حقوق‌ بشر یمن: ائتلاف سعودی به عمد بیمارستانی در صنعا را بمباران کرد

تهران- ایرنا- وزارت حقوق ‌بشر یمن روز پنجشنبه اعلام کرد؛ بمب‌افکن‌های ائتلاف سعودی در حمله روز گذشته به استان صنعا، از روی عمد انبار تجهیزات پزشکی بیمارستان ۴۸ در منطقه سواد را بمباران کردند.

به گزارش المسیره یمن، وزارت حقوق بشر یمن ضمن محکوم کردن این حمله، افزود: این حمله جان صدها بیمار را که از امکانات این بیمارستان استفاده می‌کند به خطر انداخته است.  

وزارت حقوق بشر یمن با هشدار نسبت به افزایش حملات ائتلاف سعودی به یمن اضافه کرد؛ این حملات، مغایر با قوانین حقوق‌ بشری است.

وزارت حقوق بشر یمن همچنین با مسؤول دانستن شورای امنیت و دبیر کل سازمان ملل متحد در برابر این جنایت، نسبت به اقدام اخیر آن سازمان در خارج کردن عربستان سعودی از فهرست سیاه خود انتقاد کرد.

این وزارتخانه افزوده است: خارج شدن عربستان سعودی از فهرست سیاه سازمان ملل متحد، ائتلاف سعودی را به تداوم کشتار کودکان و زنان بدون اینکه به دلیل ارتکاب این جنایت‌ها پاسخگو باشد، تشویق می‌کند.

وزارت حقوق بشر یمن همچنین با اشاره به اینکه ائتلاف سعودی در حمله روز گذشته به استان صعده از بمب‌های خوشه‌ای استفاده کرده که باعث کشته شدن ۲ غیرنظامی و زخمی شدن ۶ تن شد، خواستار تشکیل کمیته حقیقت‌یاب مستقل بین‌المللی برای تحقیق درخصوص این حمله شده است.

ائتلاف سعودی در ادامه نقض مکرّر آتش‌بس ادعایی خود، روز چهارشنبه نیز مناطق مختلف استان "صعده" در شمال یمن را هدف حملات هوایی خود قرار داد که در جریان آن ۲ غیر نظامی کشته و سه تن دیگر زخمی شدند.

این ائتلاف در روز چهارشنبه نیز ۴۴ نوبت علاوه بر صعده، مناطق دیگر یمن شامل صنعا، مأرب، البیضاء، الجوف و حجه را بمباران کرد.

"محمد عبدالسلام" سخنگوی جنبش انصارالله یمن نیز چهارشنبه شب با هشدار به ائتلاف متجاوز سعودی تهدید کرد که این نیروهای یمنی به عملیات انتقام جویانه در پاسخ به تشدید حملات هوایی ائتلاف دست خواهند زد و ریاض پاسخ فوری آنها را خواهد دید.

ائتلاف سعودی ۵ اردیبهشت ۹۹ پس از دو هفته از اعلام آتش‌بس ادعایی خود اعلام کرد که این آتش‌بس تمدید شده است.

با اعلام این آتش‌بس بسیاری از مقام‌های یمنی نسبت به نیت عربستان در این خصوص ابراز تردید کرده‌ و معتقد بودند این تاکتیک جدید است تا ائتلاف بتواند از آن برای تجدید قوا و جبران خسارت‌های اخیر خود استفاده کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 10 =