مشاور وزیر امور خارجه: نشست شورای امنیت تجلی چندجانبه‌گرایی بود

تهران- ایرنا- مشاور وزیر امور خارجه آخرین نشست شورای امنیت را فرصت مغتنمی برای جمهوری اسلامی ایران برشمرد و گفت: یکی از نتایج این نشست تاکید بر نقش و جایگاه مهم سازمان ملل متحد و مکانیزم‌های چندجانبه‌گرایی در مقابل تمایلات و خواسته‌های یک‌جانبه ایالات متحده آمریکا بود.

«علی نجفی‌خوشرودی» در گفت و گو با ایرنا با اشاره به نشست اخیر شورای امنیت سازمان ملل اظهار کرد: این نشست که به منظور ارزیابی و بررسی روند اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ و برجام برگزار شد، به نظر من فرصت مغتنمی برای ایران بود تا دیدگاه‌ها و نظراتش را بیان کند.

این کارشناس مسائل بین المللی،  این نشست را از مصادیق و مظاهر حاکم شدن چند جانبه‌گرایی در سطح بین المللی در مقابل یک جانبه گرایی آمریکا عنوان کرد و افزود: البته اقدامات آمریکا به‌ویژه بعد از خروج ترامپ از برجام و همچنین تلاش بی‌ثمر این کشور برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی جمهوری اسلامی ایران، نقض مقررات حقوق بین‌الملل است  اثرات مخربی بر صلح و امنیت جهانی دارد.

نجفی خوشرودی یادآور شد: یکی از نتایج این نشست تاکیدی است بر نقش و جایگاه مهم سازمان ملل متحد و مکانیزم‌های چندجانبه‌گرایی که با تمایلات و خواسته‌های یک‌جانبه ایالات متحده آمریکا مقابله کند.

وی ادامه داد: اعضای حاضر در جلسه شورای امنیت بر اجرای کامل قطعنامه ۲۲۳۱ تاکید کردند، از این جهت آمریکا نتوانست دیگر کشورها را با یکجانبه‌گرایی در سازمان ملل و شورای امنیت با خود همراه کند. شاید به همین دلیل وزیر خارجه آمریکا بعد از صحبت ناچار شد این جلسه را ترک کند.

مشاور وزیر امور خارجه درباره رویکردکشورهای اروپایی در این نشست گفت: اروپا در سیاست خارجی باید استقلال بیشتری مقابل آمریکا از خود نشان دهد زیرا سه کشور اروپایی اعضای توافقنامه چندجانبه هسته‌ای (برجام) هستند و باید بدانند که آمریکا نگرانی‌های امنیتی آنها را ندارد و برای ترامپ مهم نیست که در منطقه چه مسائلی پیش می‌آید بنابراین اروپا باید به منافع خودش بیندیشد.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس دهم ادامه داد: از طرفی اروپا در راستای دیدگاه‌ها و ملاحظات خود سعی می‌کند در وضعیت به وجود آمده ایران را نیز مقصر جلوه دهد. در حالی که بارها درباره نگرانی آنها از فعالیت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی ایران، پاسخهای لازم را ارائه کرده ایم. از سوی دیگر  اروپا باید این موضوع را هم مد نظر قرار دهد که خروج یکجانبه آمریکا از برجام و تلاش این کشور برای عدم انتفاع اقتصادی ایران از برجام با روح و مفاد این توافقنامه مغایرت دارد.

 نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی گفت: اتفاقا بعضی از نمایندگان کشورهای اروپایی در رابطه با همین بحث تمدید ممنوعیت تسلیحاتی ایران صراحتاً گفتند از نقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت حمایت نمی‌کنند. از آنجا که توافق‌نامه برجام به قطعنامه ۲۲۳۱ پیوست شده است و طبق منشور ملل متحد قطعنامه‌های شورای امنیت لازم الاجرا است و نقض آنها برای نقض کنندگان مسئولیت حقوقی می‌آورد.

 اروپا از سیاست کج دار و مریز دست بردارد

نجفی خوشرودی با بیان اینکه اروپا باید از این سیاست کج‌دار و مریز خود دست بردارد، اظهار کرد: آنها باید اقتضائات و ملاحظات منطقه‌ای و اقتصادی خود را در نظر بگیرند و بدانند که پیوند زدن سیاست خارجی‌شان با ایالات متحده، پیامدهایی برای امنیت آنها در آینده به همراه خواهد داشت.

این کارشناس مسائل بین المللی درباره تلاشهای آمریکا برای اجرایی کردن مکانیسم ماشه تاکید کرد: آمریکا فعلا تنهاست. خیلی از کشورها از جمله روسیه و چین و تعدادی از کشورهای اروپایی –هرچند ک‌جدار و مریز-  بر حفظ برجام تأکید دارند. البته تحولات داخلی آمریکا و انتخابات پیش روی آن کشور هم برای جهان بسیار مهم است، زیرا نامزد دموکرات‌ها در انتخابات پیش رو نگاه متفاوتی نسبت به برجام دارد.

وی افزود: امیدوارم کشورهای موثر دنیا و کشورهایی که در این توافقنامه هستند به حفظ این تعهدات و مقررات و توافقات بین المللی کمک کنند، حتی در گزارشی که دبیرکل سازمان ملل درباره وضعیت اجرای برجام و اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ داده، تصریح شده که خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌هایی که به موجب برجام لغو یا تعلیق شده و همینطور تمدید نکردن معافیت برای فروش نفت ایران خلاف برجام و قطعنامه ۲۲۳۱ است. زیرا اقدامات آمریکا مانع ایران در اجرای بعضی از مفاد برجام و قطعنامه مذکور است. بنابراین رفتار آمریکا در منطق حقوق بین الملل جایگاهی ندارد.

نجفی‌خوشرودی با اشاره به حمایت چین و روسیه از حفظ برجام خاطرنشان کرد: چین و روسیه تلاش دارند سیاست مستقل خود را داشته باشند و در این مسیر تا حدود زیادی این استقلال را نشان دادند. اگر چه ممکن است ملاحظاتی در روابط خود با آمریکا داشته باشند ولی نکته مهم اینجاست که هر دو کشور طعم تلخ  اقدامات یکجانبه آمریکا را چشیده‌اند و می‌دانند که دولت آمریکا به‌ ویژه شخص ترامپ قابل اتکا و اعتماد نیست.

وی ادامه داد: چین و روسیه با در نظر داشتن این ملاحظات، مواضع روشنی را اتخاذ کرده و سعی کردند ملاحظات روابطشان با جمهوری اسلامی ایران را به مسائل و مناسبات خود با آمریکا پیوند نزنند. از طرفی ما هم گزینه‌های مختلفی را در شرایط مختلف مدنظر خواهیم داشت و این کشورها به عنوان اعضای توافق برجام که زیر آن را امضا کرده‌ند در نظر می‌گیریم.

نماینده سابق مجلس اضافه کرد: قطعنامه‌های شورای امنیت لازم الاجرا است و برجام به عنوان یک سند چند جانبه به این قطعنامه پیوست شده است. همچنان که ما می‌خواهیم آمریکا قطعنامه ۲۲۳۱ را اجرا کند و نقض این تعهد واجد مسئولیت برای این کشور است. طبیعتاً برای سایر اعضا نیز همین حکم را دارد. ولی اینکه در عمل و در آینده چه وضعیتی پیش بیاید این حق برای ما محفوظ خواهد بود که تصمیمات و اقدامات مناسب و متناسب را در شرایط مختلف اتخاذ کنیم.

ظریف با استناد به صحبت‌های دکتر مصدق‌ تاریخ را به رخ غربی‌ها کشید

نجفی خوشرودی اظهار کرد: محمد جواد ظریف خیلی مستدل و مستند بار دیگر اقدامات جمهوری اسلامی ایران را تشریح کرد و با تسلط این روال و روند را از ابتدا تا انتها به خوبی تبیین کرد. ضمن اینکه استناد او به دو فراز از صحبت‌های مرحوم دکتر محمد مصدق، هم در ابتدا و هم در انتهای صحبتشان بسیار سمبولیک (نمادین) بود و در عین حال تکرار تاریخ را به رخ آنها کشید.

عضو پیشین کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: استناد آقای ظریف به سخنان تاریخی دکتر مصدق بیانگر این حقیقت است که این آزادیخواهی و استقلال‌طلبی و تاکید بر منافع ملی ریشه در تاریخ این سرزمین دارد. آقای ظریف با استفاده از این دو فراز تاریخی سعی کرد مواضع و دیدگاه‌های به حق جمهوری اسلامی ایران را تبیین و تشریح کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha