۱۱ تیر ۱۳۹۹،‏ ۱۷:۵۸
کد خبرنگار: 2239
کد خبر: 83841258
۰ نفر

برچسب‌ها

پردیس کشاورزی به کمک مدیریت شهری کرج می آید

کرج - ایرنا - شهردار کرج با اشاره به فعالیت بزرگترین مجموعه های علمی و آموزش عالی کشور در این کلانشهر گفت : برای تحول در طرح ها و برنامه های فرهنگی و عمرانی در قالب تفاهم نامه، پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران به کمک مدیریت شهری کرج می آید.

 علی کمالی زاده عصر  چهارشنبه در نشست شورای شهر کرج که با حضور رییس پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران و مدیرکل  کل میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی البرز برگزار شد، گفت : پردیس کشاورزی دانشگاه تهران با قدمت ۱۲۰ ساله یکی از  مجموعه های  علمی تاریخی کشور بوده که در کلانشهر کرج فعالیت می کند.

وی تاکید کرد که باید باب تعامل مدیریت شهری کرج‌ با این مجموعه ها باز شود، کمااینکه در گذشته فرآیندی پنج  ساله را برای دریافت توافق پردیس کشاورزی در خصوص پیشبرد پروژه زیرگذر مهرویلا داشته ایم.

کمالی زاده در ادامه با اشاره به اینکه در شهری مانند کرج که سالانه با رشد دو تا سه برابری جمعیت در قیاس با متوسط رشد جمعیتی کشور روبرو است، هویت مقوله ای غریب است، افزود: متاسفانه در کرج بیشتر ساکن داریم تا شهروند؛ در نتیجه می خواهیم کاری انجام دهیم که شهروندانی با هویت در کرج داشته باشیم که به شهر و کالبد آن نیز وابسته باشند.

شهردار کرج با اشاره به اینکه از راه های ایجاد حس تعلق خاطر شهروندان نسبت به شهر استفاده از ظرفیت مکان های فرهنگی، موزه ها، نگارخانه ها و یا مکان های علمی و دانشگاهی است، گفت: به دنبال حذف ضعف های شهر در این موارد هستیم.

وی با تاکید بر اینکه پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران جاذبه هایی فراتر از چهارباغ اصفهان دارد، بیان کرد: این مجموعه به عنوان یک هویت می تواند پذیرای عموم مردم باشد، به یقین بر روی این مهم کار خواهیم کرد.

کمالی زاده با اشاره به وجود هنرمندان شاخص و درجه یک در کرج گفت: کار این هنرمندان می تواند میراثی برای آیندگان ما باشد.

شهردار کلانشهر کرج با تاکید بر اینکه در مدیریت شهری می توانیم تفاهم نامه هایی چند جانبه با پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران داشته باشیم، عنوان کرد: به یقین‌ با بهره گیری از ظرفیت فضاهای تاریخی پردیس کشاورزی و مرمت بناهای آن می توانیم حس تعلق خاطر مردم‌ به این مجموعه را بالا ببریم.

وی با تاکید بر اینکه البرز استان علم و فناوری است، بیان کرد: در نتیجه باید ظرفیت های استان در این زمینه بخوبی برای شهروندان شناخته شود.

نخستین مدرسه کشاورزی در ایران در سال ۱۲۷۹ خورشیدی به نام مدرسه فلاحت مظفری، در قریه چهاردانگه تهران تأسیس شد. این مدرسه پس از ۶ سال به محل دانش سرای عالی منتقل شد و باغ نگارستان برای انجام عملیات کشاورزی آن در نظر گرفته شد. مدرسه فلاحت مظفری در سال ۱۲۸۵ تعطیل  و دوباره در سال ۱۲۹۶ تحت عنوان دبستان برزگران زیر نظر وزارت فواید عامه، در اراضی کاخ سلیمانیه کرج (محل فعلی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی) آغاز به کار کرد. این دبستان در سال ۱۳۰۱ به محل ژاندارمری در خیابان مولوی تهران منتقل و پس از مدت کوتاهی تعطیل شد. در همین سال، دوباره این مجموعه با عنوان مدرسه فلاحت آغاز به کار کرد و در سال ۱۳۰۲ به مدرسه عالی فلاحت و صنایع روستایی که به گروه های آموزشی ماشین های کشاورزی، دامپزشکی، نوغان و چایکاری تقسیم می شد، تغییر نام داد. در سال ۱۳۱۳ دانشکده دامپزشکی به این مدرسه ملحق شد و این دو تحت عنوان بنگاه های علمی فلاحتی کرج به فعالیت خود ادامه دادند. مجموعه فوق در سال ۱۳۱۹ به دانشکده کشاورزی تبدیل شد و در سال ۱۳۲۸ از وزارت کشاورزی منتزع و به عنوان یکی از دانشکده های دانشگاه تهران، به این دانشگاه پیوست. در سال ۱۳۴۵ دانشکده جنگلداری در جوار دانشکده کشاورزی تأسیس شد و از سال ۱۳۵۱ به دانشکده منابع طبیعی تغییر نام داد. در سال ۱۳۵۴، مرکز تحقیقات بین المللی همزیستی با کویر با ساختاری متشکل از ۱۱ بخش پژوهشی در رشته های علوم انسانی و طبیعی در واحد مرکزی و چندین ایستگاه پژوهشی در رشته های پیرامون کویر و بیابان تأسیس گردید. در سال ۱۳۸۴ دانشکده های کشاورزی و منابع طبیعی و مرکز تحقیقات بین المللی همزیستی با کویر در چارچوب ساختار جدید دانشگاه تهران، پردیس کشاورزی و منابع طبیعی را به وجود آوردند.

قرار است در آینده نزدیک مراسم ۱۲۰ سالگی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران مستقر در کرج برگزار شد و این مجموعه یکی از نمادهای تاریخی کلانشهر کرج به شمار می رود.

این مجموعه افزون بر تربیت صدها دانش آموخته در پایه ها کاردانی ، کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا نقش بسزایی در انجام طرح های تحقیقاتی ، پژوهشی  و اجرایی در زمینه جنگل ها ، فضای سبز و طرح های دیگر در استان البرز و کشور ایفا کرده است . 

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =