آصفری: موضع مجلس همان صحبت‌های ظریف در شورای امنیت است

تهران- ایرنا- عضو هیات رییسه کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس شورای اسلامی گفت: مواضع مجلس شورای اسلامی همان صحبت‌های وزیر امورخارجه کشور در نشست شورای امنیت سازمان ملل و مورد تایید نمایندگان است.

محمدحسن آصفری در گفت وگو با خبرنگار ایرنا با اشاره به نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد که دهم تیرماه به صورت مجازی و آنلاین برگزار شد، اظهارداشت: همانطور که وزیر محترم خارجه ایران در نشست شورای امنیت گفت، جمهوری اسلامی هیچ گاه زیر بار زور نخواهد رفت و مسائل و مشکلاتی که بین کشورها در دنیای امروز وجود دارد، فقط از طریق مذاکره و گفت وگو حل می‌شود.

عضو هیات رییسه کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور تصریح کرد: مواضع مجلس شورای اسلامی همان صحبت‌های آقای ظریف در نشست شورای امنیت و مورد تایید مجلس است.

وی با اشاره به عهدشکنی‌های مکرر آمریکا درباره برجام و سایر تعهدات بین المللی این کشور گفت: بهتر است شورای امنیت برای یک بارهم که شده از آمریکا برای عدم پایبندی به توافق‌ها و معاهده‌های بین‌المللی بازخواست کند و تا زمانی هم که این اتفاق رخ ندهد، هیچ صلحی در دنیا صورت نخواهد گرفت.

نماینده مردم اراک در مجلس یادآورشد: جمهوری اسلامی ایران به همه تعهدات خود در برجام و پسابرجام عمل کرده است. به رغم اینکه بعضی از پروتکل‌ها مخالف منافع جمهوری اسلامی بود ولی ایران پایبندی خود را حفظ کرد. البته رفتار آمریکا ثابت کرد که آنها به هیچ پیمانی متعهد نیست و باید مانند خودشان با آنها رفتار کرد.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور خاطرنشان کرد: آمریکا باید پاسخگوی سوء استفاده از قدرت در عرصه بین الملل باشد و اگر با این رفتارهای آمریکا مقابله نشود، این رفتارها ممکن است گریبان دیگران را هم بگیرد.

آصفری با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران همیشه با آژانس بین المللی انرژی اتمی همکاری کرده است، افزود: نمایندگان آژانس هر زمان که خواستند از فعالیت‌های هسته‌ای ایران بازدید کردند و در ۱۷ گزارش، آژانس صحت اقدامات ایران در چارچوب NPT (معاهده منع گسترش هسته‌ای) و برجام را تایید کرده است.

وی یادآورشد: هدف آمریکا از امنیتی کردن پرونده ایران، بهره برداری ازآن در انتخابات پیش رو است؛ درحالی که ایالات متحده به جای آنکه از میز شورای امنیت برای اهداف و منافع خود استفاده کند، بهتر است پاسخگوی رفتار تبعیض آمیزش بوده و باید پای نهادهای حقوق بشر به این رفتار غیرانسانی آمریکا با مردم ایران باز شود.

وی با تاکید بر اینکه دولت و مجلس مقابل زیاده خواهی‌های آمریکا متحد هستند، گفت: آمریکا باید متوجه باشد که دولت، مجلس و همه ارکان جمهوری اسلامی در بیش از ۴۰ سال تاریخ انقلاب همیشه در مقابل دشمنان متحد بوده‌اند و اختلافات در برخی موارد باعث نخواهد شد که در مقابل دشمنان کوتاه بیایند.

نماینده مردم اراک در مجلس افزود: اگر آمریکا مایل به مذاکره با ایران است، باید تعهدات خود در برجام را اجرا کند کما اینکه کشورهای حاضر در نشست اخیر شورای امنیت هم معتقد بودند که این آمریکاست که میز مذاکره را برهم زده و به تعهدات خود عمل نمی‌کند.

آصفری در پاسخ به این سوال که آیا اظهارات شرکای برجام به‌ ویژه اروپایی‌ها نشان دهنده اراده آنها در حفظ برجام است، گفت: حفظ برجام یک سیاست دو طرفه است و قرار نیست جمهوری اسلامی ایران به تعهدات برجامی خود عمل کند و اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها از اجرای تعهدات خود شانه خالی کنند. اگر این اتفاق رخ ندهد، ایران برای ماندن در سایر فصول برجام، تصمیم جدی خواهد گرفت و در تصمیم جدید دیگر به سادگی نمی‌توان ایران را پای میز مذاکره آورد.

عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور ادامه داد: به نظر می‌رسد اروپایی‌ها نقش پلیس خوب و آمریکایی‌ها نقش پلیس بد را بازی می‌کنند تا ایران از برجام خارج نشود.  ضمانت خارج نشدن ایران از برجام،  پایبندی طرف مقابل به تعهداتشان است.

وی تلاش‌های آمریکا در پیگیری سیاست خصمانه علیه ملت ایران در پی ناکامی در شورای امنیت و طرح این ادعا که این کشور به دنبال اجرای مکانیسم ماشه هست، گفت: به رغم صحبت‌هایی که تاکنون در این باره شده، مکانیسم ماشه منسوخ شده است.

آصفری با بیان اینکه انتظار داریم کشورهای حاضر در شورای امنیت رفتار منطقی داشته باشند، در عین حال گفت: اجازه نخواهیم داد پرونده ایران برای بار دیگر جنبه امنیتی به خود بگیرد و هر گونه تلاشی در این زمینه با واکنش قاطع ایران مواجه خواهد شد.

شورای امنیت سازمان ملل متحد دهم تیرماه (۳۰ ژوئن) برای بررسی نهمین گزارش دبیرکل سازمان ملل متحد درباره آخرین وضعیت اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ این شورا به صورت مجازی و آنلاین تشکیل جلسه داد.

ایالات متحده آمریکا هرچند از ماه‌ها پیش برای تحت تاثیر قرار دادن اعضای شورای امنیت به منظور رسیدن به اتحادی علیه ایران اقدام کرده بود. اما به رغم اتهام زنی هم پیمانان کاخ سفید علیه ایران، در مجموع حمایت سایر اعضای شورای امنیت از برجام و انتقاد لفظی برای خروج آمریکا از این قرارداد بین المللی سبب شد زیاده خواهی‌های آمریکا برآورده نشود.

شواهد نشان می‌دهد طرح واشنگتن در چهار ماه آینده اقناع جهان برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران است. تحریم‌هایی که بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت پنج سال پس از توافق برجام باید در ۲۷ مهرماه سال جاری به پایان برسد تا ایران بتواند مانند دیگر کشورهای جهان آزادانه به خرید و فروش سلاح برای دفاع مشروع از خود بپردازد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha