پیشرفت ۹۰ درصدی توسعه زیرساخت شبکه ملی اطلاعات در آذربایجان‌غربی

ارومیه- ایرنا- مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه تا امروز ۹۰ درصد برنامه تامین زیرساخت‌های شبکه ملی اطلاعات با انجام ۵۰ طرح کلان اجرایی شده، گفت: در این راستا طی سال‌های گذشته بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد ریال اعتبار در استان هزینه شده‌است.

قاسم جلیلی‌نژاد روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: شبکه ملی اطلاعات در سه لایه زیرساخت، خدمات و محتوا پیش‌بینی شده که لایه اول آن در حوزه تامین زیرساخت های لازم برای این شبکه از تعهدهای وزارت ارتباطات به شمار می‌رود.

وی اضافه کرد: افزایش اشتغال، کاهش شکاف دیجیتالی، توسعه خدمات مبتنی بر فناوری اطلاعات برای افزایش رفاه روستاییان، توسعه زیرساخت‌های ارتباطی از اهداف اتصال روستاها به شبکه ملی اطلاعات است.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان‌غربی گفت: توسعه شبکه ملی اطلاعات در استان و حمایت از شرکت‌های فعال، ضمن کاهش نرخ بیکاری فارغ‌التحصیلان این بخش باعث کسب رتبه چهارم استان در صنعت برنامه‌های موبایلی در کشور شده‌است.

جلیلی‌نژاد با اشاره به اینکه مشکل پوشش ۷۰ درصدی نقاط کور ارتباطی جاده‌های این استان بهبود یافته است، اضافه کرد: در مجموع ۲۰۰ کیلومتر نقطه کور جاده‌ای در استان احصا شده که بیشتر در جنوب استان قرار دارد و ایجاد سایت و زیرساخت ارتباطی لازم در صورت تامین اعتبار عملیاتی می‌شود.

وی ادامه داد: هم‌اکنون ۷۱ درصد روستاهای استان هر سه خدمت تلفن ثابت، همراه و اینترنت را دارا هستند.

وی اظهار داشت: همچنین تمامی روستاهای بالای پنج خانوار دارای ارتباط بوده و ۹۹.۴ درصد جمعیت استان نیز از خدمات تلفن‌همراه بهره‌مند هستند.

مدیرکل ارتباطات و فناوری اطلاعات آذربایجان‌غربی گفت: تمامی روستاهای بالای پنج خانوار حداقل از یکی از سه خدمت اصلی بهره‌مند هستند.

جلیلی‌نژاد ادامه داد: آذربایجان‌غربی در پهنای باند ورودی در ۲ سال گذشته ۱۱برابر، پهنای باند بهره‌برداری شده ۱۰ برابر و ظرفیت شبکه انتقال ۱۲ برابر رشد داشته است.

زیرساخت‌های ارتباطی و اینترنتی ارایه شده به روستاها و مناطق محروم استان از جمله خدمات ارزنده و دستاوردهای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در جهت توسعه دولت الکترونیک و ایجاد تسهیلات ارتباطی برای مردم مناطق محروم است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha