نامه قالیباف به رییسان مجامع بین‌المللی درباره اقدامات اشغالگرانه رژیم صهیونیستی

تهران- ایرنا- رییس مجلس شورای اسلامی در پیام‌های جداگانه به روسا و دبیران کل مجامع و نهادهای بین‌المللی پارلمانی خواستار اتخـاذ گام موثر برای مقابله و توقف اقدامات غیرقانونی رژیم صهیونیستی شد.

به گزارش خانه ملت، محمدباقر قالیباف روز چهارشنبه در پیام‌های جداگانه‌ای به آنتونی گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد، گابرییلا کوئواس بارون رییس اتحادیه بین المجالس جهانی، محمد قریشی نیاس دبیرکل اتحادیه مجالس کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی، محمدرضا مجیدی دبیرکل مجمع مجالس آسیایی و یوسف العثیمین، دبیرکل سازمان همکاری اسلامی، بر مواضع قاطع مجلس شورای اسلامی برای توقف فوری اقدامات اشغالگرانه، تحریک‌آمیز، غیرقانونی و ناقض صلح و امنیت بین‌المللی از سوی رژیم صهیونیستی و حمایت از حقوق مردم مظلوم فلسطین، تاکید کرد.

رییس مجلس شورای اسلامی خطاب به روسا و دبیران کل مجامع بین‌المللی اظهار داشت: براساس اصول بنیادین حقوق بشر و اهداف و اصول مندرج در منشور ملل متحد، تمهیدات لازم، تعهد عملی و گام‌های ملموس را برای توقف سریع سیاست‌های خصمانه و  توسعه طلبانه رژیم صهیونیستی بردارند.

قالیباف افزود: همانگونه که مستحضرید، رژیم اشغالگر قدس در شرایط پیچیده کنونی که جامعه بین‌المللی درگیر بحران جهانی کووید ـ ۱۹ و مهار آن است، در ادامه تشدید سیاست‌های توسعه طلبانه و طرح های اشغالگرانه خویش و بدون توجه به قطعنامه‌های سازمان ملل متحد و مخالفت‌های سیاسی، پارلمانی و افکار عمومی جهان، درصدد الحاق بخش‌هایی از کرانه باختری به سرزمین اشغالی فلسطین است.

وی خاطرنشان کرد: این نیّات و اقدامات غیرقانونی رژیم صهیونیستی، نقض صریح و آشکار قوانین بین‌المللی و مغایر اسناد مصوب سازمان ملل متحد، بویژه قطعنامه ۲۲۳۴ شورای امنیت و تجاوزی جدید علیه ملّت فلسطین و حقوق تاریخی آن است. بی‌تردید ادامه روند اشغال فلسطین و نادیده گرفتن حقوق ملت فلسطین، عامل اصلی تداوم تنش‌ها و تهدید مزمن صلح و امنیت منطقه‌ای و بین‌المللی است که پیامدهای جبران‌ناپذیر و عواقب جدی بر صلح و امنیت منطقه و جهان دارد.

رییس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: به رغم آنکه بسیاری از کشورهای جهان، نهادهای بین‌المللی و در رأس آن، سازمان ملل متحد و بسیاری از مجامع حقوق بشری از جمله شورای حقوق بشر با اقدامات توسعه طلبانه و ضدبشری رژیم صهیونیستی مخالف بوده و بارها در اسناد خود بر غیرقانونی بودن آن تصریح کرده‌اند، اما شوربختانه رژیم صهیونیستی در دوره‌های مختلف و به شیوه‌های متفاوت، به طور منظّم با اعمال سیاست‌های ضدبشری و غیرقانونی علیه فلسطینیان اقدام کرده و نهادهای بیـن‌المللی گام موثّری برای مقابله و توقف اقدامات غیرقانونی و غیرمشروع این رژیم بعمل نیاورده‌اند. به نظر می‌رسد هم اکنون زمان مناسبی در اتخاذ گام موثر برای مقابله و توقف اقدامات غیرقانونی رژیم صهیونیستی است.  

قالیباف عنوان کرد: اینجانب ضمن تاکید بر حقوق مردم مظلوم فلسطین و محکومیت شدید اقدامات خصمانه و توسعه طلبانه رژیم صهیونیستی تاکید می‌کنم که اینگونه اقدامات هرگز و ابداً مشروعیتی برای رژیم صهیونیستی ایجاد نخواهد کرد و از سازمان‌ها و مجامع بین‌المللی و پارلمانی انتظار می‌رود براساس اصول بنیادین حقوق بشر و اهداف و اصول مندرج در منشور ملل متحد، تمهیدات لازم، تعهد عملی و گام‌های ملموس را برای توقف سریع سیاست‌های خصمانه و توسعه‌طلبانه رژیم صهیونیستی بردارند.

وی قویا بر اتخاذ مواضع مناسب در قبال روند نادیده گرفتن حقوق تاریخی ملّت مظلوم فلسطین تاکید کرده و خواستار به‌کارگیری تمامی ساز و کارها، چارچوب‌ها و ابزارهای ممکن برای توقف فوری اقدامات اشغالگرانه، تحریک‌آمیز، غیرقانونی و ناقض صلح و امنیت بین‌المللی از سوی رژیم صهیونیستی و حمایت از حقوق مردم مظلوم فلسطین است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 8 =