غلبه بر کرونا با فراگیری استفاده از ماسک

تهران- ایرنا- مورد نگران‌کننده در مورد اوج‌گیری دوباره کرونا در کشور این است که استان‌ها آمار فزاینده‌ای دارند و بار دیگر کشور به مرحله هشدار و وضعیت قرمز رسیده است. به همین دلیل بهترین راهکار برای زمین‌گیر کردن این ویروس خطرناک ضرورت استفاده از ماسک به‌خصوص در مکان‌های عمومی است که باید از طرف شهروندان رعایت شود.

براساس آمار رسمی وزارت بهداشت ایران با شناسایی ۲ هزار و ۴۵۷ مورد ابتلا به کرونا در روزهای ۹ تا ۱۰ تیرماه، مجموع بیماران کووید۱۹ به ۲۲۷ هزار و ۶۶۲ نفر رسیده است و آمار مرگ و میر بر اثر ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در همین بازه زمانی ۱۴۷ نفر بوده است. آماری که ایران را به رتبه سوم میان کشورهای جهان از نظر تعداد جانباختگان برگردانده و حتی سبب شده تا آمار مبتلایان در کشور به روزهای اسفندماه که اوج بیماری در ایران بوده نزدیک شود. بررسی روزنامه‌ها، تارنماها و خبرگزاری‌های داخلی نشان می‌دهد که رسانه‌های داخلی به بررسی این وضعیت که ویروس کرونا در کشور رقم زده، پرداخته‌اند.

رسانه‌های اصلاح‌طلب

به توجهی به استفاده از ماسک

روزنامه اعتماد در گزارشی نوشت: مهمان «تیتر امشب» دوشنبه شب، ایرج حریرچی بود؛ معاون کل وزارت بهداشت که ظرف هفته‌های گذشته با نمودارها و آمارهای نگران‌کننده‌ای درباره افزایش شیوع کووید۱۹ به استودیوی تلویزیون آمده است. او دیشب هم با ابراز نگرانی جدی از افزایش تصاعدی فوتی‌های کووید۱۹ در کشور، از ابتلای ۹ هزار و ۸۴۷ پزشک و پرستار و بهیار به کووید۱۹ خبر داد و رو به همه مردم ایران که مخاطب برنامه بودند، گفت: «اگر برای سلامتی خودتان نگران نیستید، برای این پزشکان و پرستاران و بهیاران دل‌تان بسوزد. اینها بچه‌های شما هستند. اینها، نخبه‌های کشور هستند که همگی با رتبه‌های تک‌رقمی در کنکور پذیرفته شده‌اند و حالا مثل برگ‌های پاییزی بر اثر ابتلا به کووید۱۹ در بخش مراقبت از بیماران کرونا به زمین می‌افتند». چند دقیقه پس از پایان برنامه «تیتر امشب»، یک گزارش شهری هم پخش شد که گزارشگران شبکه خبر به خیابان‌ها رفته بودند و از مردمی که ماسک به صورت نداشتند درباره بار وجدانی سهیم شدن در ابتلای یک هموطن به کووید۱۹ به دلیل بی‌توجهی به پروتکل‌های بهداشتی می‌پرسیدند. شرایط امروز کشور از بابت افزایش تعداد مبتلایان کووید۱۹ به دلیل رفتار خودخواهانه مردم ایران، واقعا باعث تاسف است. شرایط امروزی که در تمام استان‌ها شاهد هستیم حتی رهبری را هم به اعتراض واداشته و ایشان، اخیرا با گلایه از مسوولانی که ضرورت استفاده از ماسک را نادیده می‌گیرند، گفتند: «اگر اطراف من هم دو یا سه نفر باشند، بنده هم حتما ماسک می‌زنم کما اینکه می‌زنم. ولی در مواردی، وقتی مسوول دولتی در اجتماعی ماسک نمی‌زند آن جوان هم که در خیابان راه می‌رود، تشویق می‌شود که ماسک نزند».

روزنامه آفتاب یزد در یادداشتی به قلم روح الله مهرجو می نویسد: امروز دیگر همه می‌دانیم که دست‌های آلوده را می‌توان شست و از شر ویروس منحوس کرونا نجات یافت به شرطی که به چشم، دهن و بینی خود نزنیم. امروز همه می‌دانیم که اگر سرفه کردیم و یا عطسه زدیم باید مقابل دهان خود را بگیریم. اگر دیگران هم سرفه و عطسه کردند باید از صورت خود به ویژه دهان و بینی مراقبت کنیم. بهترین راه مراقبت هم همین زدن ماسکی است که تا چندی پیش تنها پزشکان و پرستاران به ویژه جراحان و عوامل اتاق عمل آن را بر صورت خود می‌زدند؛ اما امروز همه باید آن را بر صورت بزنیم. قطعاً هیچ انسانی تمایل ندارد که این پارچه کش دار لعنتی را بر روی صورتش به صورت مداوم حمل کند و از این سو به سوی دیگر برود. اگرچه در تعریف این مساله بسیار ساده به نظر می‌رسد و همه برای حفظ سلامتی خود مجبور هستند ماسک استفاده کنند، اما هستند افرادی که با علم نسبت به این موضوع معتقدند که کرونا نمی‌گیرند و زیر بار ماسک هم نمی‌روند. در این میان مسئولان وزارت بهداشت هم اقداماتی چون پویش «من ماسک می‌زنم» و یا تبلیغ‌هایی چون «ماسک من از تو محافظت می‌کند، ماسک تو از من» سعی می‌کنند جامعه را به این سمت سوق دهند تا کمتر شاهد شیوع این بیماری باشیم.

رکوردشکنی ایران در آمارهای قرمز کرونایی

روزنامه ابتکار در گزارشی می آورد: طبق آخرین گزارش‌ها از سوی وزارت بهداشت ۸ استان کشور در وضعیت قرمز کرونا و استان تهران در وضعیت سفید و زرد قرار دارند. با این حال اما خبرها و گزارش‌های منتشر شده از سوی روسای بیمارستان‌های در تهران حکایت از وخامت وضعیت بیماران در پایتخت و عدم توانایی بیمارستان‌ها برای پذیرش بیماران تهرانی دارد، روسای برخی بیمارستان‌ها در تهران علت این ماجرا را مراجعه بالای بیماران سایر استان‌ها به بیمارستان‌های استان تهران اعلام کرده‌اند، به علاوه اینکه تهرانی‌ها نیز به هشدارها و پروتکل‌های بهداشتی درخصوص بیماری کرونا توجهی ندارند. همزمان با خبرهایی درباره افزایش و رکوردشکنی مبتلایان و جانباختگان کرونا در ایران، برخی روسای بیمارستان‌ها درباره کمبود تخت‌های بیمارستانی برای پذیرش بیماران مبتلا به کووید۱۹ خبر داده‌اند. گرچه هر روز وضعیت شیوع بیماری کرونا در ایران به روزهای اوج این بیماری در اسفندماه سال گذشته باز می‌گردد، خبری از تعطیلی و بازگشت محدودیت‌ها در تهران و سایر استان‌های دارای وضعیت قرمز شنیده نمی‌شود. در حالی که گزارش‌های وزارت بهداشت نشان می‌دهد که ۶۰ درصد مبتلایان جدید به کرونا به سفر رفته‌اند و ۸۰ درصد از بیماران کرونا در استان گلستان در جشن عروسی شرکت کرده‌اند، با این حال اما خبری از ممنوعیت سفر بین استانی و تعطیلی مکان‌های عمومی پرخطر شنیده نمی‌شود. حال باید منتظر بود و دید که در روزهای آینده چه تدبیری از سوی مسئولان برای کاهش این آمارها اتخاذ خواهد شد.

کرونا و وضعیت استخدام مدافعان سلامت

روزنامه همدلی در گزارشی نوشت: طی چند روز گذشته مراجعه‌ بیماران به بیمارستان‌ها با علائمی مانند تنگی نفس بیشتر شده است. آمارهای وزارت بهداشت نشان می‌دهد بخش زیادی از این تعدادِ مراجعه از موارد مشکوک و قطعیِ ابتلا به کرونا هستند. با توجه به این‌که تعدادی از پرستارهای شرکتی قرارداد خود را تمدید نکردند و همچنین پرستارهای داوطلب و پرستارهای دارای قرارداد موسوم به ۸۹ روزه کنار گذاشته شدند، به نظر می‌رسد در این حمله مجدد از کرونا با کمبود کادر پرستاری در بیمارستان‌ها روبه‌رو شویم، به خصوص که به نظر می‌رسد هنوز بخش زیادی از مردم یا به لزوم رعایت پروتکل‌های بهداشتی پی نبرده‌اند یا کم‌کم آن را به کناری نهاده‌اند. این وضعیت می‌تواند سبب خستگی بیش از حد و سرعت گرفتن روند فرسایشی کسانی شود که در روزهای نه چندان دور به آنها مدافعان سلامت می‌گفتیم. اتفاقاتی که در یک شبیه‌سازی جنگی چیزی جز خنجر زدن از پشت به این مدافعان توصیف نمی‌شود. دبیر کل خانه پرستار در این شرایط معتقد است «اگر مسئولان به فکر پرستارها نیستند حداقل به خاطر مردم، برای این‌که آنها خدمات بهتری دریافت کنند باید اقدام به جذب پرستارهای جدید کنند، اما نه با قراردادهای ناعادلانه ۸۹روزه» قراردادهایی که سبب شد دوشنبه گذشته تعدادی از پرستارها در استان گیلان برای احقاق حقوق خود دست به تجمع بزنند.

کرونا و ظرفیت بیمارستان‌ها

روزنامه آرمان ملی در گزارشی می نویسد: صحبت از هشدار درباره شیوع کرونا و وضعیت قرمز استان‌ها گذشته است. همزمان روسای سه بیمارستان در تهران گفته‌اند که تعداد بیماران بدحال که نیاز به بستری شدن در بخش مراقبت‌های ویژه و استفاده از دستگاه تنفسی هستند، بیشتر شده و از این وضعیت ابراز نگرانی کرده‌اند. دکتر خسرو صادق نیت، رئیس مجتمع بیمارستانی امام خمینی گفت: تعداد قابل توجهی از بیماران بستری در آی‌سی‌یو (مراقبت‌های ویژه) جوان زیر ۳۰ سال هستند که این موضوع نگرانی ما را بیشتر کرده است. دکتر مهرپور رئیس بیمارستان شریعتی تهران هم اعلام کرد: کادر درمان دارند با بیماری درگیر می‌شوند. شرایط را خطرناک می‌دانم و به‌عنوان سربازی که در خط مقدم در حال مبارزه است، از مردم می‌خواهم که وضعیت را جدی بگیرند. دکتر طالب‌پور، رئیس بیمارستان سینا هم در این رابطه نظرات همسو دارد و با بیان اینکه نمی‌دانم چه اتفاقی افتاده که تعداد بیماران افزایش چشمگیری داشته، افزود: «این اتفاق باعث شد که موج زیادی از بیماران در سنین پایین‌تر و در شرایط نامناسب‌تر به بیمارستان مراجعه کرده‌اند. داریم مرگ عزیزان‌مان را می‌بینیم که می‌تواند تراژدی دردناکی باشد. اگر همین مسیر را طی کنیم، تمام بیمارستان‌ها پر می‌شوند».

کرونا و کودکان

خبرگزاری ایسنا در گفت و گو با رکسانا منصوری فوق تخصص بیماری‌های عفونی کودکان آورد: تصور می‌شد کودکان به این بیماری مبتلا نمی‌شوند تا اینکه حدودا فروردین‌ماه با فرم جدیدی از ابتلا به ویروس در کودکان روبرو شدیم؛ کودکان نه تنها به ویروس مبتلا می‌شوند، بلکه حتی می‌توانند ویروس را به دیگران هم انتقال دهند. زمانی‌ هم که ایران با این ویروس درگیر شد، هنوز هیچ جایی اطلاعات گسترده نسبت به آن وجود نداشت. بنابراین بسیاری از اطلاعاتی که داشتیم مبنی بر اینکه کودکان به ویروس مبتلا نمی‌شوند و یا نمی‌توانند آن را به سایرین انتقال دهند ناشی از نقص اطلاعاتی بوده است. ما کودکان علامت‌دار نسبت به بزرگسالان کم‌تر داشتیم و انتظارمان آن بود که شدت بیماری و مرگ و میر در بزرگسالان بیشتر باشد. موارد ذکر شده هنوز به معنای آن نبود که کودکان به نوع بدون علامت یا کم علامت بیماری مبتلا نشوند. از حدود فروردین ماه بود که با فرم جدیدی از ابتلا به کرونا در کودکان آشنا شدیم که شباهت‌هایی با بیماری کاوازاکی داشت و ما به آن التهاب بعد از عفونت می‌گوییم؛ بنابراین هم کودکان به این ویروس مبتلا می‌شوند و هم می‌توانند آن را به سایرین انتقال دهند.

رسانه‌های اصولگرا

واکسن کرونا

روزنامه صبح نو در گزارشی می آورد: واکسن کرونا یکی از مهم‌ترین مواردی بوده است که در چهار ماه گذشته مورد سوال تمام مردم دنیا بوده‌است. در این میان کشورهای مختلفی در حال آزمایش و تحقیق بر روی موارد مختلف دارویی هستند. پزشکان و تیم‌های تحقیقاتی ایران هم بیکار نبوده‌اند و حالا در شرایط نگران‌کننده اوج‌گیری کرونا در کشور، وزیر بهداشت خبرهای خوشی از انجام مراحل آزمایش حیوانی واکسن کرونا در کشور خبر می‌دهد. این خبر دیروز دهم تیرماه و در شرایطی که ۲۴۵۷‌بیمار جدید مبتلا به کرونا شناسایی شدند، اعلام شد. سعید نمکی، وزیر بهداشت و درمان دیروز در مراسم افتتاحیه دومین نمایشگاه فارمکس خبر خوشی درباره جزئیات ساخت واکسن برای کرونا داد و اظهار داشت: ما در ساخت واکسن گام‌های موثری برداشته‌ایم و واکسن کرونای ایرانی تست مدل‌های حیوانی را با موفقیت پاس کرده است.

کرونا قربانی می گیرد

روزنامه جوان در گزارشی می نویسد: حادثه سقوط یک هواپیما می‌تواند تا ماه‌ها رسانه‌ها و افکار عمومی را در گیر خود کند، اما هم اکنون مدت‌هاست روزانه به تعداد مسافران یک هواپیما قربانی ویروس کرونا می‌شوند. ثبت هر ۹ دقیقه یک مرگ، پُر شدن تخت‌های آی‌سی‌یو و افزایش احتمالی نسبت فوت‌شدگان از موارد بدحال در روزهای آتی واقعیت‌هایی است که هم اکنون در کشور در حال رخ دادن است. به گفته معاون کل وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حالی که به طور متوسط در هر چهار ماه ۱۳۰ هزار فوتی در کشور ثبت می‌شود، امسال بیش از نیمی از فوتی‌ها، مبتلایان به کووید ۱۹ بوده‌اند. با تمام اینها، روز گذشته در کنار اخبارهای تلخ و ناامیدکننده‌ای همچون افزایش موارد بستری بدحال و جوانِ کرونا و پر شدن بخش‌های بستری بیماران کرونایی، وزیر بهداشت با خبر امیدوارکننده گام بلند ایران برای کشف واکسن کرونا پشت تریبون رسانه‌ها رفت. به گفته وی واکسن ایرانی کرونا تست مدل حیوانی را با موفقیت گذراند و در آینده بسیار نزدیک برای کلینیکال ترایال (مطالعات بالینی) در انسان وارد عمل خواهیم شد. طی ۲۴ ساعت گذشته ۲ هزار و ۴۵۷ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که یک هزار و ۴۳۵ مورد بستری شدند تا مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به ۲۲۷ هزار و ۶۶۲ نفر برسد.

ماسک اجباری درمان درد کرونا

روزنامه رسالت در گزارشی نوشت: می‌گویند، استفاده از ماسک می‌تواند «به‌طور قابل‌توجهی» بر ریسک انتقال ویروس تأثیرگذار باشد و حتی میزان ابتلا را تا یک‌پنجم کاهش دهد، سازمان جهانی بهداشت هم در دستورالعمل تازه‌ای که جمعه ۱۶ خردادماه منتشر کرده، از دولت‌ها خواسته تا استفاده از ماسک صورت را در محیط‌های عمومی اجباری کنند. بنا به توصیه‌نامه جدید این سازمان و بر اساس اطلاعات تازه به دست آمده، ماسک‌ «سدی بر سر راه قطرات بالقوه عفونی» است. در ایران هم بر اساس مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا، از ۱۵ تیرماه استفاده از ماسک در مکان‌های سرپوشیده و پرجمعیت اجباری شده است. این روزها در خیابان که چرخ می‌زنیم، با مسائل جالب‌توجهی در مورد ماسک زدن یا نزدن روبه‌رو می‌شویم، نمونه‌اش پیرمرد دست‌فروش مقابل ایستگاه دروازه دولت است که دستمالی را به دور دهانش محکم گره زده است. جلو می‌روم و علت پوشاندن دهانش را می‌پرسم. می‌خندد و می‌گوید: «ماسک دست سازه! مگه چه قد در میارم که بخوام پول ماسک بدم.» بعد یک شیشه کوچک الکل از جیبش درمی‌آورد و نشانمان می‌دهد. می‌پرسم چرا رعایت می‌کنی پدر جان؟ محکم و جدی دو بار می‌گوید: «حق الناسه، حق‌الناس».

عدم رعایت پروتکل های بهداشتی کرونا در پروازهای داخلی

خبرگزاری تسنیم در گزارشی می آورد: اوایل اردیبهشت ماه امسال وزیر راه و شهرسازی در حاشیه بهره برداری از ۵۶ دستگاه ناوگان ریلی با تاکید بر الزام رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در انواع شقوق حمل‌ونقل گفته بود: شرکت‌های هواپیمایی ملزم به رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در داخل هواپیماها هستند و تمام پروازها باید با ۶۰ درصد ظرفیت هواپیماها انجام شود. محمد اسلامی افزود: هر ایرلاینی که این پروتکل‌ را رعایت نکند متخلف است و سازمان هواپیمایی باید با این شرکت برخورد داشته باشد. حدود ۲ ماه از این ماجرا می‌گذرد و به نظر می‌رسد در صبح مورد اشاره مدیر روابط عمومی سازمان هواپیمایی کشوری ابلاغیه‌ای به شرکت‌های هواپیمایی داخلی ابلاغ نشده است. دلیل این ادعا نیز پر شدن تمام صندلی‌ها در پروازهای داخلی است. ایرلاین‌های داخلی که طی ماه‌های اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ با حجم وسیعی از کنسلی پروازها مواجه شدند، برای جبران مافات از تمام ظرفیت هواپیماهای خود برای انجام پروازهای داخلی استفاده می‌کنند. عملکرد شرکت‌های هواپیمایی نشان داده که آنها هیچ توجهی به سخنان ۲ ماه پیش وزیر راه و شهرسازی نداشته‌اند و کسب درآمد در شرایط نامساعد کنونی از هر چیزی برای آنها مهم‌تر است.

اجرای رزمایش‌های پدافند زیستی با هدف مقابله با کرونا

خبرگزاری دانشجو در گفت و گو با سردار محمد رضا حسینیمعاون بهداد ناجا آورد: با توجه به اهمیت موضوع پدافند زیستی در کنار سایر تهدیدهای طبیعی و انسان ساز، موضوع تهدیدات زیستی نیز از جمله سناریو رزمایش‌ها قرار گرفت و یگان‌ها موظف شدند به فراخور امکانات و تجهیزات بومی خود، یک رزمایش پدافند زیستی را در قالب تمرین دور میزی یا تمرین یگانی به اجرا درآورند. معاون بهداد ناجا در ادامه در ارزیابی خود نسبت به عملکرد بیمارستان‌های ناجا در مواجهه با بحران کرونا، این فرموده مقام معظم رهبری (مدظله العالی) را که" این بیماری منحوس دیر یا زود از بین خواهد رفت آنچه باقی می‌ماند تجربیات ارزنده‌ای است که به عنوان یک دستاورد حاصل شده است" محور قرار داد و تصریح کرد: امروز ما به سطحی از خودباوری رسیده ایم که می‌توانیم سخت‌ترین شرایطی که هر کشور پیشرفته‌ای را به زانو در می‌آورد را با اقتدار و توان داخلی و بدون هیچ چشم داشتی پشت سر بگذاریم.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =