شناسایی پادگان زیرزمینی قاجاری در شرق بجنورد

بجنورد- ایرنا- رییس اداره میراث‌ فرهنگی، گردشگری و صنایع‌ دستی بجنورد از شناسایی یک پادگان قدیمی زیرزمینی، احتمالا مربوط به دوران قاجار، در محدوده روستای «قزلقان» از توابع بخش گرمخان این شهرستان خبر داد.

احمدرضا رحیم زاده روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا محوطه این پادگان تاریخی را حدود ۴ هزار متر دانست و اظهار داشت: این اثر تاریخی که به عنوان پادگانی زیرزمینی مورد استفاده قرار می گرفته، در ارتفاعات منتهی به روستاهای نجف‌آباد، قزلقان و قلعه جق بجنورد واقع شده، و هنوز مطالعه و بررسی در منطقه برای شناسایی تمام بخش ها و قسمت های آن در حال پیگیری است.

وی این اثر را مربوط به اواخر دوره قاجار و احتمالا ابتدای دوره پهلوی اول دانست و افزود: با نهایی شدن شناسایی این اثر تاریخی، پرونده آن برای ثبت در فهرست آثار ملی تدوین و ارسال می‌شود.

رحیم زاده گفت: این پادگان کهن نظامی دارای دهلیزها و راهروهای طولانی زیرزمینی است که بخش هایی از آن به عنوان استراحتگاه، نانوایی، محل استحمام سربازان و نیز نگهداری اسب و چهارپایان مورد استفاده بوده است.

رییس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بجنورد افزود: این اثر با راهروهایی پیچ در پیچ به نوک تپه ای در بالای پادگان می رسیده که گمان می رود برای مقابله با حملات ترکمن های متجاوز از کشور همسایه و نیز روس ها ساخته شده است.

روستای قزلقان از توابع بخش گرمخان بجنورد، در حدود ۳۵ کیلومتری شرق مرکز استان خراسان شمالی قرار دارد.

از مجموع آثار تاریخی این استان، ۵۰۹ اثر تاریخی، ۴۲ اثر طبیعی و ۷۰ اثر ناملموس در فهرست آثار ملی ثبت شده و ۱۱ اثر نیز به ثبت جهانی رسیده است.

این استان با داشتن هزار و ۲۰۰ اثر تاریخی شناسایی شده، حلقه اتصال شمال و شرق کشور است که در مسیر عبور میلیون ها مسافر، گردشگر و زائر امام هشتم (ع) قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha