سقف تسهیلات اعطایی برای نوسازی واحدهای مسکونی روستایی افزایش یافت

تهران - ایرنا - سقف تسهیلات اعطایی برای نوسازی و بهسازی واحدهای مسکونی روستایی در جلسه هیات دولت به ریاست رییس جمهوری افزایش یافت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، در جلسه روز چهارشنبه هیات دولت که به ریاست حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهور برگزار شد، وزیر امور خارجه گزارشی را از مسائل مورد بررسی در جلسه شورای امنیت و روند انزوای آمریکا در جهان، ارائه داد.

 رییس کل بانک مرکزی و وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هم درخصوص وضعیت اقتصادی کشور و حادثه آتش سوزی در مرکز درمانی سینا اطهر تهران، به هیأت وزیران گزارش دادند و رییس جمهوری دستورات لازم را در هر مورد صادر کرد.

 اعضای دولت در ادامه جلسه به بحث و بررسی پیرامون برخی از پیشنهادات دستگاه‌های اجرایی پرداخته و آنها را به تصویب رساندند.

اختصاص اعتبار برای تسویه تنخواه پرداختی بابت جبران خسارات ناشی از سیل در استان اصفهان

هیأت وزیران با اختصاص مبلغ ۱۰ میلیارد ریال اعتبار بصورت هزینه‌ای و تملک دارایی‌های سرمایه ای بابت تسویه تنخواه به منظور جبران خسارات ناشی از وقوع سیل در اردیبهشت سال جاری به اماکن مسکونی و تأسیسات زیربنایی مناطق شهری و روستایی، اسکان موقت، تأمین وسایل اولیه زندگی و رفع مشکلات بوجود آمده در تأسیسات زیربنایی، پل‌ها و معابر در برخی از مناطق استان اصفهان، به بنیاد مسکن انقلاب اسلامی موافقت کرد.

دولت همچنین بنیاد مسکن انقلاب اسلامی را موظف کرد ضمن نظارت فنی و اجرایی بر روند انجام بازسازی، گزارش عملکرد اعتبارات فوق را هر سه ماه به سازمان های برنامه و بودجه کشور و مدیریت بحران کشور ارسال نماید.

افزایش ۵۰ میلیونی سقف تسهیلات اعطایی برای نوسازی واحدهای روستایی

دولت در راستای تأمین منابع مالی مورد نیاز برای بهسازی فضاهای سکونتی و نوسازی مسکن روستایی، با افزایش سقف تسهیلات فردی اعطایی برای نوسازی و بهسازی واحدهای مسکونی روستایی موافقت کرد. به موجب این تصمیم، سقف فردی تسهیلات مذکور برای ۲۰۰ هزار  واحد، مبلغ ۵۰۰ میلیون ریال در سال ۱۳۹۹ تعیین شد.

هیأت وزیران همچنین بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران را مکلف کرد نسبت به تعیین بانک های عامل و سهمیه آنها برای پرداخت تسهیلات طرح ویژه نوسازی و بهسازی ۲۰۰ هزار واحد مسکونی روستایی و شهرهای زیر (۰۰۰ ر۲۵) نفر با ضمانت سفته زنجیره ای در سال ۱۳۹۹ اقدام کند.

سود سهم متقاضی برای این تسهیلات (۵) درصد است و سازمان برنامه و بودجه کشور پرداخت یارانه سود (مابه التفاوت سود تعیین شده سهم متقاضی تا نرخ های مصوب شورای پول و اعتبار) برای دوره مشارکت مدنی و فروش اقساطی و مانده مطالبات معوق شامل اصل و سود تسهیلات موضوع این تصویب­نامه را تضمین و تعهد می‌نماید که هزینه‌­های یاد شده را پس از اعلام بانک مرکزی از محل منابع مصوب مربوط در قانون بودجه سنواتی به بانک‌های عامل پرداخت نماید. این تضمین نافی مسئولیت بانک‌های عامل در وصول مطالباتشان نیست.

هیأت وزیران بنیاد مسکن انقلاب اسلامی را مکلف کرد با هماهنگی سازمان برنامه و بودجه کشور، سهم استانی تسهیلات را تعیین و بر اساس سهمیه ابلاغ شده توسط بانک مرکزی، نسبت به توزیع سهمیه بانک‌های عامل به تفکیک استان، شناسایی متقاضیان واجد شرایط، معرفی آنان جهت دریافت تسهیلات و نظارت بر ساخت و ساز در چارچوب قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان (نظام فنی و روستایی) و رعایت استانداردهای صرفه جویی انرژی اقدام کند.

 ارجاع اختلاف در ۱۸ طرح عمرانی به شورای عالی فنی سازمان برنامه و بودجه

با تصویب هیأت وزیران و در راستای اصل (۱۳۹) قانون اساسی، اختلاف‌های ناشی از اجرا یا تفسیر قراردادهای مربوط به تعداد ۱۸ طرح عمرانی دستگاه‌های اجرایی با پیمانکاران و مشاوران برای داوری به شورای عالی فنی سازمان برنامه و بودجه کشور با توجه به تعیین شورای مذکور به عنوان مرجع داوری، ارجاع شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha