افزایش سه برابری ظرفیت سردخانه‌های استان تهران در دولت دوازدهم

شهرری - ایرنا - رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران با بیان اینکه ظرفیت سردخانه‌های این استان پیش از دولت یازدهم حدود ١٨٠ هزار تن بود، اعلام کرد: ظرفیت این سردخانه‌ها در دولت تدبیر و امید به ٦٠٠ هزار تن یعنی بیش از سه برابر افزایش یافت.

کریم ذوالفقاری روز چهارشنبه در حاشیه ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان تهران در شهرستان ری به خبرنگار ایرنا گفت: هم اکنون ٨٠٠ هزار تن سردخانه نیز با حمایت های تسهیلاتی دولت در حال ساخت است.
وی با اشاره به اینکه سردخانه های به عنوان سوپاپ اطمینان در بحث عرضه و تقاضای محصولات کشاورزی عمل می کنند، افزود: دولت ضمن ارائه تسهیلات بلند مدت برای ساخت سردخانه هیچگونه هزینه ای هم در خصوص تغییر کاربری اراضی کشاورزی از متقاضیان احداث سردخانه دریافت نکرده است.
ذوالفقاری ادامه داد: براساس تبصره چهار قانون اراضی کشاورزی تغییر کاربری زمین های کشاورزی برای ایجاد سردخانه به صورت رایگان انجام‌ شده است.
این مسئول با بیان اینکه ۶۷ درصد تولیدات کشاورزی استان تهران وارد صنایع تبدیلی و تکمیلی می شود و سپس وارد بازار مصرف می شود، ابراز کرد: اکثر محصولات کشاورزی تولید شده در استان تهران بسته بندی می شود و سپس به بازارهای تهران، سایر استان ها و صادرات تقسیم می شود.
ذوالفقاری یادآور شد: هم اکنون فقط ۴۰ رصد محصولات کشاورزی کشور وارد صنایع تبدیلی و تکمیلی می شود در حالی که در استان تهران این عدد ۶۷ درصد است، دولت تدبیر و امید در جلوگیری از خام فروشی محصولات کشاورزی اقدامات خوبی انجام داده است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران با بیان اینکه استان تهران فقط یک درصد اراضی کشاورزی استان تهران را دارد، خاطر نشان کرد: هم اکنون هشت درصد صادرات محصولات کشاورزی از استان تهران انجام می گیرد که این موضوع به دلیل استقرار صنایع تبدیلی و تکمیلی است.
ذوالفقاری در ادامه با بیان اینکه هزینه تجهیز هر هکتار از اراضی کشاورزی به آبیاری قطره ای و بارانی در حدود ۲۵ تا ۳۰ میلیون تومان است، افزود: هم اکنون دولت ۱۷ میلیون تومان کمک بلاعوض برای تجهیز اراضی کشاورزی به سیستم های آبیاری قطره ای پرداخت می کند.
وی ادامه داد: با حمایت های خوب دولت دکتر روحانی هم اکنون سالیانه سه هزار هکتار از اراضی کشاورزی استان به سیستم های نوین آبیاری تجهیز می شود.
این مسئول در ادامه به افزایش تولید گندم در استان تهران اشاره کرد و گفت: امسال که هنوز ۷۰ درصد اراضی زیر کشت گندم برداشت شده است ۱۲۵ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شده آیت در حالی که سال گذشته کل خرید تضمینی گندم در حدود ۱۰۵ هزار تن بود.
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران یادآور شد: قیمت خوب خرید تضمینی از سوی دولت و همچنین بارندگی های خوب بهاری و افزایش تولید کشاورزان باعث افزایش ۲۰ درصدی خرید گندم کشاورزان شده است.
ستاد تسهیل و رفع موانع تولید استان تهران امروز چهارشنبه با حضور عسگری معاون اقتصادی استانداری تهران، ذوالفقاری رییس سازمان جهاد کشاورزی استان تهران، صادقی رییس اداره صمت استان تهران و جمعی از تولید کنندگان و کارآفرینان استان تهران در شهرستان ری برگزار شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =