نجات جان سربازان آمریکایی؛ مهمترین هدف توافقنامه دوحه

کابل- ایرنا- ادعای صلح دوستی و تلاش آمریکایی ها برای مذاکره با طالبان در دوحه، تنها به منظور نجات جان سربازان آمریکایی حاضر در افغانستان بوده و به نظر می رسد مردم مظلوم افغان جایی در این توافقنامه ندارند.

«مایک پمپئو» دوشنبه گذشته در گفت وگوی تلفنی با «ملاعبدالغنی برادر» رئیس دفتر سیاسی طالبان از وی خواست که براساس توافقنامه قطر به تعهدات خود وفادار مانده و از حمله به نظامیان آمریکایی خودداری کنند.
هرچند این بخش از سخنان پمپئو در توئیت «سهیل شاهین» سخنگوی طالبان در دوحه منتشر نشده بود اما پمپئو خود در توئیتی این موضوع را منتشر کرده است.
پس از امضای توافقنامه دوحه در ۲۹ فوریه تاکنون، طالبان هیچ حمله‌ای به نظامیان آمریکایی انجام نداده اما در مقابل حملات خود به نیروهای افغان را شدت بخشیده است.
اینکه چه چیز باعث شده که بدون حمله طالبان وزیر خارجه آمریکا از طالبان بخواهد که به تعهد خود مبنی بر عدم حمله به نظامیان آمریکایی پایبند بمانند، روشن نیست.
اما آنچه روشن و آشکار است اینکه آمریکا بدنبال منافع خود بوده و پایان جنگ و متوقف شدن کشتار افغان‌ها برای آمریکا اهمیتی ندارد و مردم افغانستان به این نیت آمریکا پی برده اند.
«زلمی خلیل‌زاد» فرستاده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان هم در رابطه با افزایش حملات طالبان گفته بود که در توافقنامه دوحه درباره عدم حمله طالبان به نیروهای افغان توافقی وجود ندارد که این اظهار نظر خود صدور مجوز حمله و شدت جنگ به طالبان است.
«ولی الله شاهین» کارشناس سیاسی می گوید جنگ افغانستان پس از امضای توافقنامه دوحه در هاله‌ای از ابهام است و شدت جنگ ما را به فکر وا داشته که خلاء توافقنامه طالبان و آمریکا چیست که بر شدت جنگ افزوده است.
به باور شاهین از وضعیت چنین فهمیده می شود که مردم افغانستان نباید به دنبال صلح آمریکایی باشند و باید خود مردم اقدام کرده، دولت و طالبان را مجبور کنند که دست از جنگ برداشته و پشت میز گفت‌وگو حاضر شوند.
وی معتقد است مردم افغانستان به صورت یک صدا دنبال صلح و پایان جنگ هستند و نیت دیگران برای صلح این کشور روشن نیست.
«طارق فرهادی» کارشناس امور بین الملل نیز معتقد است، افراد و گروههایی در میان دولت افغانستان و طالبان وجود دارند که روند گفت‌وگوی صلح بین افغانستان را به تأخیر می اندازند و معتقدند که امکان دارد ترامپ در انتخابات آتی آمریکا شکست بخورد و سیاست آمریکا در قبال افغانستان تغییر کند.
به باور این افراد، اگر ترامپ شکست بخورد جنگ افغانستان باردیگر شدت خواهد یافت و افزون بر آمریکا این بار نقش کشورهای دیگر در موضوع افغانستان افزوده خواهد شد.
در این حال خلیل‌زاد در سفر خود عازم ازبکستان شده و پس از دیدار با وزیر خارجه این کشور از طریق ویدئو کنفرانس با وزیران خارجه قرقیزستان، ترکمنستان و قزاقستان گفت‌وگو کرده است.
وی در توئیتی نوشته است که در نشست (C۵ + ۱) که با حضور وزرای خارجه تاجیکستان، ترکمنستان، قزاقستان و قرقیزستان برگزار شده بود، درباره روند صلح افغانستان گفت‌گو کرده‌است.
اکنون افغان‌ها از صلح آمریکایی ناامید شده‌اند و تنها امید آنها به همکاری صادقانه کشورهای همسایه و منطقه است که در این اواخر آمادگی‌های خود را برای تأمین صلح اعلام کرده‌اند.
برخی رسانه‌ها به نقل از وزیر خارجه ازبکستان نوشته اند که وی در گفت‌وگو با «کره تایمز» خواهان سهم  طالبان در قدرت شده و گفته است که آماده همکاری برای تأمین صلح در افغانستان است.
جمهوری اسلامی ایران نیز بتازگی گفته برای تأمین صلح و ثبات پایدار به رایزنی خود با طرف‌های صلح افغانستان ادامه می دهد و شخصیت‌ها و مقامات افغان بارها از همکاری ایران در صلح افغانستان به نیکویی یاد کرده و آن را مهم خوانده‌اند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha