خود مراقبتی فردی و اجتماعی را باید در مبارزه با کرونا جدی گرفت

کرج - ایرنا - پزشک البرزی گفت: خود مراقبتی فردی و اجتماعی مهمترین اصل برای پیشگیری از شیوع بیماری‌های ویروسی از جمله کرونا بوده که باید آن را جدی گرفت که اولین گام آن استفاده از ماسک است.

دکترمحمدرضا اسپرورین روز چهارشنبه درنشست با خیرین استان البرز اظهارداشت : دراین روزها باید همه آحاد جامعه با رعایت نکات بهداشتی ازانتشاراین بیماری جلوگیری کنند زیرا زنگ خطر شدت گرفتن این بیماری دراستان های مختلف کشور هرروز شنیده می شود.

وی بیان داشت : خودمراقبتی فعالیتی است که مردم برای تامین، حفظ وارتقای سلامت خود انجام می‌دهند، اما گاهی این مراقبت به فرزندان، خانواده، دوستان وجامعه پیرامونی هم گسترش پیدا می‌کند.

وی با اشاره به اینکه درصد ابتلا گروه های مختلف سنی به این ویروس درکشوربیشترشده، خاطرنشان کرد: باید اقدامات پیشگیرانه را دراولویت قرارداد تا تعداد مبتلایان و جان باختگان دراستان ها کاهش یابد.

وی به سالمندانی که دارای بیمارهای قلبی وعروقی، آسم، دیابت، سرطان، نارسایی کلیوی و سایر بیماری‌های تضعیف کننده سیستم ایمنی دارند توصیه می‌شود بیشتر خود مراقبتی را در دستور کار قراردهند.

دکتراسپرورین ازخود مراقبتی به عنوان مهمترین عامل پیشگیری ازابتلا به این ویروس یاد کرد و یادآورشد: نیاز است همه  ارگان‌ها وخانواده‌ها برای اطلاع رسانی جمعی دراین زمینه همکاری کنند و مردم نیز درخانه ماندن دوباره را بجزدرمواقع ضروری دردستورکارخود قراردهند.

وی تصریح کرد: ماسک زدن هم یکی از محورهای خودمراقبتی است که امروزه همه باید دراین پویش ملی سهیم باشیم تا در مقابله با این بیماری از خود و دیگران مراقبت کنیم.

وی اضافه کرد: با خودداری ازشرکت درتجمعات عمومی و خصوصی نظیر مراسم جشن و دید و بازیدهای خانوادگی و پرهیز از مراوده‌هایی نظیر دست دادن، روبوسی و بغل کردن برای پیشگیری و مقابله با کرونا ویروس درسلامت خود و جامعه نقش بسزایی داشته باشیم.

وی ادامه داد: راه‌های انتقال ویروس کرونا از قطرات ترشحات دهان و بینی که در محیط پخش می‌شود و به طور مستقیم به فرد دیگر انتقال داده می‌شود.

این پزشک گفت: علاوه بر رعایت بهداشت فردی، گرفتن دستمال جلوی دهان و بینی هنگام سرفه و عطسه همچنین باید دست‌ها را مکرر با آب و صابون در خانه و محیط کارشست.

وی با ابیان اینکه با گسترش ویروس کرونا وهمچنین نبود درمان قطعی برای آن باعث می شود که موجی از نگرانی وتنش کل کشور را فراگیرد لذا برای پیشگیری باید ماسک زد و خود مراقبتی را در دو بخش بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی رعایت کرد.

وی افزود: هرچند رفع محدودیت‌های مرتبط با کرونا اجتناب‌ناپذیر است و باید به مقوله اقتصاد نیز پرداخته شود اما به نظر می‌رسد مردم نسبت به فاصله‌گذاری اجتماعی، رعایت اصول بهداشتی و خود مراقبتی، کم توجه شده‌اند و این امر درهفته‌های اخیر موجب افزایش تعداد بیماران مبتلا به کرونا شده است.

دکتراسپرورین تاکید کرد: مردم باید بدانند که ویروس کرونا همواره درکنار ماست و باید نسبت به آن توجه جدی داشته و با تغییر سبک زندگی با این بیماری مبارزه کنند.

بنا به گزارش دانشگاه علوم پزشکی البرز ، این استان وارد وضعیت قرمز کرونا شده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =