۲۸ میلیارد ریال به گروه‌های آسیب دیده از کرونا در خراسان رضوی تخصیص یافت

تربت‌حیدریه- ایرنا - مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: ۲۸ میلیارد و ۶۸۰ میلیون ریال تسهیلات برای حمایت از گروه‌های اقتصادی آسیب دیده از کرونا در این استان تخصیص یافت.

محمد سنجری روز چهارشنبه در جلسه شورای اشتغال شهرستان تربت‌حیدریه افزود: این مبلغ برای ۶۷ هزار و ۳۹۶ بنگاه اقتصادی متضرر از کرونا با اشتغالزایی ۱۸۳ هزار و ۴۱۹ نفر در نظر گرفته شده است.
وی با بیان اینکه بنگاه‌های اقتصادی در ۱۴ رسته شغلی شناسایی شده‌اند، ادامه داد: به ازای هر بیمه شده دارای بنگاه اقتصادی که جزو این ۱۴ رسته باشند و طبق نظر ستاد کرونا تعطیل هستند بین ۱۲۰ میلیون تا ۱۶۰ میلیون ریال تسهیلات با سود ۱۲ درصد و بازپرداخت ۲ ساله و با سه ماه دوره تنفس پرداخت می‌شود.

وی اظهار داشت: دولت با سیاست‎ها و بسته‌های اقتصادی حمایتی متنوع،  قدم‌های خوبی برای جبران زیان واحدهای خسارت دیده از کرونا برداشته است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی گفت: با وجود تحریم‌ها شاهد موفقیت در بسیاری از شاخص‌های اقتصادی در استان بودیم که از جمله آن کاهش نرخ بیکاری به ۶.۳ درصد در پاییز پارسال بوده است.

وی افزود: نرخ بیکاری روستایی در این استان نیز به ۱.۳ درصد کاهش یافت و در عین حال به واسطه وفاق و مشارکت دستگاه‌های استان، نرخ مشارکت اقتصادی خراسان رضوی به بیش از ۴۵ درصد رسید.
سنجری با بیان اینکه پارسال ۷۵ هزار فرصت شغلی در این استان در نظر گرفته شده بود ادامه داد: این در حالی بود که ۱۱۷ هزار فرصت شغلی در استان ایجاد شد که پس‌ از ریزش‌های شغلی ناشی از تحریم‌ها، در نهایت ۵۸ هزار شغل خالص برای افراد جویای کار فراهم شد که سهم تربت‌حیدریه در این زمینه سه هزار و ۱۱۹ فرصت شغلی بود اما با تلاش همکاران ما در این شهرستان رقم یاد شده به ۲ هزار و ۶۲۷ هزار شغل جدید رسید.
وی گفت: هدف گذاری ما برای امسال، ۸۶ هزار فرصت شغلی در استان است و این بدان معناست که باید با جدیت بیشتری کار کنیم تا بتوانیم تعادل در بازار کار ایجاد نماییم.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی به حوزه اشتغال حمایتی تبصره ۱۶ کمیته امداد و بهزیستی اشاره کرد و افزود: پارسال چهار هزار و ۱۳۰ میلیارد ریال اعتبار داشتیم که سه هزار و ۸۷۰ میلیارد ریال برابر با ۸۷ درصد آن جذب شد و از این محل تاکنون برای ۱۱ هزار ۴۵۹ نفر شغل ایجاد شد که سهم تربت‌حیدریه از این محل و اعتبارات اشتغال خانگی ۱۶۴ میلیارد و ۳۵۰ میلیون ریال اعتبار خرد و قرض‌الحسنه است که ۱۱۹ میلیارد و ۲۵۰ میلیون ریال آن معادل ۷۳ درصد جذب و برای ۴۳۰ نفر نیز اشتغال ایجاد شده‌ است.
وی از مدیران تربت‌حیدریه خواست با توجه به اینکه مهلت جذب این اعتبارت تا پایان تیرماه جاری است، با شناسایی جامعه هدف، نسبت به جذب کامل اعتبارات اهتمام بیشتری داشته باشند.

سنجری اعتبارات پارسال حوزه مشاغل خانگی در خراسان رضوی را نیز ۱۰۸ میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: از آنجا که این رقم چشمگیر نبود، آن را به صورت متمرکز نگه داشتیم البته رقم یاد شده در سال‌جاری ۱۲۰ میلیارد ریال است و بر اساس تعهد شهرستان‌ها هزینه می‌شود.

وی همچنین افزود: پارسال در حوزه مهارت آموزی، برای ۸۲ نفر در تربت‌حیدریه شغل ایجاد شد که این این میزان برابر ۷۳ درصد تعهد بوده‌ است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی ادامه داد: در حوزه طرح کارورزی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی نیز تعهد اشتغال برای ۴۰ نفر بود که با تلاش صورت گرفته برای ۲۴۰ نفر شغل پایدار ایجاد شد و این بیانگر رشد ۶۰۰ درصدی در این بخش است و در حوزه معافیت بیمه‌ای نیز تعهد شغل برای ۳۳ نفر بود که در این بخش برای ۱۱۳ نفر شغل جدید ایجاد شد که با رشد ۳۴۲ درصدی همراه بود.

وی در ارتباط با حوزه اشتغال روستایی تربت‌حیدریه نیز گفت: پارسال در این بخش، ۱۷۶ میلیارد و ۷۱۰ میلیون ریال تخصیص یافت که برای ۲۷۵ طرح با اشتغالزایی ۶۱۹ نفر، ۲۸۵ میلیارد و ۸۱۰ میلیون ریال پرداخت شد.

مرکز شهرستان ۲۲۵ هزار نفری تربت‌حیدریه در ۱۵۰ کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha