معاون وزیر: دولت اعتبارات مدارس استثنایی را هفت برابر افزایش داد

کرمان - ایرنا - معاون وزیر و رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور با اشاره به اینکه در دولت یازدهم و دوازدهم اعتیار مدارس استثنایی کشور هفت برابر شده ، گفت: مقرر شده امسال یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای تجهیز مدارس استثنایی استان کرمان علاوه بر بودجه‌های معمول به این استان اختصاص داده شود.

به گزارش ایرنا، سید جواد حسینی روز پنجشنبه در چهارمین جلسه شورای آموزش و پرورش استان کرمان  از وجود ۱۸۲ هزار دانش آموز استثنایی در کشور خبرداد و افزود:  این تعداد دانش‌آموز در یک یکهزار و ۶۰۰ مدرسه خاص استثنایی، ۲۰ هزار مدرسه ویژه و پذیرا و ۷۴۱ مرکز اختلال یادگیری با ۲۳ هزار معلم متخصص در حال تعلیم و تربیت هستند.

وی با بیان اینکه آموزش و پرورش استثنایی مولود انقلاب اسلامی است گفت:  اعتبار مدارس آموزش و پرورش استثنایی در این دولت هفت  برابر افزایش یافته است. 

رئیس آموزش و پرورش استثنایی کشور  ادامه داد: در آموزش و پرورش عادی برنامه درس ملی پیاده می‌شود و  این در حالی است که در آموزش و پرورش استثنایی آموزش برنامه درسی انطباق یافته و با خدمات ویژه به دانش‌آموز ارائه می‌شود.

حسینی با بیان اینکه آموزش و پرورش استثنایی در ۱۶ آیتم خدمات توان بخشی را ارائه می‌دهد  و طی سال گذشته ۳۲ میلیارد تومان در بخش توان‌بخشی هزینه شده  تصریح کرد: آموزش و پرورش استثنایی ۶ دوره آموزشی دارد این در حالی است که در سیستم آموزش و پرورش عادی چهار دوره آموزشی وجود دارد.

معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه پیش دبستانی آموزش و پرورش استثنایی از بدو تولد آغاز می‌شود  تاکید کرد: تفاهم‌نامه‌ای با سازمان بهزیستی تحت عنوان طرح مداخلات به هنگام و در زمان طلایی منعقد شده است. 

وی  آموزش و پرورش استثنایی را فرآیند محور عنوان کرد و گفت: دانش آموز استثنایی پنج برابر دانش آموز عادی هزینه دارند و باید از تکنولوژی جدید برای توانمندسازی بیشتر این افراد استفاده کرد. 

حسینی با اشاره به اینکه کار تدریس به دانش‌آموزان استثنایی از مشقت‌ها و سختی‌های بسیاری را به دنبال دارد افزود:  به دنبال این هستیم که حق ویژه‌ای برای معلمین استثنایی داشته باشیم.

وی  با بیان اینکه در سال‌جاری پوشش نوآموزان بدو ورد به مدرسه از ۹۷.۶ درصد به ۹۹ درصد می‌رسد تصریح کرد: اکنون در استان کرمان ۲۲ مرکز اختلال یادگیری وجود دارد که براساس استاندارد ۲۰ مرکز دیگر باید در این استان احداث شود و از تمام امکانات و تجهیزات برای راه‌اندازی آن‌ها در اختیار استان قرار داده می‌شود. 

تقبل ۷۰درصد هزینه های مدارس استثنایی شرق استان کرمان

رییس سازمان آموزش و پرورش استثنایی کشور با بیان اینکه ۷۰ درصد (۵۰ درصد شوراها و ۲۰ درصد سازمان آموزش و پرورش استثنایی) هزینه ایاب و ذهاب دانش آموزان استثنایی شرق و جنوب استان را متقبل می‌شوند تصریح کرد: بودجه مدارس استثنایی شرق استان کرمان امسال ۵۰ درصد اضافه شده و همچنین علاوه بر سهم معمول به استان کرمان، ۶۰ میلیارد ریال نیز به منظور خدمات توانبخشی به این استان اعتبار خواهیم داد.

وی تصریح کرد: دانش آموزان در مدارس استثنایی نیاز به بازی و ورزش دارند و سالن‌های ۲۰۰ متری که فضا دارند، باید برای این دانش آموزان ساخته شود که روز گذشته با احداث ۳ سالن در شرق استان موافقت شد و امروز نیز ساخت پنج سالن دیگر برای سایر نقاط استان تصویب و اعتبار لازم به آن‌ها اختصاص داده خواهد شد.

معاون وزیر آموزش و پرورش یادآور شد: در این سفر نیز مقرر شد، یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان برای تجهیز مدارس استثنایی استان علاوه بر بودجه‌های معمول به استان کرمان اختصاص داده شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =