بهره‌برداری از ۶ نیروگاه خورشیدی در فارس، نویدبخش توسعه انرژی پاک

لارستان- ایرنا- نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی کورده لارستان با سرمایه گذاری خارجی حدود ۱۲ میلیون دلاری به همراه پنج نیروگاه خورشیدی دیگر در شهرها و مناطق مختلف استان فارس و به میزبانی شهرستان لارستان فردا (پنجشنبه) ۱۲ تیرماه جاری در ارتباط از راه دور حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران و وزیر نیرو به طور رسمی وارد مدار بهره برداری می‌شوند.

این طرح های نیروگاهی و صنعتی که عمدتا با سرمایه گذاری خارجی وارد فاز بهره برداری شده  علاوه بر نوید بهره گیری از انرژی های پاک ، بی اثر بودن فشارهای ناشی از تحریم های ظالمانه علیه کشورمان را می رساند، به عقیده مسئولان  و کارشناسان اجرای این طرح ها به ویژه در جنوب استان فارس همچنین می تواند دروازه حضور بیش از پیش استان فارس بویژه شهرستان لارستان به مرحله صنعتی شدن را نیز رقم  زند.

میزان سرمایه گذاری ریالی برای مجموع این ۶ طرح نیروگاه خورشیدی در استان فارس   افزون بر یک هزار و ۹۰۰ میلیارد ریال اعلام شده است.

یکی از مهمترین و شاخص ترین این طرح ها شامل نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی کورده لارستان است که با سرمایه گذاری حدود ۱۲ میلیون دلاری و با همت و تلاش سرمایه گذار بخش خصوصی وهمراهی و همکاری دولت برای ایجاد زیرساخت ها و مجوزهای لازم اکنون آماده افتتاح با دستور و ارتباط ویدئویی رئیس جمهوری اسلامی ایران شده است.

معاون استاندار و فرماندار ویژه لارستان گفت: با بهره‌برداری از این نیروگاه سالانه  از انتشار ۱۳ هزار و ۷۱۲ تن آلاینده‌های زیست‌محیطی جلوگیری به عمل می آید و در هر سال از مصرف چهار هزار و ۲۷۲ مترمکعب آب کاسته خواهد شد.

جلیل حسینی امروز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اضهار داشت : همچنین این نیروگاه باعث صرفه‌جویی سالیانه ۵٫۶۴ میلیون مترمکعب معادل گازطبیعی در فرآیند تولید برق کشور می‌شود.

وی یادآور شد: این نیروگاه از طریق فرآیند قرارداد خرید تضمینی برق تجدیدپذیر و با سرمایه‌گذاری بخش غیردولتی توسط شرکت پارس انرژی تخت جمشید در زمینی به مساحت ۲۰ هکتار و با حجم سرمایه‌گذاری حدود ۱۲ میلیون یورو احداث شده است،

نیروگاه خورشیدی ۱۰ مگاواتی منطقه کورده شهرستان لارستان استان فارس ۲۹ تیرماه سال گذشته(۹۸) با تزریق سالیانه ۱۶ گیگاوات‌ ساعت انرژی به شبکه سراسری برق کشور پیوست. 

معاون استاندار فارس بیان داشت: با اضافه شدن این نیروگاه به دیگر نیروگاه‌های خورشیدی استان فارس، اکنون ظرفیت تجمعی نیروگاه‌های تجدیدپذیر مگاواتی در این استان به ۵۸,۶ مگاوات رسیده است.

صدور مجور برای ۱۷ نیروگاه خورشیدی در لارستان

فرماندار ویژه لارستان تاکید کرد: با توجه به اهمیت و ضرورت وجود نیروگاه های خورشیدی در تامین انرژی های تجدید پذیر و قابلیت های منحصربه فرد این شهرستان برای ایجاد سرمایه گذاری های کلان هم اینک صدور مجوز برای ۱۷ مورد نیروگاه خورشیدی از یک تا ۲۵ مگاواتی دیگر صادر شده است.

حسنی یادور شد: تمامی این مجوزها و صدور استعلام ها و زیرساخت های موجود که ظرف سال های گذشته و در دولت تدبیرو و امید صادر و تامین شده است.

وی بیان داشت: سرمایه گذاری لازم نیز توسط سرمایه گذاران بخش خصوصی و متقاضیان نیز تامین شده و اعلام کرده اند که با جدیت به دبنال اجرایی کردن این نیروگاه ها در کمترین زمان ممکن هستند.

فرماندار لارستان تصریح کرد: این نیروگاه ها چنانچه با سرمایه گذاری داخلی انجام شود به ازای هر مگاوات نیروگاه خورشیدی رقمی افزون بر ۶۰ تا ۱۰۰ میلیارد ریال سرمایه گذاری و هزینه نیاز دارد.

انرژی خورشیدی به عنوان اصلی ترین منبع انرژی تجدیدپذیر در جهان منبع عمده تمام انرژی‌های موجود در زمین است و همانند سایر انرژی‌ها به طور مستقیم یا غیر مستقیم می‌ تواند به دیگر اشکال انرژی همانند گرما و الکتریسیته تبدیل شود.

 نیروگاه خورشیدی یکی از راهکارهای نوین است که امروزه در جهان نگاه ویژه‌ای به آن وجود دارد که با بازده بالا و هزینه کم به انرژی قابل مصرف الکتریکی تبدیل می شود.

چهار شهرستان دیگر فارس میزبان بهره برداری از طرح های انرژی خورشیدی 

طرح های تولید برق خورشیدی همزمان با افتتاح نیروگاه ۱۰ مگاواتی لارستان در شهرستان های شیراز ، اقلید ، لامرد و نی ریز نیز افتتاح می شود، میزان سرمایه گذاری انجام شده در این طرح ها حدود یک هزار و ۸۴۰ میلیارد ریال است.

عمده این طرح ها از سال ۹۷ آغاز شده و فردا در آیینی با حضور از راه دور رییس جمهوری و وزیر نیرو به بهره برداری می رسد ، ۶ نیروگاه یاد شده زمینه اشتغال ۲۹۵ نفر را فراهم کرده است ، صرفه جویی در  مصرف آب و برق  و جلوگیری از انتشار گازهای آلاینده از جمله دستاوردهای اصلی راه اندازی نیروگاه‌های خورشیدی است.

شهرستان لارستان با جمعیتی حدود ۲۳۰ هزار نفر در فاصله ۳۸۰ کیلومتری شیراز و در جنوب استان فارس واقع است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها