۴۳ سد در ۸۳ ماه گذشته به بهره‌برداری رسید

تهران- ایرنا- وزیر نیرو گفت: در ۸۳ ماه گذشته ۴۳ سد و هر ۲ ماه یک سد مخزنی ملی به بهره‌برداری رسیده که امید است تا پایان دولت یعنی نیمه سال ۱۴۰۰، ۱۵ سد دیگر مطابق برنامه به نتیجه برسد.

رضا اردکانیان امروز (پنجشنبه) در آیین افتتاح ۱۰ پروژه صنعت آب و برق استان‌های فارس و کرمانشاه که با حضور رییس جمهوری برگزار شد، افزود: تصفیه‌خانه ای که امروز به بهره برداری می‌رسد، سی و هفتمین تصفیه خانه‌ای است که در این دولت به بهره برداری می‌رسد و امید است تا پایان دولت به رقم ۵۴ تصفیه‌خانه آب برسیم.

وی ادامه داد: دولت تدبیر و امید در پایان دوره‌کاری خود به مردم گزارش می‌دهد و در مدت کمتر از هر ۲ ماه در این هشت سال به طور متوسط یک تصفیه‌خانه آب به مدار بهره‌برداری رسیده است.

وی اظهار داشت: ما وعده کرده ایم امسال ۲۵۰ طرح را تا پایان سال با سرمایه گذاری بالغ بر ۵۰ هزار میلیارد تومان به بهره برداری برسانیم. در ماه‌های گذشته سه سد در استان‌های ایلام، خراسان جنوبی و آذربایجان غربی، ۲۲ هزار هکتار شبکه در استان ایلام، آبرسانی به یک شهر جدید در استان مرکزی، آبرسانی به ۱۵ روستا در خراسان جنوبی، چهار تصفیه‌خانه بزرگ فاضلاب در استان‌های تهران و قم، سه نیروگاه حرارتی در استان‌های تهران، بوشهر و لرستان، سه نیروگاه تجدیدپذیر و تعداد قابل توجهی پست‌های برق و خطوط انتقال به بهره برداری رسیدند که جمعا ۲۵ پروژه با سرمایه‌گذاری جمعا ۹ هزار و ۱۰۰ منیلیارد تومان به ثمر رسیده است.
اردکانیان با بیان اینکه امروز ۱۰ پروژه در استان‌های فارس و کرمانشاه افتتاح می شود، افزود: از مهمترین پروژه‌های امروز آبرسانی به کلانشهر شیراز است که پروژه مهمی است.
وزیر نیرو گفت: سال گذشته در تابستان به مرز جیره‌بندی آب در شهر شیراز رسیده بودیم که شرایط با همراهی مردم در مصرف مدیریت شد.
وزیر نیرو اظهار داشت: در عرصه‌های مختلف از جمله آب، نسبت به متوسط جهانی و منطقه‌ای شرایط خوبی حاکم است.
وی گفت: امروز ۱۵ درصد از جمعیت شهری دنیا با وجود تلاش‌هایی که صورت گرفته هنوز دسترسی به آب پایدار ندارند و در جمعیت روستایی ۳۷ درصد فاقد دسترسی هستند.
وزیر نیرو خاطرنشان کرد: در ایران ۹۹.۹ درصد جمعیت شهری و در روستاها ۸۲.۵ درصد به آب پایدار دسترسی دارند.
وی با بیان اینکه با توجه به آمار موجود از متوسط جهانی بسیار بالاتر هستیم، اظهار داشت: در جمعیت شهری ایران هم‌پای کشورهای توسعه یافته در زمینه شبکه‌های آب برای شرب و بهداشت فعالیت شده و در روستاها هم فعالیت خوبی در حال انجام است.

اردکانیان تصفیه‌خانه فاضلاب را پروژه مهم دیگر امروز اعلام کرد و گفت: امروز در استان فارس ۶ پروژه نیروگاه تجدیدپذیر افتتاح می شود.

وزیر نیرو اظهار داشت: نیروگاه‌های خورشیدی، پروژه‌های بزرگی در شهرستان‌های مختلف استان فارس هستند که همه با سرمایه‌گذاری بخش خصوصی به ثمر می‌رسند.

وی با بیان اینکه امسال در این پویش سه نیروگاه تجدیدپذیر افتتاح شد که این تعداد امروز به ۹ نیروگاه می‌رسد، اظهار داشت: تاکنون موفق شده ایم جمعا ۱۴هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان سرمایه بخش خصوصی را برای احداث نیروگاه‌های تجدیدپذیر جذب کنیم و ۸۳۴ مگاوات نیروگاه در مدار، نتیجه این سرمایه‌گذاری است.

اردکانیان با اشاره به اینکه ۹۵ درصد از کل کار تجدیدپذیر در دولت تدبیر و امید به ثمر رسیده است، گفت: امید است تا پایان دولت این روند ادامه داشته باشد و بعد از آن هم تداوم پیدا کند.

وزیر نیرو اظهار داشت: ۱۶۰ شرکت خصوصی برای ساخت تجهیزات و سایر فعالیت‌های نیروگاه‌های تجدیدپذیر تاسیس شده‌اند.

وی در پاسخ به سوال رییس جمهوری مبنی بر اینکه خریدار برق شما هستید یا دیگر بخش‌ها، گفت: خریدار برق ما هستیم که به صورت تضمینی خریداری می‌کنیم و برای آن قرارداد بلندمدت می بندیم.

اردکانیان نیروگاه‌ها را به دو دسته نیروگاه‌های مگاواتی و نیروگاه‌های کیلوواتی تقسیم کرد و گفت: نیروگاه‌های کیلواتی از ظرفیت کمتری نسبت به نیروگاه‌های مگاواتی برخوردارند.

وزیر نیرو افزود: فرصت خوبی است تا در بخش‌هایی مانند مناطق مرکزی و شرقی کشور که تثبیت جمعیت در آنجا ضرورت دارد، با کمک سایر سازمان‌ها، سرمایه‌گذاری‌هایی برای حفظ معیشت آنها انجام شود. این سرمایه‌گذاری می‌تواند برای مردم و بهره برداران سودآوری به همراه داشته باشد.

وی آخرین پروژه امروز در استان کرمانشاه را سد مخزنی شرفشاه اعلام کرد و گفت: این سد چهل و سومین سدی است که در دولت تدبیر و امید به بهره برداری می‌رسد و تعداد سدهای بزرگ مخزنی را در کشور به ۱۸۷ می‌رساند.

اردکانیان با تاکید بر اینکه ۴۳ سد در ۸۳ ماه گذشته به بهره برداری رسیده است، افزود: هر ۲ ماه یک سد مخزنی ملی به بهره برداری رسیده است که امید است تا پایان دولت یعنی نیمه سال ۱۴۰۰، ۱۵ سد دیگر مطابق برنامه به نتیجه برسد.

وزیر نیرو اظهار داشت: در پایان دولت به مردم گزارش می‌دهیم که در این دولت هر ۵۰ روز به طور متوسط یک سد مخزنی به ثمر رسیده است.

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: این سد، سد مهمی در مجموعه چرخه طرح‌های توسعه منابع آب و خاک مرزی کشور است که با اجازه رهبر معظم انقلاب و استفاده از منابع صندوق توسعه ملی اجرا شده است و در تامین آب شرب سومار و نفت شهر و  حقابه‌های کشاورزی و توسعه کشاوری در آن منطقه نقش دارد.

سد "شرفشاه" در شهرستان قصر شیرین با اعتباری بالغ‌بر ۵۰۰ میلیارد تومان، امروز در نهمین هفته از پویش #هرهفته_الف_ب_ایران با دستور رییسجمهوری به‌صورت ویدئوکنفرانسی به بهره‌برداری رسید.

سد شرفشاه شهرستان قصر شیرین که با ۵۸ میلیارد تومان اعتبار دولتی و ۴۴۲ میلیارد تومان دیگر از محل منابع صندوق توسعه ملی از سال ۸۸ آغاز شده، امروز با ارائه گزارش محمد حاج رسولی‌ها مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران از محل پروژه به رییس جمهور و وزیر نیرو به بهره‌برداری ‌رسید.

اجرای این پروژه برای ۷۶۴ نفر به‌طور مستقیم و ۳۸۲ نفر دیگر به‌طور غیرمستقیم اشتغالزایی داشته است.

سد شرفشاه با حجم مخزن ۱۰۱ میلیون مترمکعب از نوع خاکی با هسته‌رسی است که حجم بدنه آن ۴.۴ میلیون مترمکعب و ارتفاع از پی سد ۸۳ متر است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار اقتصاد

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha