هدف‌گذاری ایجاد ۸۶ هزار شغل در خراسان رضوی با وجود مشکلات

مشهد- ایرنا- اشتغال از جمله مولفه‌های افزایش رفاه و ارتقای سطح اقتصادی هر جامعه است به خاطر همین اهمیت با وجود شیوع کرونا، تحریم و فشارهای اقتصادی که بر کشور تحمیل شده است ایجاد ۸۶ هزار فرصت شغلی در خراسان رضوی هدف‌گذاری شده است.

بعد از شیوع جهانی ویروس کرونا و درگیر شدن کشورها از جمله ایران با این ویروس، بخشهای مختلف دچار آسیب شدند. با توجه به اینکه در خانه ماندن به عنوان شرط اصلی مقابله با کرونا و قطع زنجیره انتقال این ویروس معرفی شد خیلی از فعالیتهای اقتصادی با رکود و کاهش یا تعطیلی و تعدیل نیرو مواجه شد.

بیست و پنجم خرداد ماه امسال معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: برآوردها نشان می دهد ۶ میلیون شاغل و ۳ میلیون کارگاه در سراسر کشور بر اثر شیوع ویروس کرونا خسارت دیده اند.

وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی هم به منظور پیشگیری از شیوع کرونا و با توجه به‌ ضرورت رعایت فاصله‌گذاری فیزیکی و اجتماعی و عدم مراجعه به ادارات کار، اسفند ماه پارسال به منظور ثبت نام افرادی که به خاطر شرایط ایجاد شده بر اثر کرونا کار خود را از دست دادند سامانه imebikari.mcls.gov.ir  را راه‌اندازی کرد.

در این سامانه قرار بر این است که کسانی که مشمول قانون کار و تامین اجتماعی بودند و کارفرمای آنها سه درصد حق بیمه بیکاری را تا دی ماه پارسال به صندوق بیمه بیکاری پرداخت کرده است برای مدت سه ماه از اسفند پارسال تا اردیبهشت امسال با توجه به شرایط خود بیمه بیکاری دریافت‌کنند که تا کنون نزدیک به ۴۹ هزار نفر از خراسان رضوی در این سامانه ثبت نام کرده‌اند.

در کنار فشار تحریم اقتصادی، شیوع کرونا هم مشکلات جدیدی را در عرصه‌های مختلف ایجاد کرده است و مسوولان به منظور حفظ اشتغال موجود و ایجاد فرصت‌های شغلی جدید از ظرفیت‌های مختلف استفاده و اقدام به برنامه‌ریزی کرده‌اند.

برنامه ریزی برای ۸۶ هزار فرصت شغلی جدید

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی در خصوص برنامه‌های مورد نظر اشتغالزایی در سال جاری برای استان گفت: پارسال هدف‌گذاری ایجاد اشتغال در خراسان رضوی ۷۶ هزار فرصت شغلی بود که در پایان سال ۱۰۱ هزار و ۴۹۸ فرصت شغلی ایجاد شد.

محمد سنجری با بیان این که هدف‌گذاری انجام شده برای امسال ایجاد ۸۶ هزار فرصت شغلی است افزود: فرصت‌های شغلی بر اساس ظرفیت‌های موجود بین دستگاهها توزیع شده است و باید با جدیت بیشتری کار کنیم تا بتوانیم به این هدف‌گذاری دست یابیم.

وی ادامه داد: اجرای مثبت طرح مثلث توسعه اقتصادی سبب شده که میزان شاخصهای اقتصادی استان خراسان رضوی رشد پیدا کند و در این راستا برای نخستین بار پاییز پارسال میزان بیکاری در خراسان رضوی به ۶.۳ درصد کاهش یافت که این میزان در یک دهه اخیر بی سابقه بوده است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی با اشاره به مشکلات کرونا و تعدیل نیروی انجام شده گفت: برای حفظ بازار کار و کاهش بیکاری ۸.۳ درصدی این استان اقداماتی همچون راه‌اندازی واحدهای نیمه فعال، استفاده از ظرفیت معینهای اقتصادی و ایجاد فعالیتهای جدید اقتصادی در حال انجام است.

سنجری با اشاره به شیوع کرونا و کارهای انجام شده به منظور حفظ اشتغال و تولید استان خراسان رضوی افزود: کرونا باعث نشده است که از پیگیری مباحث مرتبط با حوزه اقتصادی غفلت کنیم. ۲۸ میلیارد و ۶۸۰ میلیون ریال تسهیلات برای حمایت از گروه‌های اقتصادی آسیب دیده از کرونا در این استان تخصیص یافته است.

وی با بیان این که مبلغ یادشده برای ۶۷ هزار و ۳۹۶ بنگاه اقتصادی متضرر از کرونا با اشتغالزایی ۱۸۳ هزار و ۴۱۹ نفر در نظر گرفته شده است افزود: دولت با سیاست‎ها و بسته‌های اقتصادی حمایتی متنوع،  قدم‌های خوبی برای جبران زیان واحدهای خسارت دیده از کرونا برداشته است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: تا کنون بنگاه‌های اقتصادی در ۱۴ رسته شغلی شناسایی شده اند و به ازای هر بیمه شده دارای بنگاه اقتصادی که جزء این رسته‌ها باشند و طبق نظر ستاد کرونا تعطیل هستند بین ۱۲۰ میلیون تا ۱۶۰ میلیون ریال تسهیلات با سود ۱۲ درصد و بازپرداخت دو ساله و سه ماه دوره تنفس پرداخت می‌شود.

سنجری افزود: ۵۰ درصد مشاغل استان خراسان رضوی در بخش خدمات است  به همین علت از شیوع ویروس کرونا آسیب بسیاری دیدیم و افراد بسیاری کارشان را از دست دادند و دولت برای حمایت از این مشاغل، منابع خوبی را برای حمایت از کسب ‌و کارها و خانوارها تخصیص داد.

وی توجه به حوزه اشتغال حمایتی موضوع تبصره ۱۶ کمیته امداد و بهزیستی و همچنین حوزه مشاغل خانگی استان را از دیگر برنامه‌های مورد نظر برای ایجاد اشتغال برشمرد و ادامه داد: پارسال در حوزه اشتغال حمایتی موضوع تبصره ۱۶ کمیته امداد و بهزیستی چهار هزار و ۱۳۰ میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافت  که ۸۷ درصد آن جذب و برای ۱۱ هزار  و ۴۵۹ نفر شغل ایجاد شد. در حوزه مشاغل خانگی هم امسال ۱۲۰ میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته شده است که بر اساس تعهد شهرستان‌ها هزینه خواهد شد.

اشتغالزایی تعاونی‌ها

مدیر تعاون اداره ‌کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی نیز گفت: هم اینک هفت هزار و ۴۵ واحد تعاونی با چهار میلیون و ۶۱۲ هزار و ۳۳۷ نفر عضو در خراسان رضوی فعالیت می‌کنند که این تعاونی‌ها برای ۱۱۵ هزار و ۹۰۰ نفر اشتغال ایجاد کرده‌اند.

اسماعیل سلطانخواه افزود: بیشترین تعداد تعاونیها مربوط به بخش خدمات است و تعاونی‌های کشاورزی و صنعت در رتبه‌های بعدی قرار دارند به طوری که در بخش خدمات دو هزار و ۳۸۶ تعاونی و در بخش کشاورزی هزار و ۶۶۰ و در بخش صنعت نیز ۹۶۲ تعاونی فعال هستند.

وی با بیان این که ۳۷۲ واحد تعاونی و اتحادیه با سرمایه ۴۰ میلیارد ریال و ۶ هزار و ۴۴۴ عضو ظرف یک سال اخیر در بخش‌های چندمنظوره، توسعه و عمران شهری، روستایی و صنوف مختلف در این استان تشکیل شده ‌است افزود: در این تعاونی ها برای هشت هزار و ۲۵ نفر فرصت شغلی ایجاد شده ‌است.

به کارگماری هزار و ۲۵۴ نفر در سه ماه

معاون اشتغال و کارآفرینی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی هم گفت: هم اینک ۵۶ موسسه کاریابی در این استان فعال است که این کاریابیها طی سه ماه نخست امسال هزار و ۲۵۴ نفر را به کار گماشته‌اند.

محمد امین بابایی افزود: به ازای هر ۳۰ هزار نفر جمعیت فعال و یا هر شهرک صنعتی یک کاریابی می‌تواند تاسیس شود و کسانی که مایل به تاسیس مرکز کاریابی هستند در صورت داشتن توانایی، آشنایی با بازار کار و داشتن حداقل مدرک تحصیلی لیسانس و ۳۰ سال سن می‌توانند درخواست خود را به ادارات کار شهرستانها بدهند.

وی ادامه داد: در فرآیند نظارت و پایش عملکردی که به طور مستمر از کاریابی‌ها انجام می‌شود پارسال ۱۴ و امسال دو موسسه  به دلیل عملکرد ضعیف و یا عدم رعایت برخی دستورالعملها و غیر فعال بودن لغو مجوز شدند.
معاون اشتغال و کارآفرینی اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: پارسال ۴۴ هزار و ۴۹۴ نفر در کاریابی های استان خراسان رضوی ثبت نام کردند و ۲۶ هزار و ۹۹۹ فرصت شغلی به وسیله کاریابی‌ها شناسایی و ۹ هزار و ۹۲۴ نفر نیز در این فرصتها مشغول به کار شدند و ۱۷ هزار و ۷۵ فرصت شغلی بدون پاسخ ماند که بیشتر آنها به خاطر نداشتن مهارت شغلی بوده است.

بابایی افزود: امروز که مساله بیکاری جزء موضوعات اصلی جامعه است باید بتوانیم از فرصت‌های شغلی ایجاد شده با مهارت آموزی بیشتر بهترین استفاده را ببریم و با حساسیت زیاد از اشتغال موجود حفاظت کنیم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha