سفیر ایران در نورسلطان: قزاقستان از اولویت‌های کشت فراسرزمینی برای ایران است

تهران- ایرنا- سفیر ایران در نورسلطان، قزاقستان را از اولویت‌های کشت فراسرزمینی ایران برشمرد و گفت: قزاقستان علاوه بر دارا بودن زمین‌های وسیع و مناسب برای کشاورزی، از موقعیت ترانزیتی خوبی برخوردار است و حمل و نقل کالا به این کشور به سهولت انجام می‌شود.

راهکارهای توسعه کشت فراسرزمینی در قزاقستان و همچنین آسیب‌شناسی و رفع موانع موجود، در نشست تخصصی با حضور فعالان این حوزه مورد بررسی قرار گرفت. این نشست به ابتکار اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی و با حضور «مجید صمدزاده صابر» سفیر ایران در نورسلطان به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد.

 صمدزاده صابر در این نشست با اشاره به ظرفیت‌های قزاقستان در حوزه کشاورزی، دامداری و شیلات، این کشور را یکی از اولویت‌های کشت فراسرزمینی ایران برشمرد و گفت: قزاقستان علاوه بر دارا بودن زمین‌های وسیع و مناسب برای کشاورزی، از موقعیت ترانزیتی خوبی برخوردار است و حمل و نقل کالا به این کشور به سهولت انجام می‌شود.

وی ادامه داد: با گسترش ویروس کرونا ترانزیت کالا میان ایران و برخی از کشورهای منطقه قطع شد اما قزاقستان تنها کشوری بود که صادرات، واردات و ترانزیت و مبادله کالا با ایران را بدون وقفه ادامه داد.

سفیر ایران با اشاره به برنامه‌های میان‌مدت و بلندمدت قزاقستان برای تبدیل شدن به یکی از قطب‌های کشاورزی در جهان، اظهار داشت: فرصت مناسبی برای شرکت‌های ایرانی است تا با دانش و تخصص خود در حوزه کشاورزی و آبیاری، در اجرای پروژه‌های کشاورزی قزاقستان مشارکت کنند.

صمدزاده صابر افزود: چنانچه نیاز به بازنگری در اسناد امضا شده میان ایران و قزاقستان در حوزه همکاری‌های کشاورزی و یا امضای اسناد جدید است، سفارت آمادگی دارد تا موضوع را تا دستیابی به نتیجه پیگیری کند تا بسترهای حقوقی مناسب برای فعالیت شرکت‌های ایرانی فراهم شود.

سفیر ایران پیشنهاد کرد در کنار برگزاری کمیسیون‌های مشترک اقتصادی میان دو کشور، هیأت‌های تخصصی در حوزه کشاورزی به صورت جداگانه به قزاقستان سفر کنند یا میزبان صاحبنظران و افراد فعال در حوزه کشاورزی باشند.

وی از همکاری دانشگاهی میان ایران و قزاقستان خبر داد و تصریح کرد: دانشگاه کشاورزی قزاقستان علاقه‌مند به گسترش همکاری‌های دانشگاهی در حوزه کشاورزی با ایران است. این همکاری‌ها علاوه بر جنبه‌های علمی، نتایج کاربردی هم خواهد داشت و می‌تواند به پروژه های مشترک سودآور نیز منجر شود.

کرباسی معاون امور بین‌الملل اتاق بازرگانی و نمایندگان وزارت جهاد کشاورزی، انجمن کشت فراسرزمینی و برخی از شرکت‌های فعال در این زمینه از دیگر سخنرانان و شرکت‌کنندگان این نشست بودند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =