تجارت ریلی از مرز لطف آباد با ترکمنستان از سرگرفته شد

مشهد- ایرنا- فرماندار درگز در استان خراسان رضوی گفت: تجارت و تبادل ریلی از مرز لطف آباد در این شهرستان با کشور ترکمنستان از سرگرفته شد.

علی فراهی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: پس از شیوع کرونا و حدود سه ماه و نیم تعطیلی این مرز، ۶ واگن ترانزیت حامل بار تجهیزات الکترونیکی از ایران وارد ترکمنستان شد.

وی ادامه داد: پیش از این نیز تردد واگن حامل کالا در این مرز بسیار ناچیز بود و هم اکنون ۳۰ واگن کالای صادراتی در ایران در انتظار ورود به خاک ترکمنستان است.

فرماندار درگز گفت: در حال حاضر مرز زمینی لطف آباد مانند سایر مرزهای زمینی با ترکمنستان همچنان مسدود است لذا می‌توان از ظرفیت موجود در پایانه ریلی در مرز لطف آباد برای انتقال کالا از کامیون به قطار در این ایام بهره گرفت.    

۱۴ اسفند ماه ۹۸ در پی شیوع ویروس کرونا مرز ریلی سرخس و لطف آباد از سوی ترکمنستان بسته شد و پس از حدود سه ماه و نیم با حصول توافق دوجانبه و ایجاد تونل‌های ضدعفونی واگن‌های حمل کالا، تبادل تجاری در این مرز ریلی از سرگرفته شد.

پایانه مرزی لطف آباد در ۲۵ کیلومتری مرکز شهرستان ۷۵ هزار نفری درگز در شمال خراسان رضوی واقع است.

این پایانه مرزی جاده‌ای و ریلی که با مشهد ۳۰۰ کیلومتر فاصله دارد به شبکه ریلی کشور متصل نیست اما صادرات و ترانزیت کالا از این پایانه به صورت ترانشیپمنت ریلی انجام می‌شود، با این روش کامیون‌های ترانزیتی و صادراتی در این مرز بار خود را به واگن‌های باری منتقل می‌کنند تا این کالاها از طریق شبکه حمل و نقل ریلی کشورهای همسایه به مقاصد مختلف در آسیای مرکزی انتقال یابد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha