قراردادهای شبکه نمایش‌خانگی در «وی او دی»ها اعتبارقانونی ندارد

تهران- ایرنا- دبیر شورای‌عالی تهیه کنندگان سینمای ایران، گفت: قراردادهای منعقد شده برای شبکه نمایش خانگی برای نمایش در «وی او دی VOD»(سامانه ویدئوهای درخواستی) اعتبارقانونی ندارد و از سامانه‌های نمایش دهنده و فروشنده می‌توان به مراجع قانونی شکایت کرد.

سیدغلامرضا موسوی با بیان اینکه در سال‌های گذشته به خصوص پیش از فعالیت پلتفورم‌های نمایش اینترنتی، قراردادهایی بین تهیه کنندگان و موسسات نمایش خانگی منعقد شده، اظهار داشت: این قراردادها صرفا برای نمایش فیلم در اشکال فیزیکی و امثال آن بود برخی از این موسسات پس از شروع فعالیت VOD و IPTV 0 (تلویزیون‌های پروتکل اینترنتی) فیلم ها را به این مراکز فروخته اند. این اقدام غیر قانونی و قابل تعقیب قضایی است. 

وی افزود: موضوع در دو جلسه اخیر شورای‌عالی تهیه کنندگان مطرح شد و مورد بررسی قرار گرفت و در نهایت مقرر شد تا به تهیه کنندگان همکار اطلاع داده شود که در صورت نمایش فیلم هایشان در پلتفورم های نمایش فضای مجازی، بدون ذکر کلمه «وی او دی»ها اقدامی غیر قانونی است و فروشنده نیز همانند فروشنده اموال مال غیر است، فروشنده و خریدار در این شکل از نظر برخی وکلای دادگستری همانند خریدار مال دزدی هستند. 

دبیر شورای‌عالی تهیه کنندگان افزود: از سوی دیگر برخی قراردادها صرفا برای داخل کشور است و واگذاری آنها از سوی این گونه موسسات برای درآمدزایی به موسسات خارج از کشور مثلا یوتیوب و امثال آن نیز غیرقانونی است. 

متاسفانه برخی از موسسات از بی‌اطلاعی همکاران سوء استفاده کرده و با توجیه مثلا کلمه سایر اشکال و یا غیره این اقدام خود را قانونی جلوه می دهند. 

موسوی افزود: شورای‌عالی تهیه کنندگان از کلیه همکاران و سرمایه گذاران فیلم ها دعوت میکند با دقت در متن قراردادهای منعقده اجازه سوء استفاده به پلتفورم های اینترنتی و موسسات نمایش خانگی ندهند. ضمنا بر اساس نظر کارشناسی شورای‌عالی، فیلم هایی که تاکنون دراین پلتفورم ها نمایش داشته اند باید نسبت به کسب رضایت تهیه کنندگان و مالکان فیلم اقدام نمایند در غیر این صورت با طرح شکواییه در مراجع  قضایی روبرو خواهند شد. 

دبیر شورای‌عالی به همکاران تهیه کننده توصیه کرد که در عقد قرارداد با موسسات شبکه نمایش خانگی و یا V.O.D  ها به زمان و موضوع قرارداد دقت نمایند. چرا که بهترین زمان قرارداد ۳ سال و درمواردی استثنایی ۵ سال است. موضوع قرارداد نیز چاپ «دی وی‌دی»ها و فروش فیزیکی آن یا نمایش در پلتفورم هاست. 

وی افزود: بخصوص همکاران توجه کنند که ذکر منطقه جغرافیایی داخل کشور قطعا ضروری است. چرا که هر استفاده دیگری از رایت مستلزم پرداخت هزینه جداگانه آن است. 

موسوی گفت: کلیه همکارانی که با سوء استفاده طرفهای قراردادشان روبرو شده‌اند می‌توانند راسا شکایت و یا در صورت نیاز موضوع را با کپی قرارداد و زمان های سوء استفاده پلتفورم ها و یا موسسات به دبیرخانه شورای‌عالی تهیه کنندگان واقع در خانه سینما خیابان وصال اعلام کنند. 

سرخط اخبار فرهنگ

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha