هشدار نارنجی هواشناسی نسبت به تشدید سرعت بادهای ۱۲۰ روزه در سیستان

زاهدان-ایرنا- معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان با اشاره به صدور هشدار سطح نارنجی هواشناسی گفت: از روز جمعه بر شدت وزش بادهای ۱۲۰ روزه در شمال استان افزوده می شود به طوریکه خیزش گردوخاک، کاهش دید افقی و کاهش کیفیت هوا در پنج شهرستان شمالی استان روی می‌دهد.

دوست محمد کلیم روز پنجشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: بر اساس آخرین خروجی نقشه های پیش یابی و مدل های جوی از فردا بر شدت وزش بادهای ۱۲۰ روزه در پنج شهرستان شمالی و با شدت کمتر در نوار غربی و مرز شرقی استان افزوده می شود.
وی افزود: وزش این باد شدید علاوه بر کاهش دید افقی و کیفیت هوا، ممکن است در برخی مناطق به تاسیسات و محصولات کشاورزی خسارت وارد کند
معاون توسعه و پیش بینی اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: توصیه می شود در زمان غبار آلود شدن هوا از ترددهای غیر ضروری و مسافرت های غیر ضرور خودداری شود.
کلیم تصریح کرد: پیش بینی می شود وزش بادهای شدید در شمال استان تا پایان روزیکشنبه ادامه داشته باشد که در ترددهای برخی محورهای شمال استان نیز اختلال ایجاد کند.

منطقه سیستان با پنج شهرستان زابل، هیرمند، زهک، هامون و نیمروز در شمال استان سیستان و بلوچستان قرار دارد.

بادهای موسمی ۱۲۰ روزه که براثر خشکسالی های دو دهه گذشته به ۱۶۰ روز نیز افزایش یافته هر ساله از خرداد تا شهریور ادامه دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha