گام اول از خط دوم آبرسانی به شیراز به بهره‌برداری رسید
بهره‌برداری از خط دوم آبرسانی به شیراز

شیراز -ایرنا- در آستانه سالروز میلاد حضرت امام رضا (ع) طرح های گام نخست خط دوم آبرسانی به شیراز از سد درود زن، تصفیه‌خانه آب شیراز و فاز اول آبرسانی به سعادت شهر و ارسنجان روز پنجشنبه با حضور از راه دور رییس جمهوری و وزیر نیرو و در قالب پویش الف - ب- ایران به بهره‌برداری رسید.  

وزیر نیرو روز پنجشنبه در آیین ویدیوکنفرانس بهره‌برداری از گام نخست خط دوم آبرسانی به شیراز با بیان اینکه اجرای این طرح اطمینان بخش تامین آب شرب سالم و بهداشتی در سال‌های پیش رو است گفت :کلان شهر شیراز در سال‌های گذشته در معرض تنش آبی بود و سال گذشته تا آستانه جیره بندی آب پیش رفت.
رضا اردکانیان ادامه داد: اکنون میزان شهرهای برخوردار از آب در کشورمان هم سطح با شهرهای کشورهای صنعتی است و ۹۹.۹ درصد از شهرهای کشور از آب سالم بهره مند هستند.
اردکانیان با بیان اینکه ۸۲.۵ درصد از مناطق روستایی کشور هم از آب شرب سالم بهره مند هستند افزود :دولت تدابیر ویژه برای توسعه آبرسانی به مناطق روستایی دارد.
 

بهره‌برداری از تصفیه‌خانه شماره دو شیراز؛ عکس: شیوا السادات عطاران

سی‌ و هفتمین تصفیه‌خانه آب افتتاح شده در دولت تدبیر و امید
وزیر نیرو در ادامه با بیان اینکه تصفیه خانه آب شیراز نیز امروز افتتاح می‌شود ادامه داد :این طرح سی و هفتمین تصفیه خانه آب در دولت تدبیر و امید است که افتتاح می‌شود تا پایان دولت شمار تصفیه‌خانه ها به ۵۴ خواهد رسید. به عبارت دیگر در کمتر از هر ۲ ماه یک تصفیه خانه آب در کشور راه اندازی شده است.
رئیس جمهوری و وزیر نیرو در این آیین که در قالب پویش الف - ب- ایران سامان یافته، سه طرح عمرانی را در حوزه آب و فاضلاب در استان فارس افتتاح  کرد ، این طرح ها شامل گام  نخست خط دوم آبرسانی به شیراز از سد درودزن، آبرسانی به شهر سعادت شهر و تصفیه خانه فاضلاب شماره دو  شیراز است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان فارس نیز در حاشیه بهره برداری از این طرح‌ها در گفتگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: جهت انتقال آب مورد نیاز بخشی از کلان شهر شیراز طرح انتقال آب از سد درود زن در قالب خط دوم مطالعه و سپس اجرای خط دوم آبرسانی به شهر شیراز از سد درودزن با استفاده از توان  شرکت‌های داخلی آغاز گردید. عملیات اجرایی این طرح در سال ۹۰ آغاز شده ،  این طرح شامل خط لوله ، ایستگاه افزایش فشار ، ساخت مخازن سه گانه ، حفرتونل به طول ۵ کیلومتر می باشد که  علی رغم مشکلات موجود با جدیت دنبال شده  و اکنون گام نخست این طرح به ظرفیت ۷۵۰ لیتر بر ثانیه آماده افتتاح شد و به بهره برداری رسید.
حمیدرضا دهقانی افزود :براساس برآورد روز این ابر پروژه تاکنون هزینه ای بیش از ۱۰ هزار میلیارد ریال در برداشته و امید می رود با تامین اعتبارات مورد نیاز باقی مانده بتواند در اسرع وقت با ظرفیت کامل به بهره برداری برسد.۳۲۴ هزار نفر با راه اندازی این پروژه تحت پوشش آبرسانی قرار خواهند گرفت.
وی افزود: از ویژگی های خاص این خط، ظرفیت بالا و اجرای آن در ارتفاعات سخت گذر  در بخشی از مسیر بود که سبب احداث یک باب ایستگاه افزایش فشار در مقیاس بزرگ شده است و در بخشی دیگر از مسیر تونلی به طول پنج کیلومتر با شرایط خاص احداث شد.

بهره برداری از طرح آبرسانی به سعادت شهر
دهقانی ادامه داد :گام نخست طرح آبرسانی به شهرهای سعادت شهر و ارسنجان نیز که از سال ۹۵ آغاز و شامل آبرسانی به سعادت شهر می باشد ، سالانه یک میلیون و ۲۰۰هزار مترمکعب آب شرب این شهر را تامین می نماید. این طرح  هزینه‌ای افزون بر ۳۹ میلیاردتومان در بر داشته است.
به گفته وی، برای افتتاح گام  دوم این طرح که آبرسانی به ارسنجان می باشد نیاز به ۵۰میلیارد تومان اعتبار  است  که تا پایان سال جاری در صورت تامین اعتبار  این طرح نیز افتتاح خواهد شد. ۶۵ نفر به صورت مستقیم ۱۳۰ نفر به صورت غیرمستقیم در این پروژه مشغول به کار بوده اند. ۱۱۰ هزار نفر از مردم سعادت شهر با بهره برداری از این پروژه از نعمت آب برخوردار شدند.
بهره برداری از تصفیه خانه فاضلاب شماره دو شیراز نیز روز پنجشنبه آغاز شد ،  با افتتاح این طرح بالغ بر ۱۰۰هزار مترمکعب پساب در طول شبانه روز  به ظرفیت این تصفیه خانه اضافه و در حدود ۱۸۰ هزار خانوار شهر شیراز از این طرح بهره مند خواهند شد.
از ابتدای شروع پروژه های فاز اول خط دوم آبرسانی به شیراز و فاز اول آبرسانی به سعادت شهر و ارسنجان برای حدود ۱۷۰۰ نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم اشتغالزایی ایجاد شده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها