدات «پاسخگویی، انعطاف پذیری و استمرار» این کشور در توافق نامه های دفاع متقابل با متحدان و شرکای خود در هند و اقیانوس آرام شرکت کردند.

این رزمایش یک هفته پس از عملیات مشترک  ناو هواپیمابر «نیتمز» و ناو «یو اس اس تئودور روزولت» برگزار شد.

دریای جنوبی چین بخشی از اقیانوس آرام به شمار می‌آید و ناحیه‌ای در حدود ۳.۵ میلیون کیلومتر مربع از سنگاپور تا تنگه تایوان را دربر می‌گیرد این دریا پس از پنج اقیانوس جهان بزرگترین ناحیه دریایی جهان است.

دریای جنوبی چین و جزیره‌های واقع در آن ، مورد جدال کشورهای مختلف هستند به همین علت حتی نام‌های متفاوتی برای این دریا به کار می‌رود که البته «دریای جنوبی چین» نام پذیرفته شده بین‌المللی، حداقل در انگلیسی و زبان‌های اروپایی است.

جمهوری خلق چین تقریبا بر کل دریا و کشورهای ویتنام، فیلیپین، مالزی، برونئی و تایوان هریک بر بخش‌هایی از آن ادعای مالکیت دارند، همچنین این کشورها بر سر جزایر غنی از نفت و گاز اسپراتلی و پارسل اختلاف دارند.

آمریکا ، این دریا را از آب‌های بین‌المللی می‌داند و بر حق قانونی تردد کشتی‌ها و زیر دریایی‌ هایش در این دریا تاکید دارد و مخالف ساخت تاسیسات دریایی توسط چین در این آب راهه است موضوعی که همواره با واکنش منفی چین مواجه شده است.

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha