پوستر جشنواره ملی زیلوی برتر در میبد رونمایی شد

یزد- ایرنا- پوستر نخستین جشنواره ملی زیلوی برتر با حضور یکی از پیشکسوتان این رشته و تعدادی از فعالان این حوزه و مسوولان محلی در مجموعه تاریخی شاه عباسی شهر میبد رونمایی شد.

شهردار میبد پنجشنبه شب در این مراسم با تجلیل از فعالیت‌های علمی  جهاد دانشگاهی گفت: راه‌اندازی خوشه زیلو که توسط این نهاد دنبال شد یکی از کارهای ماندگار و قابل تجلیل است.

علیرضا نقوی با اشاره به برگزاری جشنواره ملی زیلو  در این شهر افزود: مجموعه شهرداری با تمام توان و امکانات خود در خدمت مسوولان جشنواره به عنوان یک رویداد ملی است.

وی اظهار امیدواری کرد که با رخت بربستن کرونا و رسیدن به وضعیت سفید این بیماری که گریبانگیر مردم شده است ،برگزاری جشنواره را نه در یک مکان محدود و با جمعیت کم بلکه با حضور گسترده مردم و با دعوت از شهرداران شهرهای جهانی ایران در مراسم اختتامیه شاهد باشیم.

همچنین معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی استان یزد گفت: برگزاری جشنواره نقش مهمی در ادامه اجرای برنامه‌های توسعه زیلو و ترویج و معرفی این هنر به همه شهرهای کشور و حتی بازار جهانی دارد.

محمد دهقان بنادکی افزود: با این رویداد هم از پیشکسوتان زیلوباف  تجلیل می‌شود و هم بستری برای ایجاد انگیزه برای هنرمندان جدیدی که در حال آموزش هستند فراهم خواهد شد.

وی به شناسایی ایده‌ها و نوآوری‌ها هم اشاره کرد که هدف نهایی این جشنواره است.

همچنین یکی از دست اندرکاران عامل توسعه خوشه زیلو نیز گفت: هدف جشنواره ملی زیلوی برتر تولید محتوا برای معرفی و شناساندن زیلو و تشویق هنرمندان برای بافت زیلوی با کیفیت است.

محمدرضا دهقانی افزود: این جشنواره انتخاب زیلوباف برتر ، طرح و نقش برتر و بهترین محصول را دنبال می‌کند.

وی به حضور و ارائه آثار زیلوبافان هنرمند سایر شهرهای کشور و گردهمایی زیلوبافان در این رویداد ملی نیز اشاره کرد.

زیلوبافی در میبد سابقه‌ای دیرینه دارد، برخی سابقه آن را به قرن هشتم هـ . ق و دوره مظفریان نسبت می‌دهند.

زیلو یا پلاس، دست بافته ای زیبا و خاص حاشیه مناطق بیابانی است، این فرش با نوع زندگی مردم منطقه تطابق دارد و بخشی از اعتقادات مذهبی، تاریخ، معماری، طبیعت و گویش مردم این نواحی نیز، بر تار و پود آن نقش بسته است.

زیلو نوعی زیرانداز و کف‌پوش دست ‌بافت است که با نخ بافته می‌شود و شباهت زیادی به حصیر دارد و در برخی مناطق ایران استفاده می‌شود.

قدیمی ترین زیلو مربوط به ۸۵۰ سال پیش است که در موزه میبد نگهداری می شود، نفیس‌ترین زیلوی میبد نیز متعلق به قرن ۱۲ هجری قمری است که بر روی آن ۲۴ سجاده طراحی شده و در حاشیه آن نام واقف و تاریخ هزار و ۱۱۸ هجری قمری نقش بسته است.

بیش از ۳۰۰ زیلو باف در  زمینه بافت و عرضه آن در شهرستان میبد فعالیت دارند.

مرکز شهرستان ۱۰۵ هزار نفری میبد در ۵۰ کیلومتری شمال غرب شهر یزد مرکز این استان قرار دارد.    

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =