۲۰ طرح پژوهشی مرتبط با کرونا در جیرفت تصویب شد

جیرفت - ایرنا - معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی جیرفت از تصویب ۲۰ طرح پژوهشی مرتبط با ویروس کرونا در این دانشگاه خبر داد.

فاطمه سیدی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این طرح‌ها توسط اعضای هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی طی سال جاری به تصویب رسده است.

وی به فعالیت معاونت تحقیقات و فناوری در شرایط کرونایی اشاره کرد و گفت: این معاونت در راستای فعالیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی برای مقابله با ویروس کرونا با اعلام فراخوان حمایت از طرح‌های پژوهشی وارد عمل شد تا بتواند گامی هرچند کوچک در راستای افزایش سلامت جامعه و کاهش موارد ابتلا بردارد.

معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی جیرفت با بیان اینکه مقابله با ویروس کرونا امروز به یک معضل مهم ملی تبدیل شده است، اظهار داشت: این معاونت هم‌پای سایر معاونت‌های دانشگاه، با تشکیل کارگروه‌های اختصاصی اقدام به فعالیت‌های پژوهشی در این خصوص کرده است.

 سیدی فعالیت‌های پژوهشی معاونت تحقیقات را در سه بخش عنوان کرد و گفت: تدابیر و اقدامات بهینه در مرحله پیشگیری، چگونگی درمان موفق موارد مبتلا، و راهکارهای پیگیری و مدیریت زنجیره ابتلا تا فروکش کردن کامل ویروس و برقراری وضعیت نرمال در جامعه، توسط محققان در حال بررسی بوده تا شاهد دریافت نتایج کاربردی آن باشیم.

وی از حمایت مالی طرح‌های تحقیقاتی و پژوهشی در زمینه مقابله با ویروس کرونا خبر داد و گفت: امکان بررسی فوری طرح‌های تحقیقاتی ارائه شده و دریافت کد اخلاق در سامانه اخلاق در پژوهش‌های زیست پزشکی این دانشگاه برای محققان فراهم شده است.

وی با بیان اینکه مؤسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشکی ایران (نیماد) آمادگی خود را برای طرح‌های فرادانشگاهی و ملی اعلام کرده است، تصریح کرد: محققان می‌توانند کارنامه پژوهشی خود (در صورتی که دامنه کار پژوهشی آن فراتر از یک دانشگاه است) به آدرس  http://rms.nimad.ac.ir ارسال کنند.

«ویروس کرونا»، موسوم به «کووید ۱۹» اواسط ماه دسامبر سال گذشته (۲۴ آذر ۹۸) در شهر «ووهان» واقع در مرکز چین گزارش شد؛ ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام برده می‌شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ۹۸) به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

تاکنون ۲۳۰ هزار و ۲۱۱ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۱۴۱ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۱۰ هزار و ۹۵۸ نفر رسید.