فرماندار مرند: اجرای امور فرهنگی باید مردم محور باشد

تبریز- ایرنا- فرماندار شهرستان ویژه مرند گفت: متولی فرهنگ خود مردم هستند و ما باید با داشتن نقش هدایت گرایانه، اجرای امور فرهنگی را به مردم واگذار کنیم.

داود گرشاسبی روز چهارشنبه در جلسه شورای فرهنگ عمومی شهرستان مرند اظهار کرد: نگاه ما به فرهنگ نباید کنترلی باشد و بلکه باید با کلیه ابزارهای موجود و اقتضای زمان، برای هدایت جامعه و تقابل با فرهنگ های بیگانه پیش رویم.
وی با بیان اینکه فرهنگ در همه حوزه ها موثر است تاکید کرد: ما باید از توانمندی ها و ظرفیت های موجود برای اعتلای فرهنگ استفاده کنیم.
فرماندار ویژه مرند افزود: با توجه به اینکه هر روز تهاجم برای مقابله با جهان تشیع وجود دارد در شهرستان نیز باید تقابل ما در حوزه فرهنگ بیشتر شود.
وی اظهار کرد: مسوولین فرهنگی، رسالت سنگینی بر عهده دارند و باید با تلاش خود، در این حوزه، میراث خوبی از خود برای آیندگان به جا گذارند.
گرشاسبی یادآوری کرد: ما نباید از حوزه فرهنگ غافل بوده و بخش خصوصی را برای سرمایه‌گذاری در حوزه فرهنگ و هنر ترغیب کنیم.

برنامه های فرهنگی با هدف تمرکززدایی از استان تدوین شده است

معاون هنری و سینمایی فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی با اشاره به اهداف مهم فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: چیزهایی از جمله ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و آداب و رسوم بومی و اسلامی که هویت ما است، هدف اصلی ما بوده و اولویت ما، تمرکززدایی از فعالیت ها در مرکز استان و توجه به شهرستان ها می باشد.

علی محرمی خاطرنشان کرد: ترویج ارزش‌های اسلامی و فرهنگ ایثار و شهادت و آداب و رسوم ایرانی و اسلامی و نیز برخورد با ناهنجاری‌های اجتماعی به شکل ماندگار، از طریق زبان فرهنگ و هنر ممکن است.
محرمی با بیان اینکه حجم عظیمی از فعالیت ها و ماموریت ها در حوزه فرهنگ و ارشاد اسلامی بحق مطالبه می شود افزود: حجم کارهای فرهنگی با اعتبارات ناچیز آن تناسبی ندارد که لازم است نمایندگان مجلس به این مورد توجه کنند.
وی ورود و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در عرصه فرهنگ و هنر را بسیار مفید دانست و گفت: از سال ۹۳ تا شهریور ماه سال ۹۸، تعداد ۲۴ مجموعه سالن سینمایی در استان با ورود بخش خصوصی به این حوزه ایجاد شده است.

معاون هنری و سینمایی فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی با بیان اینکه مرند پیشینه غنی در حوزه فرهنگ و هنر دارد، اظهار کرد: این شهرستان با توجه به ظرفیت ها و توانمندی های بسیار در حوزه های مختلف فرهنگی و هنری، نیازمند توجه بیشتر مسوولین است.
محرمی افزود: مرند در استان و حتی در سطح کشور در برخی هنرها از جمله تئاترهای خیابانی، صاحب سبک بوده و تاثیر گذار است.

فرهنگ دغدغه رهبری است
امام جمعه مرند نیز با بیان اینکه فرهنگ، دغدغه مقام معظم رهبری از سالهای اول انقلاب اسلامی است، گفت: فرهنگ به منزله هوای یک جامعه بوده و ملتی که فرهنگ آن درست نباشد، سرحال و ایستاده نخواهد بود.
حجت الاسلام علی نعمت زاده افزود: اینکه در زمان شیوع کرونا، همه اقشار و مسوولین بطور جهادی در مقابل کرونا عمل کردند به خاطر نقش بالای فرهنگ در کشور است.
وی همچنین اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزی را مولود انقلاب دانست و اظهار داشت: هدف از ایجاد این تشکیلات، تربیت صحیح با هویت اسلامی ایرانی دانش آموزان و جوانان است.

فرهنگ، سبک زندگی یک ملت است
نماینده مردم شهرستان های مرند و جلفا در مجلس شورای اسلامی نیز فرهنگ را بعنوان تمام داشته های یک ملت بیان کرد و گفت: فرهنگ، سبک زندگی یک ملت است و معرفی ما در همه جای دنیا باید از طریق فرهنگ باشد.
معصومه پاشایی بهرام ضمن اشاره به ضرورت حفظ فرهنگ ایثار و از خود گذشتگی خاطرنشان کرد: ما مستعمره نشدن خود را مدیون ایرانی و اسلامی بودنمان هستیم و وظیفه داریم از این داشته هایمان محافظت کنیم.
وی تاکید کرد: مدیران فرهنگی ما باید در طول مدیریت خود، کارهای ماندگار انجام دهند تا پس از پایان زمان مدیریتشان، به گذشته و عملکرد خود افتخار کنند.

در این نشست سعید سلطانپور بعنوان رییس جدید اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مرند معرفی و از زحمات مهران فرجی تجلیل شد.

رییس جدید اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی مرند نیز ضمن اشاره به وجود تعامل و نگرش خاص فرهنگی در مسوولین شهرستان گفت: هدف ما این است از طریق تعامل با سایر ادارات مرتبط با حوزه فرهنگی و نیز کمک اصحاب فرهنگ و هنر، قدم‌های محکم و مفید در راه اعتلای فرهنگ و هنر شهرستان برداریم.
سعید سلطانپور افزود: پیاده کردن بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی و فعالیت در حوزه آسیب های اجتماعی از جمله دیگر اولویت های ما در شهرستان است.

امروز همچنین حجت الاسلام مجید ترابی به عنوان مسوول اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزی شهرستان مرند معرفی شد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha