دوچرخه‌سواری، ترافیک بجنورد را سامان خواهد داد

بجنورد- ایرنا- معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان شمالی گفت: استفاده از دوچرخه به عنوان راهی موثر در ساماندهی حمل و نقل بجنورد و کاهش ترافیک شهری مرکز استان، باید مد نظر باشد.

محسن محمدی،  چهارشنبه در نشست شورای هماهنگی ترافیک استان اظهار داشت: باید با ایجاد مسیر پیوسته وضعیت ترافیک شهری بجنورد سامان گیرد و راه اندازی مسیر دوچرخه سواری باید در شهر پیوستگی داشته باشد تا باعث جذابیت و کاربردی شدن آن شود.

وی بر رعایت مسیر امن در مد حمل و نقل دوچرخه تاکید کرد و افزود: کارشناسان حوزه حمل و نقل، شهرداری و پلیس باید در این خصوص طرحی امن را ارایه دهند تا شهروندان به استفاده از این وسیله نقلیه رغبت نشان داده و به راحتی بتوانند از آن استفاده کنند.

محمدی از مشاور ارایه طرح مد دوچرخه خواست تا طرحی پخته و سنجیده تر ارائه کند و گفت: کلیات اجرای طرح مد دوچرخه در شهر بجنورد مطلوب است، اما ضروری است مسیرها به درستی شناسایی و به گونه ای تعریف شود که نقض غرض نکرده و خود به مشکلی در حمل و نقل بدل نشود.

دانشگاهیان از طرح استقبال می کنند 

رییس دانشگاه بجنورد نیز در این نشست بر لزوم فرهنگ سازی برای استفاده از دوچرخه توسط اقشار مختلف به ویژه جوانان و دانشجویان تاکید کرد و گفت: پیش‌تر طرح ایجاد مسیر دوچرخه سواری برای سایت اداری ارکان مطالعه شده بود اما به دلایلی متوقف شد که لازم است در این طرح بلوار «خلیج فارس» نیز گنجانده شود تا دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاه نیز بتوانند از آن بهره ببرند.

احمد محقر با بیان اینکه طرح بازگشایی انتهای خیابان «قیام»، که قرار بود برای کوتاه شدن مسیر دانشگاه به مرکز شهر اجرا شود، به تاخیر افتاده است، اظهار داشت: اجرای مسیر مد دوچرخه می تواند به حمل و نقل دانشجویان و دیگر اقشار کمک کند و پیش بینی می شود استقبال خوبی از این طرح صورت گیرد.

بجنورد مستعد آلودگی هوا است

مدیرکل حفاظت محیط زیست خراسان شمالی نیز در این نشست بر ضرورت ایجاد مد حمل و نقل دوچرخه تاکید کرد و گفت: وضعیت توپوگرافی بجنورد خاص است که این وضعیت باعث ماندگاری آلاینده ها در سطح شهر و آلودگی هوای آن می شود.

مهدی اله پور افزود: بررسی ها نشان می دهد که شهروندان بجنوردی به دوچرخه سواری روی خوش نشان می دهند و باید از این فرصت استفاده کرده و مسیری ویژه را برای این امر تعریف کنیم تا کمکی به کاهش آلاینده ها و بهبود هوای شهر بشود.

وی پیش بینی کرد که وضعیت هوای بجنورد در چند روز آینده به وضعیت ناسالم دچار شود که باید با فرهنگ سازی و کاهش میزان تردد خودروها در مسیرهای درون شهری، از آن جلوگیری کرد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha