مجموعه تاریخی پردیس کشاورزی کرج بی بدیل است

کرج - ایرنا - نایب رییس شورای اسلامی کلانشهر کرج با اشاره به ۱۲۰ سال فعالیت پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران مستقردر کرج ، گفت : مجموعه علمی و تاریخی این مرکز آموزش عالی در ابعاد مختلف بی بدیل و بی نظیر است.

دکتر رحیم‌ خستو  عصر چهارشنبه در نشست رسمی  شورای شهر کرج افزود:  این مجموعه یکی از مهمترین داشته های علمی و تاریخی استان البرز بوده که باید بیشتر به معرفی آن بپردازیم.

رییس کمیسیون هنر و ارتباطات شورای شهر کرج با بیان اینکه امروز اهمیت موضوع علمی وتاریخی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران موجب شد تا نشست شورای اسلامی شهر ومسوولان استان البرز به این مقوله اختصاص یابد ، گفت : می خواهیم در این زمینه به توافق هایی دست یابیم؛ چرا که در شهری زندگی می کنیم که به آن  علاقه و دلبستگی داریم و توجه به هویت و گذشته آن مهم است.

وی افزود: مجموعه پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانسگاه تهران در سال ۱۲۷۹ به نام مدرسه فلاحت تاسیس شده بود و  این مرکز آموزش عالی در امر پرورش نیروی انسانی و کمک به اداره شهر و استان می تواند برای مدیریت شهری کرج موثر و مفید باشد.

خستو  تاکید کرد که  حلقه مفقوده میان سه مجموعه پردیس کشاورزی دانشگاه تهران، میراث فرهنگی البرز  و مدیریت شهری کرج باید  جستجو شودضمن آنکه  اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع  استان ظرفیت بالایی  در حوزه های زیرمجموعه خود از جمله گردشگری و صنایع دستی دارد.

وی با تاکید بر اهمیت بناهای تاریخی موجود در مجموعه پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران از جمله ساختمان مارکوف گفت: در محل این مجموعه بناهای خاص و معماری بی نظیری وجود دارد.

خستو با اشاره به وجود موزه جانور شناسی در مجموعه پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران افزود: توجه به کارکرد ساختمان تاریخی مارکوف در این‌مجموعه نیز اهمیت بالایی دارد.

رییس کمیسیون هنر وارتباطات شورای اسلامی شهر کرج  در بخش دیگری  از سخنانش با اشاره به وجود ظرفیت های بالای هنری استان البرز مانند کارگاه های تولید هنری، هنرمندان صنایع دستی و چهره های شاخص در این حوزه گفت: هنرمندان البرزی در بخش صادراتی کالاهای هنری زیادی را به خارج کشور ارسال کرده اند.

وی با تاکید بر اینکه در خانه هر ایرانی یک اثر هنری نگهداری می شود، افزود: اما متاسفانه به سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بی توجهی شده و به عنوان نمونه بازار هنری خاصی در کرج وجود ندارد.

نایب رییس شورای شهر کرج‌ با اشاره به ظرفیت های تاریخی خوب این شهر از جمله کاروانسرای شاه عباسی در زمینه هویت بخشی به شهر گفت: این مجموعه می تواند محل عرضه و نمایش آثار فرهنگی باشد.

وی با تاکید بر اینکه کرج به دلیل بهره مندی از طیف و اقوام ایرانی مکانی برای برگزاری رویدادهای فرهنگی ندارد، تشریح کرد: امروز صنایع دستی می تواند چرخه ای عظیم  از لحاظ اشتغال سازگار با محیط زیست داشته باشد.

خستو گفت:  سال گذشته همکاری خوب بین میراث فرهنگی و مدیریت شهری کرج به احیا و توسعه  فضای سبز کاخ تاریخی مروارید مهر شهر کرج انجامید و اکنون نیاز به بازسازی خود کاخ است تا بتوانیم در آنجا نمایشگاه و موزه برگزار کنیم.

نخستین مدرسه کشاورزی در ایران در سال ۱۲۷۹ خورشیدی به نام مدرسه فلاحت مظفری، در قریه چهاردانگه تهران تأسیس شد. این مدرسه پس از ۶ سال به محل دانش سرای عالی منتقل شد و باغ نگارستان برای انجام عملیات کشاورزی آن در نظر گرفته شد. مدرسه فلاحت مظفری در سال ۱۲۸۵ تعطیل  و دوباره در سال ۱۲۹۶ تحت عنوان دبستان برزگران زیر نظر وزارت فواید عامه، در اراضی کاخ سلیمانیه کرج (محل فعلی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی) آغاز به کار کرد. این دبستان در سال ۱۳۰۱ به محل ژاندارمری در خیابان مولوی تهران منتقل و پس از مدت کوتاهی تعطیل شد. در همین سال، دوباره این مجموعه با عنوان مدرسه فلاحت آغاز به کار کرد و در سال ۱۳۰۲ به مدرسه عالی فلاحت و صنایع روستایی که به گروه های آموزشی ماشین های کشاورزی، دامپزشکی، نوغان و چایکاری تقسیم می شد، تغییر نام داد. در سال ۱۳۱۳ دانشکده دامپزشکی به این مدرسه ملحق شد و این دو تحت عنوان بنگاه های علمی فلاحتی کرج به فعالیت خود ادامه دادند. مجموعه فوق در سال ۱۳۱۹ به دانشکده کشاورزی تبدیل شد و در سال ۱۳۲۸ از وزارت کشاورزی منتزع و به عنوان یکی از دانشکده های دانشگاه تهران، به این دانشگاه پیوست. در سال ۱۳۴۵ دانشکده جنگلداری در جوار دانشکده کشاورزی تأسیس شد و از سال ۱۳۵۱ به دانشکده منابع طبیعی تغییر نام داد. در سال ۱۳۵۴، مرکز تحقیقات بین المللی همزیستی با کویر با ساختاری متشکل از ۱۱ بخش پژوهشی در رشته های علوم انسانی و طبیعی در واحد مرکزی و چندین ایستگاه پژوهشی در رشته های پیرامون کویر و بیابان تأسیس گردید. در سال ۱۳۸۴ دانشکده های کشاورزی و منابع طبیعی و مرکز تحقیقات بین المللی همزیستی با کویر در چارچوب ساختار جدید دانشگاه تهران، پردیس کشاورزی و منابع طبیعی را به وجود آوردند.

قرار است در آینده نزدیک مراسم ۱۲۰ سالگی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران مستقر در کرج برگزار شد و این مجموعه یکی از نمادهای تاریخی کلانشهر کرج به شمار می رود.

این مجموعه افزون بر تربیت صدها دانش آموخته در پایه ها کاردانی ، کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا نقش بسزایی در انجام طرح های تحقیقاتی ، پژوهشی  و اجرایی در زمینه جنگل ها ، فضای سبز و طرح های دیگر در استان البرز و کشور ایفا کرده است . 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =