آغاز عملیات نظامی علیه داعش در شمال بغداد با دستور الکاظمی

بغداد – ایرنا – نیروهای ارتش عراق با دستور «مصطفی الکاظمی» نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور، عملیات نظامی گسترده ای را سحرگاه پنجشنبه برای تعقیب و نابودی عناصر تروریستی داعش در شمال بغداد پایتخت آغاز کردند.

کمیته رسانه امنیتی در بیانیه ای در این باره نوشت این عملیات بزرگ به دستور نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح و زیر نظر فرماندهی عملیات مشترک و فرماندهی بغداد سحرگاه امروز در شمال بغداد آغاز شد.

بیانیه آورده است که در این عملیات فرماندهی عملیات بغداد و بخش هایی از نیروهای ویژه، نیروی زمینی، تیپ ۳۷ پیاده نظام، تیپ واکنش سریع، تیپ پلیس فدرال و الحشد الشعبی با پشتیبانی نیروی  هوایی ارتش مشارکت دارند.

این عملیات بر اساس داده های اطلاعاتی دقیق برای شناسایی بقایای عناصر تروریستی داعش و پاکسازی شمال بغداد با هدف تقویت امنیت و ثبات، دستگیری افراد تحت تعقیب و حفاظت از شهروندان انجام شده است.

گروه تروریستی داعش از آغاز رمضان گذشته تاکنون فعالیت بی‌سابقه‌ای در مقایسه با ۲ سال اخیر در مناطق شمال، غرب و شرق پایتخت عراق در استان‌های صلاح‌الدین، دیاله و الانبار داشته است.

در این مدت حملات گروه تروریستی داعش به ویژه در منطقه بین استان‌های کرکوک، صلاح الدین و دیاله معروف به «مثلث مرگ» افزایش یافته است.

در مهمترین این تحرکات، داعش در هفته‌های گذشته به منطقه «مکشیفه» و «بلد» در استان «صلاح‌الدین» شبیخون زد که منجر به جان باختن  ۱۱تن از  نیروی الحشدالشعبی و زخمی شدن ۲۰ تن دیگر شده بود.

در حمله دیگر این گروه تروریستی به یک پاسگاه پلیس در استان دیاله نیز پیشتر پنج نفر کشته و ۱۰ نفر دیگر زخمی شدند.

شماری از رهبران سیاسی عراق در واکنش به تحرکات اخیر داعش، با بیان این که این اقدامات با تحریک آمریکایی‌ها برای ادامه حضور نیروهایشان در عراق صورت می‌گیرد، خواهان بازنگری در طرح‌های امنیتی برای مقابله با این گروه تروریستی، تقویت فعالیت‌های اطلاعاتی، کنترل مرزها و انهدام هسته‌های خفته داعش شده‌اند.

در سال ۲۰۱۷ میلادی پس از سه سال، عراق با بازپس‌گیری کل قلمرو خود که حدود یک سوم از گستره این کشور بود، پیروزی بر داعش را اعلام کرد. 

با وجود این شکست، گروه تروریستی داعش هنوز دارای هسته‌هایی در مناطق شمالی، شرقی و جنوبی عراق است و در دو ماه گذشته به حملات خود علیه غیرنظامیان و نیروهای امنیتی عراق شدت بخشیده است.

نیروهای الحشد الشعبی و ارتش عراق در این مدت که بی‌سابقه‌ترین حملات داعش پس از سال ۲۰۱۷ توصیف شده بیش از ۷۰  عملیات نظامی علیه تروریست‌ها انجام داده‌اند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 4 =