سیلاب رودخانه‌های گابریک و سدیچ جاسک کنترل می شود

بندرعباس- ایرنا- طرح ساماندهی و کنترل سیلاب رودخانه‌های گابریک و سدیج با حضور نماینده مردم شرق هرمزگان و معاون عمرانی استانداری در شهرستان جاسک آغاز شد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای هرمزگان گفت: این شرکت باتوجه به سیلاب‌های رخ داده در رودخانه‌های گابریک و سدیچ و خسارت‌های شدید در سیلاب دیماه سال گذشته،  ساماندهی و کنترل سیلاب این رودخانه‌ها را به عنوان اولویت در دستورکار قرار داد.
هوشنگ ملایی روز پنجشنبه درحاشیه کلنگ زنی این طرح اظهارکرد: این طرح درمرحله نخست شامل ایجاد دایک خاکی پوشش دار با حفاظت آرموری بر روی رودخانه سدیچ در محدوده روستای سدیچ با طول ۵۲۰ متر و ارتفاع پنج متر و احداث دایک حفاظتی بر روی رودخانه گابریک در محدوده روستاهای کروچ، نوروزکار و حاجی آباد با طول ۲ هزار و ۶۰۰ متر و ارتفاع سه متر خواهد بود.
وی بیان داشت: این طرح با هدف حفاظت از مراکز جمعیتی، زمین‌های کشاورزی، جاده‌ها و زیرساخت‌ها در برابر سیلاب و در راستای کمک به افزایش توسعه، اشتغال و حفاظت از جان و مال ساکنان منطقه انجام خواهدشد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان اظهارداشت:
مرحله های بعدی طرح یاد شده نیز شامل احداث دایک‌های حفاظتی و انجام عملیات لایروبی در محدوده رودخانه‌های سدیچ و گابریک در بازه‌هایی از روستاهای گنجک، لیره‌ای، گرندو، دمک پایین و پرکوه خواهدبود.
ملایی، کنترل و عبور ایمن سیلاب رودخانه‌های گابریک و سدیچ، کاهش ریسک سرمایه‌گذاری در منطقه، جلوگیری از فرسایش خاک و تثبیت بستر رودخانه، حفاظت مناطق مسکونی روستاهای اطراف، کاهش نیاز به جابه جایی مراکز جمعیتی، حفاظت از تاسیسات زیربنایی و چاه‌های آب منطقه از مزایای اجرای این طرح عنوان کرد.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای هرمزگان اظهارداشت: این طرح شامل لایروبی و رسوب‌برداری محدوده ایستگاه‌های هیدرومتری، ۷۵ هزار مترمکعب خاکبرداری، هشت هزار و ۷۰۰ مترمکعب پی‌کنی، ۹۶ هزار و ۵۰۰ متر مکعب خاکریزی و هزار کیلوگرم اقدامات فولادی است.
شهرستان جاسک با ۶۰ هزار نفر جمعیت و ۳۰۰ کیلومتر نوار ساحلی در فاصله ۳۰۰ کیلومتری شرق بندرعباس مرکز استان هرمزگان واقع است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha